Λουρί για straight razor

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Και με τα δύο θα κάνεις την δουλειά σου. Απλά το ένα είναι φαρδύτερο και (θεωρητικά) γρηγορότερο το στροπαρισμα.
Χάρης
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Εάν είναι έτσι θα προτιμήσω το φαρδύτερο λόγω ευκολίας. Έτςι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα πάω σε κρεμαςτό οπότε αυτό μπορεί να χρηςιμοποιηθεί με πάςτες στο μέλλον. Πως αποθηκεύετε τα λουριά έτσι ώστε να προστατευτούν από σκόνες, υγρασία, φθορές κτλ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 23 Ιαν 2016, 21:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αφαίρεσε σε παρακαλώ την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Συμφωνώ ότι το φαρδύτερο για κάποιον που πρωτοξεκινάει είναι κάπως πιο εύκολο!
ΟΜΩΣ:
Εγω θα πρότεινα το πρώτο! (το λεπτότερο) κι ας σου φανεί αρχικά ελαφρώς πιό δύσκολο!
Διότι έτσι θα αναγκαστείς να μάθεις να κάνεις σωστά την κίνηση Χ ή την / , που καλύπτει τις κόψεις όλων των ειδών των ξυραφιών!

Είναι προτιμότερο να μάθεις να οδηγείς σε αυτοκίνητο με χειροκίνητες ταχύτητες (κι ας είναι κάπως πιο δύσκολο), γιατί αν μάθεις αρχικά σε αυτόματο, τα πρώτα δεν θα μπορείς να τα οδηγήσεις...
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Καθώς φτάνει η στιγμή του πρώτου straight razor, πρέπει να προχωρήσω στην αγορά λουριού. Ποιο θα προτείνατε από τα 2 για αρχάριο; Αυτό ή αυτό; Να πάρω και από τώρα μια πάστα για να την έχω όταν χρειαστεί ή να προτιμήσω να πάρω αργότερα πέτρες ακονίσματος;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Μια ταπεινή γνώμη:

Λουρί (aka hanging strop) 3" (πολύ βολικό) για στροπάρισμα, και τα loom (2") ή paddle (3") strops για πάστες και μάλιστα αργότερα όταν θα σιγουρευτείς ότι θα ασχοληθείς με το σπόρ...
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Εκτός από την πρόταση του Link.2 (ευχαριστώ Link) κάποιος άλλος να πει μια γνώμη;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Προσωπικά ξεκίνησα με paddle το οποίο έχει στην μια πλευρά πράσινη πάστα. Αμέσως μετά πήρα το XL της Dovo, πολύ καλό δέρμα (ΙΜΟ) και το πλάτος του είναι μεγαλύτερο από το μήκος των μαχαιριών. Εχω επίσης ένα εξ ίσου φαρδύ paddle. Συνήθως χρησιμοποιώ το Dovo.
Γιάννης
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Εκτός από το πολύ καλό 3" της Dovo (σε Russian) που αναφέρει ο Γιάννης, υπάρχει και της Herold Solingen, ένα Εγγλέζικο στο λιμάνι (*) και τρία 3ιντσα στο Razor Emporum briddle, latigo (ποιότητες αγελαδινού/βοδινού) και αλογίσιο δέρμα με δεύτερο μασάτι από καμβα. Αν κάποιος δει τα εκτενή βίντεο του 'Mastro' Luca Livi εκείνος προκρίνει τον καμβά για πάστες και δεν συνιστά το στροπάρισμα σε γυμνό ύφασμα, αλλά πολλοί θα το κάνουν 4-5 φορές πριν το πετσί. Υπάρχουν κάποιες πιο εδειδικευμένες πάστες όπως λευκή της Thiers Issard που δεν στρώνουν σωστα και σβωλιάζουν στο δέρμα και ο καμβάς (φυσικός ή συνθετικός) είναι η μόνη λύση.
Υπάρχουν και πολλά άλλα, φυσικά, το Straightrazorplace έχει μέχρι και καγκουρώ, πολύ εξεζητημένο νομίζω και γενικά ο αρχάριος πρέπει να μείνει σε κάτι λογικού κόστους, για πολλούς λόγους....

Από ότι καταλαβαίνω και έχω διαβάσει, όμως έχει σημασία η πάστα καλό είναι να δουλεύεται σε όσο πιο σταθερό μέσο για λόγους ακρίβειας, γι' αυτό και τα paddle ενδεδειγμένα και μάλιστα υπάρχουν τα προφωρτωμένα με πράσινη (συνήθως) πάστα καληώρα του Γιάννη, ενώ πολλοί θα τεντώσουν το (φορτωμένο με πάστα) λουρί πάνω σε ένα πάγκο ή τραπέζι και θα στροπάρουν εκεί για τον ίδιο λόγο.

Καταλήγοντας θέλω να καταθέσω την άποψή μου ότι και σε 3ιντσο λουρί μπορείς να στροπάρεις διαγώνια σε κάποιο βαθμό, με έξτρα προσοχή και ακόμα χωρίς τόσο φοβερή προσοχή όταν έχεις ένα shoulderless ξυράφι (εντάξει: μικρή κατηγορια και ακριβά...) ώστε να μην γδάρεις την επιφάνεια. Δεν έχει έννοια, αλλά γίνεται, προάγει τη δεξιοτεχνία και είναι πιο ασφαλές γιατί η φαλτσέτα είναι σταθερότερα σε απαφή με την επιφάνεια.



(*) το οποίο είναι τόσο απλό που νομίζω και ένα εργαστήριο που κάνει δερμάτινα είδη, ζώνες κτλ μπορεί να κατασκευάσει κατά παραγγελία, αρκεί να του δώσουμε να καταλάβει τι δέρμα ακριβώς θα χρησιμοποιήσει...
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Μια διόρθωση στα παραπάνω:

Mastro Lidio Livi λέγεται ο διάσημος Ιταλός κατασκευαστής.

Luca είναι ο γιός του.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

iogi έγραψε:Προσωπικά ξεκίνησα με paddle το οποίο έχει στην μια πλευρά πράσινη πάστα. Αμέσως μετά πήρα το XL της Dovo, πολύ καλό δέρμα (ΙΜΟ) και το πλάτος του είναι μεγαλύτερο από το μήκος των μαχαιριών. Εχω επίσης ένα εξ ίσου φαρδύ paddle. Συνήθως χρησιμοποιώ το Dovo.

Που μπορώ να βρω το συγκεκριμένο XL λουρί της Dovo που ψάχνω και δεν το βρίσκω?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”