Λουρί για straight razor

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Μάκη (ElNavajero )
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μια ερωτηση να κανω σχετικα με το λουρι. Απ' οτι διαβασα εδω προτεινετε σε καποιον νεο στο αθλημα paddle strop. Ισχύει ακομα; Και αν ναι πιο απο ολα εχετε να προτεινετε; Εχουν ποιοτητες; Και τελος ξερουμε καποιον με καλες τιμες;
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ενα upgrade για το προηγουμενο post!!! Τι εγινε σας επιασα αδιαβαστους!! :megagrin 2 μερες και καμμια απαντηση :confused
Ολα ειναι δρομος
NavalArchitect

Νίκο,

Γενικά το λουρί πρέπει να είναι καλό. Έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό, για πολλούς λόγους. Αν διαβάσεις τα αντίστοιχα νήματα θα καταλάβεις (δυστυχώς τώρα δεν έχω χρόνο). Στην αρχή, κι επειδή κάποιος είναι νέος στο άθλημα και σίγουρα θα του κάνει χαρακιές, πρέπει να είναι πάλι καλό αλλά σχετικά απλό, δηλαδή όχι ό,τι πιό χοντρό και γερό σαν δέρμα ή λινό υπάρχει, δεν είναι ανάγκη να έχει άψογα ραμμένες άκρες (λαβές) από σπέσιαλ δέρμα, κλπ.

Τα paddle είναι κι αυτά ένας άλλος τρόπος να κάνει κανείς την ίδια δουλειά. Το paddle είναι καλό για travel strop, ένα μικρό τέτοιο είναι ό,τι πρέπει. Τα paddle strops έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με τα κανονικά strops, τα οποία (πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα) πάλι δεν έχω το χρόνο να αναλύσω.

Κοίτα στου Neil Miller κι αν δεν έχει τίποτε σε στοκ στείλτου ένα μήνυμα. Είναι όλα χειροποίητα και μπορεί να σου φτιάξει ένα. Να του πεις "starter strop", νομίζω αυτά έχουν γύρω στα 30 Ευρώ. Ο Neil χρεώνει πολλά μεταφορικά διότι ό,τι στέλνει το ασφαλίζει. Σε καμμία μα καμμία περίπτωση μην πάρεις strop από eBay. Να παραμονεύεις επίσης στο BST του Β&Β γιατί βγαίνουν πυκνά-συχνά μερικοί και πουλάνε κάτι πολύ ωραία αχρησιμοποίητα Tony Miller strops (καινούργιο $90, το δίνει $70, για παράδειγμα το λέω τώρα).
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Kαλη λυση για αρχαριο ειναι να παρεις ενα ξυλινο που εχει κολημενο δερμα στην επιφανεια , αυτο σου δινει το πλεονεκτημα να εξασκηθεις χωρις να κοψεις το λουρι καθως και να εχεις σωστο τεντωμα . Στο στροπαρισμα παιζει ρολο η ταχυτητα,η πιεση , και η τεχνικη πατηματος και επιστροφης οταν φτασεις στο ακρο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Κωσταντινε ευχαριστω για την απαντηση αν θες αναλυσε μου οταν θα μπορης και εχεις χρονο για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των paddle strops εναντι των κανονικων strops. Και τελικα τι προτεινεις; Στο υποψιν οτι θα προηγηθει προπονηση με ξυραφι που δεν θα κοβει

Νικο ευχαριστω και εσενα ποιο τυπο paddle strops προτεινεις αυτον αυτον ή αυτον επισης με μπερδεψες με αυτο που γραφεις για την ταχυτητα εδω οι περισσοτεροι λενε οτι δεν παιζει ρολο εσυ λες οτι εχει;
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου απο τα τρία που γράφεις πιο πάνω θα σου πρότεινα το πρώτο του xenos, είναι βολικό, προσιτό και καλή ποιότητας δέρμα!
Η ταχύτητα παίζει ρόλο , ούτε του σκοτωμού ούτε να πηγαίνεις σα χελώνα, δε ξέρω να το αναλύσω ακριβώς αλλά η κόψη του ξυραφιού φρεσκάρεται πολύ καλύτερα έτσι.Το όλο μυστικό είναι η ράχη του ξυραφιού να είναι κολλημένη συνεχώς πάνω στο δέρμα κατα το στροπάρισμα, να μην ανασηκώνεται καθόλου ώστε να μη υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί το δέρμα.Επίσης τα πιο πολλά κρεμαστά strop είναι πιο μακριά και πιο φαρδιά με αποτέλεσμα να εκμεταλεύεσαι πιο μεγάλη επιφάνεια που συνεπάγεται πιο γρήγορο στροπάρισμα, πιο σίγουρο και πιο αποτελεσματικό σε σχέση με τα paddle που είναι πολύ πιο εύκολα για ταξίδια , έχουνε 2 επιφάνειες σε περίπτωση που θες να δουλέψεις κάποια πάστα απο τη μία πλευρά, δε χρειάζεται να έχεις το νου σου να το τεντώνεις διότι είναι απο μόνο του καλά τεντωμένο!
Αν έχει κάτι να συμπληρώσουν οι αγαπητοί μου Κωνσταντίνος Νίκος και λοιποί ,πολύ ευχαρίστως!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Εγώ για αρχάριος είμαι μεταξύ αυτού και της muhle. Οδεύω προς το δεύτερο αν και δεν πιστεύω πως διαφέρουν και πολύ.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Αλλά και αυτό πιστεύω θα κάνει δουλειά για αρχάριο. Τι λέτε;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολύ καλό είναι ,έχω της ίδιας ονομασίας νομίζω αλλά με το σύστημα που τεντώνει.Μου φαίνεται ακριβό όμως ενώ το δικό μου το είχα πάρει 45 ευρώ αν θυμάμαι καλά!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”