C.V Heljestrand MK No.32

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Βρήκα το χρόνο να βάλω στο κατάλογο ξυραφιών ένα απο τα καλά ξυράφια και λίγα θα έλεγα ξυράφια που κυκλοφορούν!Το ξυράφι αυτό το έχω αγοράσει εδώ και κάποιους μήνες αλλά απλά δεν αξιώθηκα να το βάλω στο κατάλογό μας.Όπως έχετε καταλάβει έχω ελαττώσει αρκετά την αγορά ξυραφιών και DE λόγω του ότι γίνανε πολλά και δεύτερον έχω περιοριστεί και οικονομικά αλλά μου έλειψαν οι παρουσιάσεις των ξυραφιών που έκανα παλιότερα στο forum μας.Έτσι είπα να θυμηθώ λίγο τα παλιά :megagrin και βέβαια του ανήκει μια θέση εδώ μέσα μιας και είναι ίσως το πιο ακριβό ξυράφι της συλλογής μου!
Πολλοί γνωρίζετε και θυμόσαστε ότι το αγόρασα απο το παζάρι που γίνετε στο Γκάζι προς 20 ευρώ , ενω στο εμπόριο το έχω δει να πουλιέται μέχρι και 300$.Βασικά ήξερα τη μάρκα και ότι πρόκειται για ένα καλό ξυράφι αλλά ο Κωνσταντίνος με κατατόπισε ακριβώς για το πόσο το ζητάνε πολλοί στη συλλογή τους.Οι λαβές του είναι γνήσιες , απο ελεφαντοστό , τα pins (πριτσινάκια) του είναι απλά και το κάνουν να ξεχωρίζουν για τη γνησιοτητά του!Οι λάβες του κάνουν μέσα κάποια νερά απο το υλικό αυτό και το κάνουν πολύ ιδιαίτερο και όμορφο!Υπάρχουν και ΜΚ31 Και ΜΚ30 αλλά το συγκεκριμένο το ζητάνε πιο πολύ , τώρα γιατί αυτό δε το γνωρίζω.
Το συγκεκριμένο το έχω ακονίσει ο ίδιος και μου έχει χαρίσει μεγάλες συγκινήσεις αλλά πιστέυω ότι δε το έχω φτάσει στο 100% της αποδοσής του!

Απλό και πανέμορφο!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Να σημειώσω ότι έχω και άλλο ένα Heljstrand MK No5 τα οποία μπορώ να πω πως έχουνε χαραχτηριστικό κόψιμο, γλυκό και η λεπίδα τους θα έλεγα είναι λίγο πιο βαριά απο αλλά ξυράφια παρόμοιου μεγέθους τους.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι μιλάμε για τρομερό εργαλείο!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλά ρε, μόνο 20 ευρώ; Αυτά είναι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Και από ότι έχω δει χαίρει μεγάλης εκτίμησης και στο εξωτερικό. Αφού το προτιμά και αυτός που έχει τρέλα με τα μαχαίρια γενικότερα...

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ παιδιά!

@Δημήτρη ήμουνα πολύ τυχερός απο ότι φαίνεται εώς μεγάλος φάρδος :ninja_hide !

@Αντώνη ευχαριστώ για το βίντεο , δε το είχα ξαναδεί!Το συγκεκριμένο ΜΚ32 μάλλον αν είδα καλά δεν είναι απο ελαφαντοστό οι λαβές του, υπάρχουν κάποια που βγήκανε με απλά scales και pins.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Δες και τα υπόλοιπα βίντεο του τύπου Ηλία και θα καταλάβεις την τρέλα του. Άρα για να λέει ότι είναι καλό, μάλλον έχει άλλη βαρύτητα η γνώμη του...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”