Λεπίδες για εξαιρετικά ευαίσθητη επιδερμίδα.

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Δοκίμασε Gillette silver blue,Personna platinum,Rapira chrome ,Shark super chrome,Astra superior stainless,Gillette Permasharp (Ινδίας).Ενα πακετάκι να πάρεις απο τη καθεμία.YMMV,πάντα.
stergios

Με του Γιωργου το ποστ θυμηθηκα το tryΑblade. Αγορασε μερικες για δοκιμες απο καθε μαρκα αν θες.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Eγω είμαι απο τους μαζοχιστές που οπου πετύχω ξυραφάκι που δεν δοκίμασα το παίρνω και πάω για δοκιμές.Αλλά έτσι μόνο μπόρεσα και διαμόρφωσα προσωπική άποψη για το καθένα.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.Ευτυχως τώρα με το διαδίκτυο ο,τι μάρκα θελουμε τη βρίσκουμε.Τι να πουν οι παππούδες και οι πατεράδες μας που είχαν μόνο το Αστορ;
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Έπρεπε πάντως τα δικά μας σοπ να έχουν αυτά τα μαζικά πακέτα δοκιμων ξυραφιών τα οικονομικα κτλ κτλ... Κακώς που δεν έχουν φτιάξει κάτι αντίστοιχο πάντως.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε μου [mention]tsallinia[/mention] φυσικά αστειεύτηκα κάπως σαρκαστικά για τον τίτλο, και φυσικά είναι όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω, η εύρεση σωστής λεπίδας, για την μηχανή που ξυρίζεσαι, αλλά και για το δέρμα/γένια σου, είναι ένα προσωπικό θέμα για τον καθένα μας, δοκίμαζε πολλές λεπίδες τώρα στην αρχή, κάνε δύο χρήσεις με την κάθε λεπίδα και πέταμα-επόμενη... ;)

Κανείς δεν μπορεί να σου πει, ποιά είναι ή καλύτερη, παρά μόνο εσύ, όσο ξυρίζεσαι και δοκιμάζεις διαφορετικές λεπίδες θα αλλάζεις γνώμη, μέχρι να βρείς αυτές που σου ταιριάζουν απόλυτα, μια μικρή βοήθεια από κάποιον σαν εμένα, που είμαι δεινός λεπιδοφάγος, και σαν μπούσουλα,

Ξεκίνα με τις λιγότερο κοφτερές λεπίδες, όπως Personna (Platinum-Lab Blue) μετά Astra (Superior Platinum-Superior Blue) και (Wilkinson-Sword Classic)
δοκίμαζε τις και αν δεις πως θέλεις πιό κοφτερές δοκίμασε Gillette (7 o' Clock SharpEdge Yellow-Platinum-Silver Blue-Nacet Stainless) μετά πάμε στις πιό κοφτερές
(Bic-Chrome Platinum), (Kai-Stainless Steel) (Perma Sharp-Super) και οπωσδήποτε (Polsilver-Super Iridium) αλλά και (Feather-Platinum) υπάρχουν και άλλες πολλές βέβαια, που δεν τις έγραψα, αλλά για αρχή πιστεύω θα σε καλύψουν αυτές με την edwin jagger, και ότι θέλεις ή αν προκύψει κάτι μας ρωτάς.

Σου εύχομαι καλή αρχή με καλά ξυρίσματα.! :)
~
[mention]Tasos123[/mention] Τάσο πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου, όντως έπρεπε να έχουν όλα τα μαγαζιά τα δικά μας, πάντως πρίν 4 χρόνια θυμάμαι ότι τέτοια πακέτα (samples) είχε ο Γιώργος στον Πειραιά, και αργότερα και ο Γιάννης, (οι παλιοί θα το θυμούνται αυτό) και θα πρέπει να ενημερωθούν άμεσα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

tsallinia έγραψε: 12 Ιούλ 2018, 19:07 Χαίρετε παιδιά.

Όπως έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ, το δέρμα μου είναι εξαιρετικά ευαίσθητο στο πηγούνι και χρειάζομαι λεπίδες που προκαλούν μίνιμουμ τριβή. Τι θα μου προτείνατε?

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει astra και feather. Τα πρώτα μου κάνουν ελαφρή τριβή και λίγες κοκκινίλες, τα φέδερ όχι και τόσο, αλλά σφάζομαι συνέχεια.

Ευχαριστώ πολύ.
Προσεξε μηπως σε ερεθιζει η μπαρα της close comp και οχι η λεπιδα.
Συμβαινει συχνα οσο περιεργο και αν ακουγεται.
Αν μπορεις, βρες μια open comp και δοκιμασε.
Απο λεπιδα, η πιο γλυκια που εχω βρει ειναι η πολσιλβερ.
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Θεόδωρε πολύ ενδιαφέρον αυτό που έγραψες και με κάνει να σκεφτώ να αγοράσω μία open comb. φαντάζομαι όσο πιότερο κόβει το ξυράφι τόσο πιό sensitive κατάλληλο ξύρισμα θα κάνει
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι βεβαια. Ο καταλληλος συνδυασμος μηχανης και λεπιδας στο δικο σου προσωπο θα ειναι οκ για σενα. Και αυτο θελει πολυ ψαξιμο :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”