Επιλογή κατάλληλης λεπίδας.

Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα στην ομάδα, έχοντας δοκιμάσει 4 διαφορετικά ξυραφάκια θα ήθελα να κάνω μια παραγγελία από ebay.
Αναγκαστικά θα πάρω ποσότητα αλλά δεν με πειράζει μιας και δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα γυρίσω στα μαγαζιά για να αγοράσω λίγα από το καθένα.

Λοιπόν, ως τώρα έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από τα Astra SP και τα Personna Platinum. Επομένως, θα ήθελα κάτι κοντά στα astra, ένα κλικ πιο κοφτερά από τα personna δηλαδή.

Οι μάρκες που έχω βρει και έχουν αποσπάσει αρκετά θετικά σχόλια είναι οι παρακάτω :
1) Shark SS
2) Racer Super Platinum
3) Voskhod
4) Rapira swedish
5) Perma-Sharp

Εσείς ποιο από τα παραπάνω θα προτείνατε για αγορά?

* Έχω σχετικά σκληρά γένια, όχι πολύ πυκνά και πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα. Θα τα χρησιμοποιήσω σε EJ DE89 και Parker 24C.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε μου, η λεπίδα είναι η πιο υποκειμενική παράμετρος στο π.ξ.
Έχοντας πει αυτό,από τη δική μου εμπειρία και έχοντας δοκιμάσει όλες όσες αναφέρεις,η ψήφος μου πάει σε Perma -sharp και Voskhod.Στην EJ δοκιμασμένες αμφότερες,είναι κοφτερές και ανθεκτικές.
Και οι υπόλοιπες είναι πολύ καλές,εκτός της racer,που τη θεωρώ μέτρια.
Έχεις πάντα την επιλογή να πάρεις ένα πακετάκι από διαφορετικές μάρκες και να κρίνεις και μόνος μου.
Όπως και να χει,όπως έλεγε και ο Βούρος,εσύ αποφασίζεις.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δες εδώ
Αυτό είναι από τα πιο πλήρη πακέτα για να δοκιμάσεις λεπίδες.
Θα δοκιμάσεις τις περισσότερες μάρκες και θα δεις ποιές σου κάνουν.
Έχει και αυτές που αναφέρεις πιο πάνω και άλλες που μπορεί να ταιριάζουν στο δέρμα σου αλλά να μην είναι δημοφιλείς.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Κατάφερα καλό ξύρισμα με σχεδόν όλα τα ξυραφάκια που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Μόνο με elios, Derby και Personna δεν κατάφερα καλά ξύρισμα. Τα αγαπημένα μου είναι KAI, Feather, Nacet, Wilkinson Sword, Gillette Platinum, 7 O'clock μαύρα, PolSilver και ASP αλλά όπως αναφέρεται πιο πάνω, το θέμα ξυραφάκι είναι πολύ υποκειμενικό.

Εδω υπάρχουν τα περισσότερα ξυραφάκια για να διαλέξεις αυτά που θέλεις να δοκιμάσεις.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Εγω θα προτεινα να αγορασεις πακετακια λεπιδων που θα μπορεις να βρεις στην Ελλαδα οταν χρειαζεσαι. Δοκιμασε πολλες, μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα για το αν ειναι καλα, εκτος αν ειναι φως φαναρι οτι δε σου κανουν. Μην πεις ευκολα "μου κανουν" γιατι το πιθανοτερο θα ναι να βρεις κατι καλυτερο για σενα.

Και προσωπικα δε βρισκω το λογο να παρεις απο ebay. Υπαρχει εδω μεγαλη ποικιλια σε καλες τιμες. Εκτος αν θες να δοκιμασεις κατι και δεν το βρισκεις Ελλαδα.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Το πρόβλημα είναι ότι με ένα ξυραφάκι από το καθένα συμπέρασμα δεν θα μπορέσω να βγάλω μιας και ακόμα δουλεύω την τεχνική μου.
Βέβαια και το να πάρω εκατό και να μην μου κάνουν πάλι δεν είναι λύση...
Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να έχει 5αδες ή 10αδες σε μεγάλη ποικιλία; Γιατί απ'ότι έχω δει ως τώρα, τα μισά τα βρίσκω στο κέντρο και τα άλλα μισά στην Αργυρούπολη και να κάνω τόση απόσταση για 20 ξυραφάκια δεν γίνεται λόγω έλλειψης χρόνου...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όλες οι λεπίδες πωλούνται σε πακετάκια των 5 και κάποιες των 10 . Οπότε μπορείς άνετα να σχηματίσεις άποψη .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δες και αυτό φίλε μου...

Εδώ έχει full τις λεπίδες που ζητάς+κάποιες άλλες.
Έχει σίγουρα και astra/personna που σου αρέσουν,οπότε σίγουρα 2 πακάκια θα τα ευχαριστηθεις.
Τέλος κοστίζει κάτω από 10€ και σου δίνει δώρο και μία σαβέτα.

Νομίζω ότι είσαι πλήρης...Και μετά δοκιμάζεις και κάποια άλλη λεπίδα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Πραγματικά πολύ καλό deal το συγκεκριμένο και στην πορεία δοκιμάζω Rapira Swedish και Voskhod!
Με ένα σύντομο ψάξιμο, η σαβέτα που δίνει είναι η Sedef, η οποία κατασκευάζεται στην Τουρκία και θεωρείται αρκετά καλή (αν και δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσω άμεσα σε καμία περίπτωση).
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ωραίος φίλε μου.
Να ξέρεις μπορείς να του πείς αν θές να σου βάλει π.χ αντί για αστρα που τις ξέρεις στη θέση τους μια άλλη λεπίδα που να την την έχει π.χ racer platinum.
Kαλοξύριστα και περιμένουμε τη γνώμη σου και εμείς και οι νεότεροι φίλοι μας.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”