Χειροποιήτο Λουρί Ακονίσματος

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν μπορούσες να πάρεις ένα διότι το κομμάτι του δέρματος δεν το κόβουνε, είναι όσο είναι και το παίρνεις όλο. Με αυτό εμένα μου βγήκαν δύο πολύ μακριά λουριά, και πέταξα και 30εκ περίπου.
Θα μπορούσες να βγάλεις και 3.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Φιλε hero δεν ξερω τι αποψη εχεις σχετικα με το οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα η δικη μου εμπειρια 9 στις 10 περιπτωσεις που πηγα να γλιτωσω καποια χρηματα μιας και δεν ειμαι κανενας με λεφτα αγοραζοντας κατι no name η υποδιαιστερο απο το γνησιο η επωνυμο την πατησα χοντρα αφου στο τελος αναγκαστικα να ξαναπληρωσω το καλο η το γνησιο.
Τωρα στο θεμα που αναφερθηκε ο φιλος Slur για το οτι το δερμα δεν ειναι τυχαιο το σεβομαι και το εκτιμω αλλα επιμενω πως οταν κατι ειναι custom (ιδιοκατασκευη) εν μερη χρειαζεται αρκετη τυχη αφενος μεν,αφετερου δε καταριπτουμε τα στανταρ καποιων κατασκευαστων γνωστων στον χωρο που εχουν επενδυσει χιλιαδες ευρω η δολαρια σχετικα με ερευνες επανω στο καθε προιον που κατασκευαζουν ωστε να βγει στην αγορα οσο το δυνατον πιο αψογο.Φανταστειτε αυριο για παραδειγμα να ελεγε καποιος μη σχετικος με το αντικειμενο πως κατασκευασε ενα custom straight razor μονος του,θα το ανταλλαζατε με το επωνυμο σας straight? :confused
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Aς μείνουμε στο λουρί και μόνο αφού αυτό είναι το θέμα μας.
Εμένα προσωπικά το λουρί που μου έδωσε ο Νίκος στοπάρει καλύτερα απο το filarmonica paddle που έχω. Αναφέρομαι βέβαια στο δικό μου straigjht το Dovo 101 6/8. Οπότε εμπειρικά μιλώντας, ένα χειροποίητο λουρί μπορεί να είναι καλύτερο από ένα επώνυμο. Μπορεί όμως να είναι και χειρότερο. Έτσι παίζει σημαντικό ρόλο η εμπειρία αυτού που θα το φτιάξει.
Είναι σημαντικό όμως, όπως αναφέρθηκε, ότι με ένα χειροποίητο οικονομικό λουρί, μειώνετε το κόστος εισαγωγής ενός νέου χρήστη στο ξυράφι, ειδικά αν υπολογίσεις ότι τον πρώτο καιρό συνήθως θα το καταστρέψει.
Αρά ακόμη και αν δεν το θέλει κανείς για μόνιμο, είναι εξαιρετική λύση για πιο οικονομική είσοδο στο μαχαίρι.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Παντελη , το λουρι ειναι απλα ενα κοματι δερμα ,εαν παρεις ενα λουρι π.χ το dovo large στα 80 ευρω
εαν το δερμα αξιζε τοσο πολυ ,ποσα χρηματα θα ηθελες να φτιαξεις ενα δερματινο σακακι ?Τα κοματια
που φτιαχνουν τα δερματινα ρουχα ειναι απο το ποιο μαλακο σημειο του ζωου και θελει αρκετη επεξεργασια
για αυτο και ανεβαινει τοσο το κοστος . Μια λωριδα απο ελαφρα επεξεργασμενο δερμα δεν νομιζω οτι εχει
τοσο υψηλο κοστος κατασκευης .Ενα αλλο παραδειγμα που θα ηθελα να δωσω ειναι αυτο του slur με την πετρα που αγορασε στο 1/3 της τιμης αλλου κατασκευαστη .Ουτε τα μαχαιρια του χαλασε ουτε τιποτα .
Απλα η τιμη ενος προιοντος καθοριζεται απο το marketing και την ζητηση .
Στον δικο μου τον χωρο π.χ βγαζει το εργοστασιο -βγαζει ο μεταπρατης στο εξωτερικο -βγαζει ο μετφορεας -
βγαζει το κρατος - βγαζει ο αντιπροσωπος Ελλαδας - βγαζει ο λιανοπωλητης-ξαναβγαζει το κρατος . Πιασε το αυγο και κούρευτω δηλαδη :griechenland
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μιας και κοντεύω στην αγορά ενός straight razor παράλληλα ψάχνω και για λουρί.Απο ότι διάβασα εδω μέσα στους αρχάριους σαν και εμένα προτείνετε για αρχή paddle strop αντί των κρεμαστών.Δε θα πάω κόντρα σε αυτό απλά σκέφτηκα γιατί να δώσω 40 ευρώ και να ,η φτιάξω ένα δικό μου.Σκέφτηκα την υλοποίηση αυτού του τύπου paddle http://www.shavercity.com.au/shop/produ ... -strop/246" onclick="window.open(this.href);return false; .Ένα κομμάτι ξύλο που καταλήγει σε χειρολαβή και στις 2 πλευρές πάνω κάτω να καρφώσω 2 λουριά της αρεσκείας μου σαν αυτά http://cgi.ebay.ie/Extra-Wide-Leather-r ... 27b7f56fa1" onclick="window.open(this.href);return false; .;Έτσι και πιο φτηνά θα μου βγεί αλλά θα έχω και τη δυνατότητα όταν φθαρούν να τα αλλάξω πλευρά η άλλο λουρί.Δε ξέρω επειδή θα είναι το ξύλο απο κάτω μήπως θα είναι σκληρό για να τροχίζεις το ξυράφι αλλά όμως θα είναι τεντωμένο καλά.
Εσείς τι λέτε γι'αυτό?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το δέρμα που προτείνεις για την κατασκευή σου δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για στροπάρισμα.
Ένα παρόμοιο (ίδιο ακριβώς αλλά με άλλη ετικέτα μάρκας) που είχα πάρει εγώ αππό το αμερικανικό ebay ήταν τελείως ακατάλληλο για χρήση σε ξυράφι. Το κράτησα μήπως τουλάχιστον μπορώ να το χρησιμοποιήσω με πράσινη πάστα και ούτε με αυτή ήταν κατάλληλο για στροπάρισμα.

