Άγνωστη de

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ψάχνω στα τυφλά και καθαρά για συναισθηματικούς λόγους ξυριστική μηχανή (κατά 90% μάρκα astor) που μου την είχε αγοράσει ο μακαρίτης ο πατέρας μου όταν έβγαλα τις πρώτες τρίχες για να παιδεύομαι χωρίς ξυραφάκι εννοείται. Δημοτικό. Θυμάμαι την πήρε από ένα περίπτερο στην γειτονιά τον κυρ Τάσο που τις είχε χύμα σε ένα νάϋλον βάζο. Αξία το θυμάμαι 1 δρχ. (!!!) Ανοιχτού τύπου τρία κομμάτια. Πολύ θα μου άρεσε αν την έβρισκα κάπου. Αν δείτε κάπου κάτι πέστε.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Πάντα ρομαντικός ο Δημήτρης
Στο μέλλον θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά
Θυμάσαι να γράφει κάπου astor ;
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τάσο δεν το θυμάμαι αλλά για να μου έχει μείνει το astor θα το έγραφε. Τότε ήταν τα προϊόντα astor σε ευρεία χρήση και λίγο μετά ή ταυτόχρονα τα gillette μία κλάση πιο πάνω. Το σίγουρο επίσης είναι ότι ήταν ευτελούς κατασκευής για φτωχό κόσμο, φαντάρους κλπ. Σου λέω χύμα καμιά εικοσαριά μέσα σε ένα βάζο πλαστικό διαφανές όπου έβαζε το χέρι του ο κυρ Τάσος και έπιανε μία από το σωρό. Ελαφριά, χρώμα "αλουμινέ".
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη μήπως ήτανε καμία τύπου Gillette tech αλουμινίου όπως η παρακάτω;
Εικόνα
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Βασίλη όχι. Από τη μία ήταν open comp σίγουρα (θυμάμαι έβαζα σαπουνάδα στο πρόσωπο και χάζευα που έκανα κινήσεις ξυριστικές όπως τις έβλεπα από τον πατέρα μου και άφηνε αυλάκια στον αφρό), κι από την άλλη ήταν ευτελές πράμα. Ακόμα και τότε στα μάτια του παιδιού δημοτικού ήταν εμφανής η ευτέλεια. Επίσης τα τρία κομμάτια ήταν χωρίς σχέδια (όπως η φωτό). Πλάκα και πλάτη τελείως ομαλές και η λαβή κατά 90% χωρίς τίποτα πάνω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”