Χρηση μονωτικής ταινίας (ή μή) κατά το ΑΚΟΝΙΣΜΑ

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εγώ σε όλα τα ακονισματά-φρεσκαρίσματά μου βάζω πάντα ταινία αφού εξ' αρχής έχουν ακονιστεί απο την αρχή έχοντας ταινία!Το πιο σωστό είναι αυτό που λέει ο y.v αλλά εμένα προσωπικά δε μου αρέσει που τρώγεται έστω και λίγο η ράχη του ξυραφιού, κάπου εδω μέσα έχει ξαναειπωθεί παρόμοια ποστ απο τα παιδιά.

Θα έλεγα σε όλους που ξεκινάνε το ακόνισμα του ξυραφιού να πάρουν μια πέτρα τελειώματος 12000grit και κάθε 9-10 ξυρίσματα να κάνουν ένα φρεσκαρισματάκι πάνω σε αυτήν.Αν όλα γίνουν αργά και με προσοχή δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος κίνδυνος αλλά παρόλα αυτά θα συμβούλευα να πάρετε ένα φτηνό ξυράφι και να κάνετε κάποια εκμάθηση πάνω σε αυτό ώστε να λυθεί το χέρι σας, προσωπικά είχα πάρει ένα gold dollar και άνω σε αυτό έκανα τα πειραματά μου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Πάντα ευχαριστώ για τις συμβουλές , ειδικά όντας άπειρος.
Καταλαβαίνω ότι μάλλον η μονωτική ταινία χρησιμοποιείται πιό πολύ σε περιπτώσεις "αποκατάστασης" μιας κατεστραμμένης κόψης στα πρώτα στάδια αναδημιουργίας της κόψης , παρά στο καθαυτό ακόνισμα της λεπίδας.
Ναι το Bismarck είναι η πρώτη μου λεπίδα.
Οι πάστες που λέω είναι καθαρά και μόνο γιά να μαλακωνουν το λουρί (δέρμα κ καμβάς αντίστοιχα) χωρίς ιδιότητες ακονίσματος . Όσο για την πέτρα αργά ή γρήγορα θα μου χρειαστεί να το ακονίσω .
Καιπάντα δέχομαι συμβουλές για τον Εξοπλισμό που είμαι Κοντά στο να παραγγείλω.
Σημ . Στην Θεσσαλονίκη που είμαι δυστυχώς δεν ξέρω καν αν υπάρχει κατάστημα που να πουλάει τέτοια είδη ή ειδικοί ακονιστές για λεπίδες ξυρίσματος . Το πιο πιθανό αν το δόσεις για ακόνισμα είναι να στο καταστρέψει κάποιος άσχετος που ακονίζει χασαπομάχαιρα .... Οπότε έτσι ή αλλοιώς θα πρέπει να μάθω να το κάνω εγώ.
Καμία συμβουλή για το strop ??? Θεωρώ καλύτερο ένα φαρδύ Χοντρό πετσί με καμβά από πίσω (λέω γω....)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Δημήτρη καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μπράβο σου που είσαι θετικός στο να ακούσεις απόψεις και γνώμες από τους παλαιότερους. Κι εγώ ξεκίνησα πρόσφατα και εδω μέσα ανοίξαν τα μάτια μου, φυσικά ακόμα έχω να μάθω πολλά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :bigsmilie

Ο εξοπλισμός που θέλεις κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ καλός. Συνέχισε έτσι και σε λίγο καιρό θα είσαι κι εσύ σε θέση να δίνεις συμβουλές σε νέα μέλη.

Σχετικά με την ταινία, ο Γιάννης (γ.ν) μου είχε καταθέσει την προσωπική του άποψη με λεπτομέρεια, κατάλαβα γιατί δεν συμφωνεί στην ταινία. Νομίζω αν έχει χρόνο και γράψει θα έχεις μια πάρα πολύ καλή άποψη επι του θέματος.

