Πως ξυριζεται κανεις σωστα με straight razor

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Το straight για μενα ειναι το τελευταιο σταδιο, η ξυριστικη νιρβανα, ο βαθμός του στρατηγού.

Απαιτει τεχνικη, ΠΕΙΡΑ και καλο εξοπλισμό-συντήρηση. Φονικό όπλο στα χέρια άπειρου.

Ακόμη θεωρώ οτι ειμαι σε επίπεδο υπολοχαγού οπότε έχω μέλλον ακόμη διαφορετικά... :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πρεπει να εισαι πολυ τρομπας για να γινεις με safety razor ΕΤΣΙ... :beah2 :megagrin

(οχι ειδικα εσυ, γενικα, στο 3ο προσωπο..)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Πιστευω οτι ειναι κατατοπιστικο

http://artofmanliness.com/2009/10/06/ho ... zor-shave/" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ καλό. θα πέσει μελέτη το ΣΚ!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Όταν πρωτοείδα το σχήμα στο πρώτο μήνυμα του Στέφανου, μου έκανε εντύπωση που η ασυμμετρία στη φορά των τριχών (ιδίως το περίγραμμα στο κάτω μέρος του σαγονιού) είναι ίδια με τη δική μου. Νόμιζα ότι μόνο τα δικά μου γένια είχαν αυτή την παράξενη ασυμμετρία.

Αυτό που με παραξενεύει στις δύο εικόνες είναι ότι στα μάγουλα κοντά στα χείλια, στο πηγούνι και πάνω από αυτό, τα παίρνει με τον ίδιο τρόπο και στις δύο περιπτώσεις (WTG, ATG) κι όχι αντίθετα. Είναι σωστό αυτό ή έχει γίνει λάθος στη σχεδίαση;
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

hero έγραψε:Πιστευω οτι ειναι κατατοπιστικο

http://artofmanliness.com/2009/10/06/ho ... zor-shave/" onclick="window.open(this.href);return false;
Συγνωμμη αλλα ισχυει και για Σαβετ αυτο;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μελετωντας εδω το φορουμ θα ηθελα να μου διευκρινησετε κατι εαν ειναι δυνατον. Εβλεπα τα βιντεο των φιλων και ιδαιτερα το Ηλια και παρατηρησα οτι η φορά του κοψιμαος ειναι απο το μηλο προς τα κατω. Στο σχεδιο του Στεφανου ειναι απο το αυτι προς τα χειλη. Απο οτι καταλαβαινω και εγω ετσι ξυριζομαι με το απλο ξυραφακι. Η ερωτηση μου ειναι υπαρχη σωστη και λαθος κινηση. Καταλαβαινω οτι κανεις προσ την φορα των τριχων αλλα μηπως υπαρχει κινηση που πρεπει να τηρειτε με ευλαβια? Και ποια ειναι αυτη του Ηλια η του σχεδιου? Συχωρειστε με εαν σας κανω ερωτησεις που υπαρχουν ηδη αλλα ειναι τοσες πολλες οι πληροφοριες παιρνω απο το φορουμ που καποιες φορες τις προσπερνω η ακομη τις ξεχνω. Υπαρχει συζητηση που την εχω διαβασει και τρεις φορες. Το γηρας ουκ ερχετε μονο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Όλα είναι σχετικά με τη φαλτσέτα. Το βασικό είναι να μάθεις την φορά των τριχών και πως πρέπει να τις ξυρίσεις. Ξεκινάς βλέποντας την φορά τους αν μείνεις για 3 μέρες αξύριστος. Αλλά στην πραγματικότητα την φορά την μαθαίνεις δοκιμάζοντας κινήσεις και μετά χαϊδεύοντας με το χέρι σου τα διάφορα μέρη του προσώπου σου προς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κατευθύνσεις για να δεις που έχουν μείνει τρίχες και τι φορά έχουν. Μόνο με δοκιμές στο δικό σου πρόσωπο θα καταλάβεις ποια κίνηση είναι wtg, xtg και atg...Στην αρχή δεν είναι απαραίτητο να τα κάνεις όλα τέλεια. Συμβουλή δική μου: Ξεκίνα με πρώτο πέρασμα από πάνω προς τα κάτω, δεύτερο πέρασμα από τα αυτιά προς την μύτη και το πηγούνι για το πρόσωπο και κόντρα (από κάτω προς το σαγόνι) για το λαιμό, και μετά παρατήρησε την φορά τον τριχών που έχουν μείνει... Σε κάθε ξύρισμα να τροποποιείς τις κινήσεις σου ανάλογα με το πως πιστεύεις ότι θα επιτύχεις καλύτερο ξύρισμα. (σου είπα τις παραπάνω γιατί εγώ σε πρώτη φάση πέτυχα το πιο βαθύ ξύρισμα και μετά άρχισα να το τροποποιώ...)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σε ευχαριστω Μανωλη και καλο μηνα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σωστός ο Μανώλης πιο πάνω σε αυτά που είπε!!Πρώτο πέρασμα συμβουλεύω να κάνεις προς τα κάτω για αρχή , το κλασσικό δηλαδή για να φύγουνε τα "χοντρά" που λέμε εκτός και αν είναι τόσο αντίθετα και σου δημιουργεί πρόβλημα η κόντρα που θα γίνει στο δέρμα σου.Εμένα ο λαιμός μου απο κάτω η φορά των τριχών είναι προς τα πάνω και πρώτο πέρασμα τα παίρνω κόντρα αλλά όπως βλέπεις δε μου προξενεί κάποιο πρόβλημα, βέβαια αναγκαία προυπόθεση σε εμένα είναι να είναι 6 ημερών τουλάχιστον!
Ξεκινάς λοιπόν με κανονικό πέρασμα και μετά βλέπεις τι περάσματα και κινήσεις σε βολεύουν!Όπως είπε και ο Μανώλης πιο πάνω κάνε για αρχή τα κλασσικά περάσματα ,όπως τα δικά μου περίπου και μετά εσύ αξιολογείς και πράττεις ανάλογα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”