Derby Extra

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Wazzaa έγραψε:Παρόλ'αυτά, έχω το άγχος, άμα θα διαλέξω την σωστή λεπίδα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα "καταλάβω" αυτή που μου ταιριάζει....
Εκτός θέματος
Είναι κάποια πράγματα στη ζωή που όσο κι αν τα ψάξουμε, όσο κι αν διαβάσουμε, ότι και να μας πούμε, δεν γίνεται να τα καταλάβουμε αν δεν μαζέψουμε την απαραίτητη εμπειρία. Μόνο τότε μπορούμε να καταλάβουμε αν υπάρχουν διαφορές και σε τι συνίστανται αυτές. Δεν γίνεται να προσπεράσουμε τον χρόνο και την εμπειρία που αυτός φέρνει. Επίσης, δεν γίνεται να καταλάβουμε πρόοδο αν δεν αποτύχουμε (ο άνθρωπος κατανοεί μόνο τις διαφορές -καλύτερο / χειρότερο- κι όχι τις "απόλυτες τιμές". Επομένως, αν δεν έχεις νιώσει τα χειρότερα, δεν μπορείς να καταλάβεις τα καλύτερα ;) )

Οπότε μην αγχώνεσαι, όταν θα έρθει εκείνη η στιγμή, θα το καταλάβεις! ;)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Και εγώ έριξα μερικά ξυρίσματα με τις πράσινες derby.
Η πρώτη λεπίδα ήταν επιπέδου persona.
Η δεύτερη και η τρίτη μάπα.
Μάλλον είναι περισσότερο θέμα ανοχών παραγωγής...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Και εγώ τις χρησιμοποιώ μιας και ήταν δώρο μαζί με τα σαπούνια της ίδιας εταιρείας και είναι έτσι όπως τα λένε και άλλα παιδιά.
'Αλλες καλές και άλλες χάλια !!
Γιάννης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εχθές πήρα ένα ξυράφι της Muhle και είχε μέσα και ένα ξυραφάκι Derby Extra. Έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με αυτό και, αν και έχω μηδενική σχεδόν εμπειρία, μπορώ να πω οτι έκανε πιο βαθύ ξύρισμα από τα Astor-Bic που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα (και τα έβρισκα στα supermarket). Έχω βέβαια να δοκιμάσω πολλά ξυραφάκια...
Καταλαβαίνω οτι οι παλιοσειρές του φόρουμ θα γελάνε καθώς είμαι νέοπας του κερατά στο "άθλημα", αλλά θέλω να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου μαζί σας.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εννοείται ότι θέλουμε να ακούμε τις εμπειρίες των άλλων. Κάπως έτσι διαβάζοντας, ανταλλάσσοντας απόψεις και γράφοντας μάθαμε και καταλήγουμε κατά καιρούς σε κάποια υπέροχα προϊόντα. Και γλυτώσαμε και από πολλές πατάτες... :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Παναγιώτη,
Όλοι στα πλαίσια της συνεχούς αναζήτησης και της ανανέωσης, κάνουμε δοκιμές.
Απο εκεί και πέρα είναι και πως νοιώθει ο καθένας την λεπίδα στο δέρμα του.
Θυμάμαι πριν απο καιρό που είχα διαφωνήσει με κάποιο παιδί για τις ELIOS που η πλειοψηφία θεωρεί ως ματριότατες
για να μην πω κακές, αλλά σε εκείνο ταίριαζαν.
Κάποιες σταθερές με θετικά σχόλια είναι :

Polsilver Super Iridium
Wilkinson (Λευκές 5)
BIC Chrome
Astra
Personna
Shark

Τώρα οι Gillette έχουν πολλές σειρές (7 o clock κλπ .....)στον καθένα αρέσει διαφορετική, η Feather διαφοροποιεί την απόδοσή της ανάλογα με την μηχανή (πολύ ή λιγότερο επιθετική) κάποιο Bolzano και κάποιοι Lord με Rapira.
Σίγουρα ξεχνάω πολλές αλλά για μια πρώτη εικόνα νομίζω είναι καλά.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Θα δοκιμάσω Polsilver και Shark κάποια στιγμή αν και εγώ προς το παρόν δεν έχω εμπειρία να καταλαβαίνω διαφορά βάση του ξυραφιού :P
Αυτές οι feather όλοι έτσι λένε ότι είναι τέρμα επιθετικές!!! Βέβαια σίγουρα παίζει και η μηχανή φαντάζομαι όπως λες....
Πρέπει μου φαίνεται πρώτα να μάθω τα ξυραφάκια όλα και μετά να δοκιμάσω της feather άμα θέλουνε τόση προσοχή.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
nikos.a

Κοίτα, όλα ξυραφάκια είναι, απλά κάποια θέλουν προσοχή. Άμα πας σιγά σιγά και δεν βιάζεσαι, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Θυμάμαι ο Γιώργος μου έλεγε ότι δεν μπορεί να ξυριστεί με κανένα άλλο ξυραφάκι, παρά μόνο με τα Feather. Είναι ξεκάθαρα θέμα του τι σου κάθεται καλύτερα στο πρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Καταρχήν Νίκο γράψε γρήγορα ακόμα ένα post.... Ο αριθμός στης Δημοσιεύσεις σου δεν μου αρέσει !!!!!

Δεύτερον, μου το έχουνε πει ξανά εδώ στο forum ότι με τον καιρό θα το καταλάβω αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω αυτή την στιγμή τι "κάθεται" καλύτερα. Με τον καιρό θα το μάθω μάλλον. Προς το παρόν έχω 4 διαφορετικές μάρκες που δοκιμάζω. Bic , Astra, Derby, Personna.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

:btt2 please!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”