C.V Heljestrand MK 41

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Βρήκα αυτή την staight razor στην αποθήκη λοιπόν δεν έχω ιδέα ούτε έχω διαβάσει πολλά για Straight Razor θέλω πρώτα να μάθω καλά το ξύρισμα με DE.

Ήτανε για αρκετά χρόνια σε εξωτερικό χώρο μέσα στην αυθεντική θήκη της είναι καινούρια και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ.

Αυτό που βλέπω είναι ότι έχει κάτι μαύρα στίγματα / γραμμές και μερικά στίγματα σκουριάς πολύ μικρά.

Το πλαστικό τις άθικτο .

Φτιάχνονται τα παραπάνω;

Υ.Γ. Στο google και εδώ με Αναζήτηση βρίσκω μόνο άλλα ΜΚ που επίσης δεν ξέρω τι είναι αυτό :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Γιάννη πρόκειται για Σουηδικό ξυράφι πολύ καλής ποιότητας μετάλλου.Έχω ήδη 2 , ΜΚ5 και ΜΚ32 τα οποία μου προσφέρουν εξαιρετικό ξύρισμα!Βεβαίως και φτιάχνεται , οτιδήποτε πρόβλημα και αν έχει εκτός και αν έχει σπάσει η λεπίδα του άσχημα.Βάλε κάποια φωτό να το δούμε περαιτέρω.
Παρεπιπτόντως δε ξέρω ούτε και εγω τι είναι το ΜΚ :confused
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Mk - Mark - Τύπος
Γιάννης B.
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Στο στρατό τα mk σημαίνουν mark και δίνουν σε προϊόντα της ίδιας εταιρίας διαφορετικό σύστημα. Πχ πυροβόλο 5" mk 42, mk45 κτλ. Τα mod δείχνουν τροποποίησεις. Δεν ξέρω αν είναι αυτό αλλά πολύ πιθανόν να είναι.
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Θα ανεβάσω φώτο αύριο να δείτε την λεπίδα και την υγρασία.
Το συγκεκριμένο στο ebay δεν υπάρχει μόνο άλλα ΜΚ .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιάννης την 21 Οκτ 2012, 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Υποθετω , εχωντας στη κατοχη μου τα MK 42 και 44, οτι και αυτο ειναι 1/2 προς 3/4 σφηνα (wedge).Εξαιρετικο ατσαλι που δινει καταπληκτικα ξυρισματα.
NavalArchitect

Κράτα το ως κόρη οφθαλμού, είναι από τα καλύτερα ξυράφια που υπάρχουν, αυτά που περιγράφεις πρέπει να είναι μικρή τοπική σκουριά από το χρόνο, φεύγει εύκολα από κάποιον που ξέρει.

Μάθε λίγο το ξύρισμα με DE (αν τώρα ξεκινάς και δεν είσαι πολύ έμπειρος), μετά μπες στα straights και μετά από την εξοικείωσή σου λίγο κι εκεί πιάστο και δύσκολα θα θες να αλλάξεις ξυράφι μετά.

Αν δοκιμάσεις τα straights και δεν σου πηγαίνουν, εγώ προτίθεμαι να το αγοράσω (αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το δώσεις). Αυτά είναι ξυράφια που κελαϊδάνε όταν ξυρίζουν, το ατσάλι τους είναι τόσο μα τόσο καλό.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κωνσταντίνε είναι παρόμοιο ατσάλι με το δικό μου ΜΚ32 :megagrin ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Κωνσταντίνε Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την βρίσκω πουθενά στο διαδίκτυο, πολλοί έχουν την ΜΚ 42 32 κτλ.

Μερικές φώτο , όχι πολύ καλές.
1. Η μαύρη γραμμή που αναφέρω στο πρώτο ποστ.
Εικόνα
2.
Εικόνα
3.
Εικόνα
4.
Εικόνα
5.
Εικόνα

Μου είπε ότι είναι καινούρια και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ σε ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου μοιάζει πολύ με το δικό μου το 32 που έχω.Τα scale του πρέπει να είναι απο ελεφαντοστό όπως και το δικό μου, τα pins του μου φαίνονται διαφορετικά απο το δικό μου αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το tang του που δεν είναι καμπύλο όπως τα περισσότερα Heljestrand , κοιίταξε το δικό μου εδώ.Δεν υπονοώ ότι δεν είναι γνήσιο , ίσως είναι πιο "νέας" εποχής!Ας το δούνε και άλλοι εδώ μέσα και ίσως χρειαστεί να ρωτήσουμε και έξω ώστε να γνωρίζεις τι ξυράφι έχεις επ'ακριβώς.Για το νούμερο μην ανησυχείς , και μένα το MK5 που έχω δε το έχω δει πουθενά αλλού σε φωτό.

Θα βοηθούσε να έβγαζες καθαρότερες φωτό.Ιδιαίτερα στο Tang που γράφει τα γράμματα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”