Γνώμη μου είναι, αφού θα είναι το πρώτο σου, μην πειραματίζεσαι. Δώσε 40 ευρώ και πάρε ένα paddle της προκοπής.

Μετά θα έχει όλο το χρόνο για πειραματισμούς, ιδιοκατασκευές και οικονομίες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαχριστώ φίλε slur!Στο τσακ ήμουν να τα παραγγείλω.Περιμένω να μου απαντηθούν κάποια ερωτήματα για το μαχαίρι και μαζί θα παραγγείλω και ένα paddle strop.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
tuscani7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2014, 09:45
9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times
Ηλικία: 50

Πηγα και εγω στο εν λογο καταστημα και του λεω πρωτα καλημερα 8) και μετα οτι θελω ενα κομματι λουριδα για την λεπιδα μου και αυτος αμεσως καταλαβε το τι ηθελα αλλα μου ειπε πως δεν του εχει μεινιε αλλο και απο ...... Σεπτεμβρη τωρα !!!
Αλλα δεν θυμαμαι πως μου ειπε το λουρι....... οτι ειναι απο ..... !!!!
λοιπον? τωρα? εμεινα με τη ....λεπιδα στο χερι >:)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Βακετα πρεπει να σου ειπε .
Εάν ρωτήσεις σε αλλα μαγαζια της περιοχης σιγουρα θα βρεις .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
tuscani7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2014, 09:45
9
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times
Ηλικία: 50

Οχι οχι εμενα μου το ειπε καπως ελαιοδερμα , λαδοδερμα καπως ετσι .... δεν ξερω .
Δηλαδη τι θα επρεπε αν ζητησω?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”