Gold Dollar 800 από e-bay

Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνφορουμίτες!
Σε μια περίοδο που αναμένω πρόσφατη παραγγελία της Feather SS ,σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά το από τα τέλη Οκτώβρη Gold Dollar 800 που μου ήρθε από την Κίνα..
Η συσκευασία καλή θα έλεγα,αλλά ανοίγοντας το κουτί το οποίο είναι σκληρού περιβλήματος έχει μέσα το ξυράφι σε νάυλον φάκελο και παρατήρησα σαν να είχε επάλειψη λαδιού...
Υπ'όψιν το ξυράφι αν δεν ήξερα ότι ήταν κινέζικο θα μου έκανε ακόμα καλύτερη εντύπωση καθώς έχει πολύ ωραία εμφάνιση για τα λεφτά του!
Και φαίνεται shave ready όπως έγραφε!
Ερώτηση:Δεν το επιχείρησα να ξυριστώ ακόμη καθώς το είδα και λαδωμένο λίγο..
Παίζει να είναι τρόπος συντήρησης του;;
Πώς να το αποστειρώσω;;Έχω διαθέσιμο από ιατρείο φιλικού προσώπου UV κλιβανο...Να το εισάγω μέσα όπως έχω κάνει και στα υπόλοιπα από e-bay προϊόντα που έχω πάρει;;Ή θα χαλάσει το μέταλλο;;Ξέρει κανείς αν αντεδείκνυται στα straight razors αυτός ο τρόπος;; Το αγόρασα ως brand new και δείχνει όντως τέτοιο πάντως..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 26 Μαρ 2017, 16:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Φίλε Σάκη, τα Gold Dollar είναι low cost Κινέζικες φαλτσέτες ξυρίσματος, οι οποίες όμως αντικειμενικά, αν και δεν φτάνουν σε ποιότητα ατσαλιού vintage φαλτσέτες ή σύγχρονους premium κατασκευαστές ( Thiers Issard κτλπ), είναι "τίμιες" και πλέον με καλή αισθητική και με σωστό ακόνισμα μπορούν να προσφέρουν ωραία ξυρίσματα στον προχωρημένο χρήστη και να χρησιμοποιηθούν ως εισαγωγικά ξυράφια για έναν αρχάριο που δοκιμάζει τις φαλτσέτες.

Ομως : ΔΕΝ ειναι Shave Ready. Shave ready σημαίνει ότι έχει ακονιστεί από κάποιον γνώστη στο χέρι, σε επίπεδο που να ξυρίζει γλυκά. Από την εμπειρία μου, ούτε οι κινέζοι κατασευαστές κάθονται στο εργοστάσιο που παράγονται μαζικά να ακονίσουν ένα ένα τα χιλιάδες Gold Dollar που παράγονται καθημερινά, ούτε και η αγγελία που ενσωμάτωσες λέει πουθενά ότι ειναι shave ready. Οπότε μη δοκιμάσεις να ξυριστείς ακόμα γιατί κατά 99% θα απογοητευτείς. Θέλει ακόνισμα πρώτα από κάποιον ειδικό ή που να ξέρει.

Όντως το λάδι, είναι τρόπος για να αποφεύγεται η οξείδωση του ατσαλιού.

Επίσης, ΜΗΝ την βάλεις σε κανένα κλίβανο (εκτός κι αν δε σε ενδιαφέρει η ξύλινη λαβή). Ο καλύτερος τρόπος να την αποστειρώσεις είναι να την κρεμάσεις ανοιχτή με μία κλωστή από τον απορροφητήρα του σπιτιού ώστε ΜΟΝΟ το μέταλλο να εμβαπτίζεται σε νερό που βράζει μαζί με οινόπνευμα για κανένα 10λεπτό. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις πολλά διαλύματα χλωρεξιδίνης ή άλλα όπως το Barbicide που χρησιμοποιούν κουρείς και ιατροί για απολύμανση (όχι αποστείρωση, ειναι άλλο πράγμα) των εργαλείων τους.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Gold Dollar που είναι shave ready, έχει ο συγκεκριμένος πωλητής.

Λένε οτι όντως κάνει πολλή καλή δουλειά και τα ακονίζει εξαιρετικά. Προσωπικά κάποια στιγμή το σκέφτομαι να αγοράσω ένα, ώστε οταν χρειαστεί να ασχοληθώ με το ακονισμα, να μην φοβάμαι οτι θα χαλάσω ένα ακριβό ξυράφι.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

