Πόσα ξυρίσματα ανα λάμα;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Προσωπικά, μετά από κάθε ξύρισμα βγάζω τη λεπίδα, την πλένω με λίγο νερό και τη σκουπίζω προσεχτικά με χαρτί. Μετά τη βάζω στο χαρτάκι της. Έτσι αυξάνεται λίγο ο χρόνος ζωής της λεπίδας. Αλλοι, για τον ίδιο σκοπό την εμβαπτίζουν σε κάποιο έλαιο μέχρι την επομενη χρήση. Γνώμη μου είναι, οτι για κάτι τόσο φθηνό οσο οι λεπίδες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τις φτανουμε στα άκρα. Ειδικά οι έχοντες ευαίσθητο δέρμα.

Μη ξεχνάμε επίσης, οτι η υγρασία αποτελεί κατάλληλο έδαφος για ανάπτυξη μικροοργανισμών. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που τις βγάζω και τις στεγνώνω. Ούτως ή άλλως, μετά από δύο χρήσεις τις πετάω.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βασίλη ίσως να είναι φρόνιμο να γίνεται ένας έλεγχος προτού χρησιμοποιηθεί γιατί αν μένει αρκετό καιρό εκτεθειμένο σε υγρασία μπορεί να σκουριάσει.

Μερικά ξυραφάκια που τα άφησα σε μηχανή για ένα μήνα (ίσως και παραπάνω από μήνα) δεν έπαθαν τίποτα. Ποτέ όμως δεν αφήνω βρεγμένο ξυραφάκι σε μηχανή, πάντα τα στεγνώνω σε πετσέτα και το ίδιο κάνω με τη μηχανή.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akiz
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 30 Ιαν 2016, 13:56
8
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Καλησπέρα και από μένα.
Μια παράμετρο που θέλω να ρωτήσω, πέρα από το "τέλειο κόψιμο" του ξυραφιού είναι η υγιεινή στις πολλές χρήσης του ξυραφιού.
Αν το χρησιμοποιούμε πολλές φορές δεν υπάρχει κίνδυνος για ερεθυσμούς ή σπυράκια?
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπέρα Άκη. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος γι' αυτό που λες, ιδιαίτερα αν έχει φθαρεί το ξυράφι και δεν αποδίδει σωστά.

Όσο για τους κανόνες υγιεινής, θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που περιγράφω λίγο πιο πάνω.

Επίσης, μπορείς πριν από κάθε ξύρισμα να εμβαπτίζεις τη λεπίδα ή όλη τη μηχανή με φορτωμένη τη λεπίδα σε λίγο οινόπνευμα ή αλλο υγρό απολύμανσης όπως το Detol. Αυτό βέβαια θα σου έλεγα να το αποφύγεις με πλαστικές μηχανές. Οι καινούργιες μεταλλικές μηχανές δε παθαίνουν τίποτα από τα υγρά απολύμανσης.

Όσον αφορά κάποιες vintage μηχανές, εξαρτάται από τι μέταλλο είναι φτιαγμένες. Δεν έχω άποψη για vintage μηχανές καθώς δεν έχω κάποια στη κατοχή μου.

Περισσότερες πληροφορίες για καθαρισμό και απολύμανση μηχανής θα βρεις εδώ
Νίκος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Βρε παιδιά δεν έχω την παραμικρή εμπειρία με DE, αλλά μήπως είσαστε υπερβολικοί; Αν την τιναξετε χωρις να την ανοιξετε και μετα την σκουπίσετε με μια πετσετα τι άλλο χρειάζεται;
Απολύμανση της μηχανής πριν από κάθε ξύρισμα γιατί; Για να μην κολλήσετε τον εαυτό σας κάτι που έχετε εσείς που ξυριστήκατε πριν;
Και ποια υγρασια και αναπτυξη μικροοργανισμών λεμε; Eγω ακομα και τις σαβετες Feather που εχουν κινουμενα μέρη, απλώς χωρις να τις ανοίξω, τις σκουπίζω στα γρηγορα με την με την πετσετα και τις αφήνω στο μπάνιο. Εαν την ανοιξω μετα μια δυο ώρες, θα είναι και μεσα στεγνη! Αλλα ακομα κι αν δεν τις σκουπιζα με την πετσετα, ειμαι βεβαιος ότι μετα από 2-3 ώρες θα ειχαν στεγνωσει. Και ξυριζομαι γυρω στις 30 φορες με την ιδια λεπίδα!
Ε τοτε να απολυμαίνουμε και τα πινέλλα γιατί μένουν γύρω στις 16-18 ώρες υγρά!
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

macho έγραψε:καθαριζω μηχανη(με σαπουνι και νερο),βαζω λεπιδα στην μηχανη,ξυριζομαι επι 1 βδομαδα με την ιδια λεπιδα,λυνω την μηχανη,την καθαριζω(με σαπουνι και νερο),αλλαζω λεπιδα.
εγω αυτο κανω.λαθος,σωστο,δεν εχω ιδεα.μεχρι στιγμης ζω. :dance:
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

με τα feather κάνω 10 ξυρίσματα άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα και τα αλλάζω για λόγους υγιεινής. Τα persona μετά το 5ο έχω την εντύπωση ότι δεν αποδίδουν όσο πρέπει.
Συμφωνώ με την άποψη του Vulcan σε προηγούμενο post που λέει ότι λύνοντας την μηχανή για να καθαρίσουμε το ξυραφάκι αυτό μπορεί να χάσει το πάτημα του
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

καθαριζοντας το ξυραφακι καθημερινα εχω την εντυπωση οτι χανει την κοψη του .
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Με σροπάρισμα στο δέρμα η κόψη επανέρχεται :D

Εγώ τα βγάζω, τα στεγνώνω στη πετσέτα και τα βάζω πάλη πίσω στη μηχανή την οποία επίσης στεγνώνω με τη πετσέτα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μηχανή να είναι στεγνή, για το ξυραφάκι :obscene-tolietpush:. :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

y.v έγραψε:Βρε παιδιά δεν έχω την παραμικρή εμπειρία με DE, αλλά μήπως είσαστε υπερβολικοί; Αν την τιναξετε χωρις να την ανοιξετε και μετα την σκουπίσετε με μια πετσετα τι άλλο χρειάζεται;
Απολύμανση της μηχανής πριν από κάθε ξύρισμα γιατί; Για να μην κολλήσετε τον εαυτό σας κάτι που έχετε εσείς που ξυριστήκατε πριν;
Και ποια υγρασια και αναπτυξη μικροοργανισμών λεμε; Eγω ακομα και τις σαβετες Feather που εχουν κινουμενα μέρη, απλώς χωρις να τις ανοίξω, τις σκουπίζω στα γρηγορα με την με την πετσετα και τις αφήνω στο μπάνιο. Εαν την ανοιξω μετα μια δυο ώρες, θα είναι και μεσα στεγνη! Αλλα ακομα κι αν δεν τις σκουπιζα με την πετσετα, ειμαι βεβαιος ότι μετα από 2-3 ώρες θα ειχαν στεγνωσει. Και ξυριζομαι γυρω στις 30 φορες με την ιδια λεπίδα!
Ε τοτε να απολυμαίνουμε και τα πινέλλα γιατί μένουν γύρω στις 16-18 ώρες υγρά!
Προσωπικά, δεν απολυμαίνω τίποτα μετά ή πριν από κάθε ξύρισμα. Απλά, πάντα βγάζω το ξυραφάκι μετά το ξύρισμα το πλένω και το στεγνώνω προσεχτικά με λίγο χαρτί και το βάζω στο χαρτάκι του. Το ίδιο κάνω και με τη μηχανή. Τη πλένω με λίγο ζεστό νεράκι να φύγουν τα υπολείμματα σαπουνιού και τη σκουπίζω. Ωστόσο, κάθε 5-6 ξυρίσματα τη πλένω με σαπούνι και ζεστό νερό με οδοντόβουρτσα και την εμβαπτίζω για ένα λεπτάκι σε λίγο Detol.

Όσο για την υγρασία και τους μικροοργανισμούς, σαφώς και η πρώτη αποτελεί πρόσφορο έδαφος για τη δημιουργία των δεύτερων. Το οτιδήποτε, μπορεί να ''πιάσει'' μικροοργανισμούς και από εμάς και από το χώρο. Οπότε, κάτι το οποίο αποτελεί μέρος της προσωπικής μας υγιεινής, καλό θα ήταν μια στο τόσο να απολυμαίνεται.

Tώρα, αν κάποιοι ξυρίζονται μια, πέντε η δέκα φορές με μια λεπίδα αφημένη μέσα στη μηχανή και δεν παθαίνουν κάτι, εμένα δε μου λέει τίποτα. Ούτε όσοι απολυμαίνουν τη μηχανή συνεχώς, είναι λιγότερο παραδοσιακοί ξυριστές. Μη ξεχνάμε οτι ο καθένας έχει διαφορετικό δέρμα, με την έννοια οτι εγώ μπορέι να μην έχω τους ίδιους φραγμούς στο δέρμα μου όσο εσύ και το δέρμα μου να είναι πιο ευάλωτο σε μικροοργανισμούς κλπ.

Τέλος μη ξεχνάμε οτι έχουμε αναγάγει το ξύρισμα σε απόλαυση. Οπότε ο καθένας θα πρέπει να νιώθει άνετα με τον εξοπλισμό του ώστε να πάρει τα καλύτερα και πιο απολαυστικά αποτελέσματα.

Φιλικά πάντα, Νίκος! :D
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”