Feather

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Όπως τα λες είναι Μάχο.
Έχουμε όλοι καμιά 20αριά και βάλε διαφορετικές λεπίδες.
Δοκιμές,ξαναδοκιμές και μονίμως καταλήγουμε κάπου αλλά μέχρι την επόμενη δοκιμή.
Τι βολεύει τον καθένα ανάλογα με το δέρμα, τη διάθεση, την αξυρισιά, τη μηχανή και ένα ακόμα σωρό παραμέτρους.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 718 times
Ηλικία: 52

Έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι γιατί πήρα κι άλλης μάρκας λεπίδες και γιατί το κουτί των Feather έχει 10 μέσα; 8)
Έχω κάνει 7 ξυρίσματα με την ίδια λεπίδα και με τρώει η περιέργεια να δω μέχρι που θα με βγάλει!!!! Το 7ο ήταν το ίδιο απροβλημάτιστο με τα υπόλοιπα και μάλιστα με σαπούνι φτιαχτό, που μου το προμήθευσε ένα παλικάρι από ψαρο-φόρουμ - ευχαριστώ Έκτορα!!!!

Βέβαια η παραπάνω ερώτηση είναι ρητορική, γιατί ήδη ανυπομονώ για το πότε θα βάλω μια άλλη μάρκα στην EJ για να την δοκιμάσω (πλέον τις νέες λεπίδες αποφάσισα να τις τεστάρω ΜΟΝΟ με την EJ για να μπορέσω να βγάλω και κανένα συμπέρασμα της προκοπής).
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

padjon72 έγραψε:Τη δοκίμασα σήμερα μετά από καλή προετοιμασία στην Merkur33c και ομολογώ πως ...απογοητεύτηκα λίγο. Η λεπίδα με τράβηξε λίγο κάτι που δεν το περίμενα με την καμία. Στο κόντρα ειδικά έπρεπε να επανέλθω δύο και τρεις φορές σε κάποια σημεία. Ομολογώ πως με την polsilver είχα κάνει πιο εύκολο ξύρισμα.

ηταν το ιδιο βαθυ;; εχω και εγω polsilver αλλα δεν τις δοκιμασα ακομα...οι feather στον λαιμο κοντρα σφιγγουν λιγακι, σαν να μην εχουν καποιου ειδους λιπανση, καποιο τετοιο αισθανομαι κατα τα αλλα κοβουν καλα ειδικα στα μαγουλα...
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Με όλες σχεδόν τις λεπίδες (εκτός από αυτές που τραβάνε πολύ και τι αλλάζω αμέσως) πετυχαίνω βαθύ ξύρισμα παντού, εκτός από το λαιμό. Το ίδιο είχα και με τις feather. Εκεί μόνο με τις polsilver πετυχαίνω αυτό που θέλω σε ποσοστό 95%.

Είναι και οι τρίχες μου σκληρές σαν ανταλλακτικά συρραπτικού βλέπεις :D :D
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Τώρα οι Feather βρίσκονται και στην Θεσσαλονίκη!
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Πριν 3-4 εβδομάδες έκανα και εγώ δοκιμή των Feather. Θα επιβεβαιώσω ότι κάνουν αρκετά βαθύ ξύρισμα. Στην δική μου περίπτωση θα τις έβαζα κάπου κοντά στις Personna Platinum (τις παλαιότερες με το κόκκινο χαρτάκι τυλίγματος, και όχι τις τελευταίες με το λευκό χαρτί).

Γενικά δεν με προβλημάτισαν ιδιαίτερα στο ξύρισμα και η διάρκειά τους είναι κάπου στα 5 ξυρίσματα στην περίπτωσή μου.

Ένα μόνο θέμα που παρατήρησα είναι οξείδωση στην επιφάνεια της λεπίδας περίπου μετά από 7 ημέρες στην μηχανή (Gillette tech, Aluminum). Στην περίπτωσή μου υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλη υγρασία στον χώρο αλλά οξείδωση σε λεπίδα DE πρώτη φορά παρατηρώ.
Θα επανέλθω αφού δοκιμάσω και τις υπόλοιπες λεπίδες που υπάρχουν στο κουτάκι.

Για να πω την αλήθεια περίμενα περισσότερα έχοντας διαβάσει για την επιθετικότητα της λεπίδας και δεδομένης της σχετικά υψηλής τιμής της.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

τι εννοεις λεγοντας κανουν αρκετα βαθυ ξυρισμα;;; εχεις βρει αλλες που να κανουν κατι καλυτερο;ρωτω για να τις δοκιμασω
εμενα , μου αρεσουν απλα με παιδευουν στον λαιμο λιγακι.....
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Όλα είναι υποκειμενικά με τις λεπίδες.Οι εν λόγω μπορεί να είναι κάπως κοφτερές αλλά ακόμα και αυτοί που τους αρέσουν,παραδέχονται οτι τραβάνε λίγο ή οτι είναι κάπως τραχιές.Την κόψη των συγκεκριμένων τη βρίσκω άνετα στις παλιές personna,personna lab blue,viking's sword by personna,η διαφορά είναι πως αυτές είναι και μαλακές.Θα ήθελα επειδή ορισμένοι συνξυριστές εδώ λένε οτι οι μαύρες feather διαφέρουν από τις κίτρινες,αν μπορούν να μας επιβεβαιώσουν κάτι.

υ.γ Και εγώ ξέρω οτι είναι ίδιες απλά αλλάζει η ετικέτα ανάλογα με την αγορά!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Για μένα και οι μαύρες και οι κίτρινες, είχαν την ίδια απόδοση. Και ειλικρινά πιστεύω ότι δεν ταιριάζουν σε μένα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε τις έχω δοκιμάσει ακόμα :tease
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”