..Αλέξη απαντώ με αρκετή αργοπορία στις πολύ ωραίες απαντήσεις σου σήμερα γιατί έχοντας ασφαλείς πληροφορίες ότι υπάρχει τροχείο και στην πολη μου πήγα του έδειξα το ξυράφι και μου είπε "μα είναι έτοιμο..." και κάνει μία στο χέρι του που ήταν φουλ μαυρίλα στα δάκτυλα και του έκοψε φλούδα δέρματος από τη βάση του αντίχειρα αλλά και από το δείκτη του που ήταν κατάμαυρος από ακόνισμα που έκανε εκείνη την στιγμή!
Τώρα τί κάνω;;Φρίκαρα αλλά επειδή δεν έτρεξε αίμα ευτυχώς δεν έκανα τίποτα ακόμη!Λογικά δεν θέλει έξτρα αποστείρωση τώρα;;Ακούω οδηγίες τί θα έκανες στη θέση μου!..Η φάση είναι ότι το δοκίμασα κι εγώ αμέσως να δω ότι κόβει και μου έκοψε και φλούδα από τον αντίχειρά μου κι εμένα..Χωρίς αίμα εννοείται...Και λέει ξυρίσου πρώτα δες πώς ξυρίζει και μετά αν χρειαστεί από καιρό στο τροχίζω;;Αλλά πώς να ξυριστώ τώρα που ήταν του κουτιού με το λάδι του και τώρα έκοψε και αυτός;;
Τώρα θέλει σίγουρα εξτρα αποστείρωση!!
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Φϊλε Σάκη, και του κουτιού να ήταν,πρέπει να αποστειρωθεί. Τώρα που έκανε τα (αηδιαστικά) κόλπα του ο φίλος μας ο τροχιστής, θέλει έξτρα αποστείρωση συμφωνω. Προτείνω να βρασεις ένα μπρικι με νερό να την κρατήσεις ή να την κρεμάσεις με οδοντικο νήμα από τον απορροφητήρα ώστε να ακουμπάει μόνο το μέταλλο στο νερό για κανένα 5 λεπτό, προσέχοντας πάντα μήπως οι υδρατμοί αρχίζουν και λιώνουν το πλαστικο της λαβής. Προσοχή, η λαβή δεν πρέπει να ακουμπάει πουθενά ούτε στο μπρίκι ούτε στο νερό. Μετά, με αντίστοιχο τρόπο μπορείς να την εμβαπτίσεις σε καθαρό οινόπνευμα για κανενα 2ωρο . Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις απολυμαντικά τύπου Barbicide, που μεταξύ μας ειναι η καλύτερη λύση.

Επιμένω ότι έχω σοβαρές αμφιβολίες αν ειναι shave ready το ξυράφι σου. ΑΝ περνώντας το ελαφρά υπό γωνία, χωρίς να ακουμπάς δέρμα, πάνω από τις τρίχες του χεριού σου ακούς ένα χαρακτηριστικό ήχο "θερίσματος" και κόβει τρίχες στον αέρα, μόνο τότε μπορεί να θεωρηθεί shave ready.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

To Gold Dollar 66 που παρέλαβα την Παρασκευή είναι στραβό. Έχει φύγει μήνυμα στον πωλητή και αναμένω την απάντηση του.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ηλία λογικά θα σου στείλει άλλο , θυμάμαι ένας Αμερικάνος είχε γράψει πριν καιρό σε ξυριστοφόρουμ πως από παραγγελία με πενήντα :!: τα 15 είχαν πρόβλημα και του έστειλε νέα .

Γενικά νομίζω πως τα GD είναι να τα παραγγέλνεις ζευγάρι μπας και αποφύγεις τη στραβή.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

15 στα 50;!!! :shock:

Τόσο δύσκολο είναι να εφαρμόσουν ένα σύστημα ελέγχου ποιότητας; Τα λεφτά που πληρώνουν για αντικαταστάσεις ελαττωματικών προϊόντων θα μπορούσαν να τα δώσουν σε 2 υπάλληλους για να κάνουν τον ελέγχο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ηλία δίκιο έχεις , αλλά δεν νομίζω πως το θέλουν να ασχοληθούν με quality control (γενικά είναι τζιζ λέξη στην Κίνα αυτή).

Και ο λόγος είναι απλός : Αν κάτσει ο κινέζος να κάνει σωστό inspection θα βγάλει το 30% της παραγωγής εκτός . Ζημιά για το μαγαζί . Κάνει λοιπόν "τον κινέζο" και τα σπρώχνει στην αγορά . Και όποιος το πάρει χαμπάρι το πήρε.

Νομίζεις ότι τον έλεγχο που έκανες εσύ στο spine πάνω στην πέτρα τον κάνουν όλοι ; Ο κάθε άσχετος (με την καλή έννοια το λέω απλά είναι άνθρωποι που μπαίνουν τώρα στο χώρο και παρασύρονται από την τιμή και το hype) θα το πάρει και θα προσπαθήσει να το ακονίσει και να ξυριστεί με δαύτο.

Στα περισσότερα ξυριστοφορουμ του εξωτερικού το γράφουν άλλωστε : πάρε ένα GD -τσάμπα είναι- για να μάθεις πάνω του ... άλλο τώρα αν θα μάθει στραβά να ακονίζει η θα παιδευτεί ο κάθε κακομοίρης και θα αναρωτιέται τι κάνει λάθος μετά από 50 ώρες ακόνι και αγορές από πέτρες ...και το ρημάδι δεν θα κόβει
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Έτσι όπως τα λες είναι Άκη, η καθένας θα μπορούσε να την πατήσει.

Ο πωλητής στην απάντηση του προσφέρθηκε να μου στείλει μια φυσική κινέζικη πέτρα για να το ακονίσω αλλά αρνήθηκα. Ζήτησα να μου στείλει ένα ίσιο ξυράφι και αναμένω την απάντηση του.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”