Προστασία από υγρασία

Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Προστασία από υγρασία

Δημοσίευσηαπό Τζώρτζης » πριν από 1 χρόνο

Απ' όσα έχω διαβάσει και από τη μικρή μου εμπειρία κατάλαβα ότι το πρόβλημα του πλήρους στεγνώματος ολόκληρου του straight razor είναι σημαντικό. Παρά τη χρήση χαρτιού κουζίνας για να περάσω όλα τα μέρη που βλέπει το μάτι και του σεσουάρ μαλλιών με την ελπίδα να στεγνώσουν και τα μέρη που δεν βλέπει το μάτι, η ανησυχία παραμένει και ιδιαίτερα αφού το βάζω στην αρχική του πλαστική συσκευασία (θα προτιμούσα κάποια δερμάτινη θήκη αλλά δεν έχω βρει ακόμα).

Τέλος πάντων, τις προάλλες σκέφτηκα το εξής. Όταν αγοράζουμε γενικά ενδύματα συνήθως βρίσκουμε μέσα κάποια τετράγωνα φακελάκια που περιέχουν ένα αφυγραντικό υλικό. Δυστυχώς, όμως δε βρήκα κανένα απ'αυτά τα σακουλάκια οπότε σκέφτηκα ότι το ρύζι δουλεύει ως αφυγραντικό. Πήρα ένα σακουλάκι απ' εκείνα που βάζουν μέσα συνήθως κοσμήματα και έβαλα μικρή ποσότητα ρύζι ώστε να χωράει στη μία άκρη της συσκευασίας.

Αυτή είναι μία ιδέα, η οποία δεν ξέρω αν δουλεύει (θεωρητικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα) και προτείνω να τη δοκιμάσουν μαζί μου όσοι θέλουν. Επιπλέον, αν κανείς έχει δοκιμάσει κάτι από τα παραπάνω και έχει αποτελέσματα ας τα αναφέρει!

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 644 times
Been thanked: 658 times

Δημοσίευσηαπό YMMV » πριν από 1 χρόνο

Νομίζω το βασικότερο είναι να στεγνώσει πρώτα καλά σε θερμοκρασία δωματίου, ειδικά αν είναι να το βάλει κανείς μετά σε πλαστική συσκευασία.
Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
Has thanked: 4685 times
Been thanked: 5669 times

Δημοσίευσηαπό Harry » πριν από 1 χρόνο

Σιγά σιγά, θα μάθεις να μην βρέχεις τη λαβή όταν ξυρίζεσαι οπότε το στέγνωμα θα είναι ευκολότερο. Σημαντικό είναι μετά το στέγνωμα να περνάς το ξυράφι από το δέρμα.
Χάρης

Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 5 times
Been thanked: 29 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Τζώρτζης » πριν από 1 χρόνο

Το δεύτερο το κάνω. Το πρώτο όχι, αλλά θα το υιοθετήσω κι αυτό!

Επιστροφή σε “Περιποίηση των straight razors”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης