Κατάταξη λεπίδων μου

tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

feather,
polisilver,
astra sp,
personna

Χειρότερη η Derby - έχει ξεμείνει 2 χρόνια στο συρτάρι....
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Οτι η Ινδία βγαζει ξυραφακια το έχει πάρει χαμπάρι κανείς? Ολο σε Ρωσια και Ισραηλ γυρνατε,πάτε και στους '<< μαύρους>> για αλλαγή...
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Από πότε η επιλογή ξυραφιού βασίζεται σε φυλετικές διακρίσεις. Λίγο άστοχο σχόλιο..
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Και η Αιγυπτος εχει ξυραφακια αλλα δε βλεπω να τα ψαχνετε.Κολλησατε με τα Ρώσικα και τα Ισραηλινά και ειδικα με τα Polsilver γι αυτο και οι Βουλγαροι πουλάνε όσο θέλουν.

Added in 2 minutes 22 seconds:
Βασίλης Τ έγραψε: 06 Απρ 2020, 20:57 Από πότε η επιλογή ξυραφιού βασίζεται σε φυλετικές διακρίσεις. Λίγο άστοχο σχόλιο..
Που την ειδες την ισοτητα?Βεβαιως και η επιλογη ξυραφιου βασιζεται σε φυλετικα κριτηρια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πες τα George, που εχουν κουβαλησει ολη την Αγια Πετρουπολη εδω μεσα :D

Εμεις δηλαδη με τα ΙνδοΠακιστανοΑιγυπτιακα τι θα κανουμε ? κλεφτες θα γινουμε ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Διαβασε τις επιλογες και θα καταλαβεις.

Added in 1 minute 50 seconds:
Αστους να πληρωνουν 45 ευρω τα Polsilver στους Βουλγαρους.

Added in 3 minutes 15 seconds:
Τα Treet Platinum ειναι απο το Πακιστάν.Ειμαι σίγουρος οτι θα βολευαν πολλούς εδω μεσα. Αλλα ειναι απο το Πακισταν...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ενταξει, το μισο φορουμ εχει ξυριστει και με Treet Platinum και με Treet Durasharp και με Ινδικα Gillette και με Lord Classic, Super, Super Chrome. Platinum και Racer. Απλα τελευταια ειναι μοδα τα Polsilver και τα Feather.

Ε οκ μοδα ειναι θα περασει, θα ρθουν αλλα και αλλα και η ζωη μας κυκλους κανει.

Ας επιστρεψουμε ομως σας παρακαλω στο θεμα του thread που ειναι η καταταξη των λεπιδων μας ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

1 Supermax blue diamond titanium 5-7 ευρω τα 100
2 Shark super chrome 10 ευρω τα εκατο
3 Gillette 7 o clock Permasharp Gillette Ινδιας 7 ευρω τα 100
4Treet platinum
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27370 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας (με πάνω από 30 μηχανές και σχεδόν όλα τα ξυραφάκια) κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει καμιά τέλεια λεπίδα που να ταιριάζει σε κάθε μηχανή.

Συνεπώς δεν μπορώ να τις κατατάξω ανάλογα με το ποιες είναι γενικώς 'καλύτερες'. Εξάλλου τα γούστα και η τεχνική αλλάζουν, άσε που και το δέρμα γίνεται πιο ανθεκτικό με τον καιρό. Παλιά π.χ. έτρεμα τις Feather, τώρα παίρνω τα πιο γλυκά ξυρίσματα με αυτές στην R41. Λάτρευα τις Treet Platinum και τις 'δεύτερες' Ρώσικες Voshkod, Rapira, Ladas, τώρα απλά δεν με ξυρίζουν ή με γδέρνουν με τις μηχανές που δουλεύω σήμερα.

Τα τελευταία 1-2 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά τις μηχανές Blackbird, την R41 και την Parker. Δεν αναφέρω τις SE εδώ.

Στην Blackbird ταιριάζουν τέλεια οι παλιές Πολωνικές Polsilver και οι BIC.
Στην R41 τα πιο βαθιά και γλυκά ξυρίσματα τα παίρνω με τις Feather και τις σημερινές Polsilver.
Στην Parker προτιμώ τις πράσινες Astra, τις κίτρινες Gillette και τις Permasharp.

Με αφορμή πάντως τις παραπάνω αναρτήσεις νομίζω θα παραγγείλω μερικά δείγματα για revisit. Είχα κάποτε δοκιμάσει όλες τις Lord με καλά αποτελέσματα και τις περισσότερες Treet και κάτι Zorrik, Topaz, Supermax οι οποίες δεν μου έκατσαν.

Για να είμαι ωστόσο εντός θέματος, ΣΗΜΕΡΑ και για τις παραπάνω τρεις μηχανές θα κατέτασσα τις λεπίδες μου ως εξής: Feather, Polsilver παλιές και νέες, Astra, BIC.
Αντικειμενικά πάντως, πιο κοφτερές λεπίδες θεωρώ τις Feather, Polsilver, Gillette Platinum, Silver Blue, Permasharp χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και οι καλύτερες σφαιρικά.

Οπόταν, στο ΠΞ τα πάντα ρει όπως το λέει και ο Ηρακλής.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Astra μπλέ (superior stainless)
Polsilver SI
Gillette Nacet
Gillette 7 o'clock Super stainless (πράσινες)
Gillette Silver Blue
Astra πράσινες (η παλιά έκδοση)
Και Perma sharp (μου έχουν μείνει και απ αυτές γύρω στα 40 κομμάτια αλλά δεν θα πάρω άλλες καλύπτομαι από τις παραπάνω)

Αυτές είναι και όσες μου "πηγαίνουν" και ταιριάζουν στις μηχανές μου και μιας και μου "πηγαίνουν" φρόντισα να τις στοκαρω σε ποσότητες...
( Έχω και κάτι κουτάκια από διάφορες μάρκες που μου έχουν δώσει φίλοι αλλά δεν με ενθουσίασαν για να στοκαρω)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”