Καλές αγορές και καλά ξυρίσματα!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Παιδια εγω εχω 2 ξυραφια μονο και τα χρησιμοποιω εναλαξ εαν μετα απο 10 χρονια χαλασει καποιο θα παρω ενα και τελειωσε το θεμα . Εαν ημουν συλεκτης θα εβαζα ταινια για να μην το γρατζουνισω τωρα εαν
μου στειλει καποιος φιλος καποιο για ακονισμα οφειλω να το επιστρεψω χωρις ουτε μια γρατζουνια .
Επισης ισως να προξενησουμε ζημια στην γεωμετρια του μαχαιριου απο υπερβολικη πιεση ή απο ανομοιομορφη πιεση πανω στην πετρα που κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο την ταινια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Είναι γεγονός οτι μέχρι να βρείς το δρόμο σου ψηλοτρελλαίνεσαι.....
Αλλου παρουσιάσεται απλό , αλλού πολύπλοκο , αλλου με μία τεχνική , αλλού με άλλη ... 'Εμπειροι όλοι και με πολλά "χιλιόμετρα" στο κοντέρ τους.... Κι εσυ λίγο χάνεσαι και τρέμεις μήν χαλάσεις και την κόψη σου γιατί μετά πώς την επαναφέρεις?????? :confused
Πάντως ΕΔΩ βρήκα πολύ πληρέστερες και εφικτές απαντήσεις απο ότι στα πολύπλοκα και ειδικά σάιτ του εξωτερικού.....
Μου δώσατε πιό ξεκάθαρα του -Τι γίνεται , -Πως γίνεται , -Γιατί γίνεται , -Πότε γίνεται , -Τι εναλλακτικές υπάρχουν και τί άλλες απόψεις(πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα) , και -Ποιός ειναι ο ορθότερος τρόπος να εφαρμόσεις κάποια πράγματα.
Ελπίζω να μη σας κουράζω και ευχομαι με τη σειρά μου να βοηθήσω κι εγώ καποια στιγμή.
Τελικά η αλλαγή της γωνίας-γεωμετρίας με χρήση μονωτικής ταινίας δεν αλλοιώνει το τελικό αποτέλεσμα ικανότητας της λεπίδας?????
WOW!!!!!! EΠΙΣΤΗΜΗ :mad
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Κοιτα εδω , στο κατω μεροσ εχει ενα βιντεο . Επισης ψαξε λιγο την σελιδα τους νομιζω θα σε βοηθησει αρκετα .
http://www.coticule.be/unicot.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Σωστό αυτό αλλά πάλι υπάγεται στο προηγούμενο που είπα ... Δηλαδή ότι εμπειρότατοι επαγγελματίες ανέπτυξαν μια τεχνική που τελικά μπορεί να σε μπερδεύει γιατί είναι τελείως αντικρουόμενη με τεχνικες άλλων επαγγελματιών που είναι εξ' ίσου αποτελεσματικές . Εσύ όμως μπορεί να καταστρέψεις γη λεπίδα σου . Γι αυτό και αποτάνθηκα εδώ όπου μπορείτε να με καταλάβετε και να μου δώσετε συμβουλές απτές και εφικτές , κατάλληλες για αρχάριο να κάνει και τη δουλειά σωστή και να μην διακινδυνεύσει τη λεπίδα του ....
Και πάλι ένα ΜΕΓΆΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

το σοφότερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα straight razor των 5 ευρό από ebay και να κάνεις εκεί την διατριβή σου στο ακόνισμα μέχρι να δεις τι παίζει εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα ...
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Εγώ για αυτή τη δουλειά πήρα αυτό.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Eίναι σημαντικό η εξάσκηση να γινει σε καλό ξυράφι (ξυράφι που έχει δυνατότητα να δημιουργήσει καλή κόψη και να ξυρίζει καλά)
Και αυτό γιατί για να καταλάβουμε ότι κάνουμε κάτι σωστά, θα πρέπει να έχουμε καλό τελικό αποτέλεσμα!
Αλλιώς μπορει να κάνουμε προπόνηση σε λάθος κινήσεις, άσε που δεν βγάζουμε ποτέ συμπέρασμα ότι το ακονίζουμε σωστά.
Εξ άλλου το πιό σημαντικό, ίσως και το πιό δύσκολο, διότι έρχεται με την πείρα, είναι να μάθουμε να καταλαβαίνουμε πότε ένώθηκαν οι κόψεις σε όλο το μήκος τους ώστε να μετακινηθούμε στην λεπτότερη πέτρα, αν ή πότε δημιουργήθηκε wire edge, πότε ένα ξυράφι είναι έτοιμο, κλπ κλπ

Γι αυτό δεν κάνουν τα φθηνά ξυράφια που μόνο εμφανισιακά είναι ξυράφια αλλά δεν μπορούν να δημιουργήσουν κόψη για καλό ξύρισμα.
Αυτό που προτείνω είναι ένα ξυράφι που να είναι καλής ποιότητος και ελάχιστα μεταχειρισμένο,αλλά επειδή είναι πολύ διαβρωμένο από σκουριά, δίνεται σε πολύ χαμηλή τιμή. (απλώς να προσέξετε η διαβρωση να είναι παντου, εκτος από μια επιφάνεια 3-4mm πάνω από την κόψη και από τις δύο πλευρές.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”