Feather

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Να πω κι εγώ την γνώμη μου αν και την δοκίμασα μόλις χθες για πρώτη φορά.
Την θεωρώ αρκετά γλυκειά λεπίδα, δεν συγχωρεί και πολλά λάθη όμως...
Αν προσέξω δηλαδή την τεχνική μου λίγο παραπάνω, πιστεύω μου ταιριάζει...
Αλλιώς σε κάθε ξύρισμα θα έχουμε προβληματάκια...
Στο χθεσινό πάντως, δεν είχα ερεθισμό, αν και, κατάφερα να κοπώ. Πρόβλημα τεχνικής και όχι λεπίδας.
All in all, πολύ καλή λεπίδα και ίσως σκεφτώ κι εγώ την 100άδα αργότερα...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Εμένα παιδιά μου φάνηκε σαν Astra να σας πω την αλήθεια!!! αλλά ίσως έφταιγε το γεγονός ότι την είχα φορέσει σε μία gillette ruby (πολύ ελεφριά μεταλική κεφαλή και πλαστικό χερούλι). Θα την δοκιμάσω και με την edwin και θα σας πω εντυπώσεις.


Πάντως επειδή έχω τρομερά ευαίσθητη επιδερμίδα λόγω δερματικής πάθησης, δύσκολα να βρώ "καλό" λεπίδι. Η feather δεν με ερέθισε καθόλου, ίσως επειδή κόβει πολύ και δεν μπορείς να κάψεις το δέρμα έυκολα...
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εγραψα και μετά την πρώτη μου εμπειρία με το Feather ότι το ξυραφάκι αυτό αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους μύθους που συναντά κάποιος νεοεισερχόμενος στο Π.Ξ. Εκεί που πίστευες ότι όλα είναι ίδια, πρώτα ανακαλύπτεις ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές από μάρκα σε μάρκα και μετά ότι υπάρχει μία συγκεκριμένη που α) έχει τη φήμη της μακράν ανώτερης από τις άλλες, β) μπορεί να καταστεί μέχρι και επικίνδυνη αν δεν είσαι προσεκτικός!

Υποσυνείδητα, λοιπόν, δημιουργείται ένας μύθος στο μυαλό πολλών από μας, με συνέπεια -συνειδητά πια- να μη βιαζόμαστε να χρησιμοποιήσουμε τις εν λόγω λεπίδες. Ακούμε και διαβάζουμε κιόλας διάφορα του στιλ "από τους Ιάπωνες κατασκευαστές των χειρουργικών λεπίδων", "οι πιο ακριβές της αγοράς" κ.λπ. βλέπουμε και 22 σελίδες στο τόπικ στο "Men's Only" την ώρα που τα τόπικ για άλλες δεν έχουν καμία απάντηση, ε, λες: "Κάτι φοβερό συμβαίνει εδώ".

Είναι όμως έτσι;

Κατά τη γνώμη μου, όχι. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή λεπίδα η Feather, αλλά όπως και οι υπόλοιπες, ταιριάζει σε ορισμένα/αρκετά πρόσωπα, αλλά όχι σε όλα! Σε μένα, προφανώς, δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θα την κατέτασσαν στο τοπ των λεπίδων μου.

Αν χρησιμοποίησα μόνο ένα ξυραφάκι (σε πέντε ξυρίσματα, με δύο περάσματα έκαστο) και προφανώς αυτό δεν αποτελεί επαρκές κριτήριο, τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ συμπεράσματα ήταν:

Τα θετικά

- Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να φοβάστε ότι θα κοπείτε, αρκεί φυσικά να κάνετε ό,τι κάνετε πάντα.
- Κόβει καλύτερα από το μέσο ξυραφάκι.

Τα αρνητικά

- Δεν πέτυχα ούτε μία φορά BBS, ορισμένες φορές μάλιστα κάποια σημεία ήταν κακοξυρισμένα (δεν κάνω πλάκα).
- Είχα σχεδόν πάντα ερεθισμούς, όχι σοβαρούς, αλλά με άλλες λεπίδες δεν είχα καν τέτοιο θέμα.

Υστερα απ' όλα αυτά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η Feather ΔΕΝ απορρίπτεται μεν από μένα, αλλά παράλληλα δεν μπαίνει και στις τοπ επιλογές μου. Την κατατάσσω πιο κάτω από Lord Super Chrome, Polsilver (αμφότερες κόβουν απίστευτα χωρίς να ερεθίζουν), αλλά και από τις πιο ταπεινές Rainbow, Racer, Shark Super Stainless. Και μάλλον θα προτιμώ συχνότερα και τις πιο γλυκές Derby, Supermax, Gillette Silver Blue κ.λπ.

Αυτά τα (ουκ) ολίγα.
Γιωργος Μ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Μαρ 2015, 08:42
9
Been thanked: 4 times

Η δικη μου εμπειρια απο τα feather nταν εκπληκτικη! Πολυ βαθυ ξυρισμα , χωρις ερεθισμους ακομα και με ενα περασμα!
Δεν θα πω οτι ειναι το κορυφαιο γιατιεχω δοκιμασει μονο αριθμο λεπιδων, αλλα νομιζω οτι εχει πολυ καλο αποτελεσμα...
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υστερα από τρία ξυρίσματα με νέο Feather ξυραφάκι στην EJ 89L, σχεδόν ενάμισι χρόνο μετά το από πάνω ποστ, η άποψή μου έχει αλλάξει άρδην. Βασικά, ένα πράγμα θα πω:

Μεγάλη υπόθεση η Π Ε Ι Ρ Α και η T E X N I K H

Tο 'χω διαπιστώσει κι από άλλες περιστάσεις, ειδικά μες στο 2016, που από μόνο του πια το χέρι έχει συνηθίσει το διαφορετικό βάρος κάθε μιας από τις δύο μηχανές μου και τις χειρίζεται όπως πρέπει. Λιγόστεψαν τα κοψίματα και οι ερεθισμοί, το αποτέλεσμα είναι DFS (καμιά φορά και BBS, αν και δεν το επιδιώκω), όποια μέσα κι αν χρησιμοποιήσω.

Το ίδιο και με το Feather τις τελευταίες μέρες. Τέλειο ξύρισμα, βελούδινο αποτέλεσμα, είτε χρησιμοποιούσα Haslinger είτε κρέμα Palomlive ή Nivea. Σαφώς και κόβει περισσότερο από τα υπόλοιπα ξυράφια (κρίνοντας από την αποτελεσματικότητα του πρώτου, WTG, περάσματος) και δεν είναι διόλου επικίνδυνο. Μένει να δω αν θα βγάλει περισσότερα ξυρίσματα, ώστε να δικαιολογήσει την τσιμπημένη τιμή του σε σχέση π.χ. με το Lord Super Chrome, με το οποιο παίρνω σχεδόν ισάξιο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Μετά από καμιά 12αριά ξυρίσματα με διάφορες λεπίδες είπα ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και τις Feather που είχε μέσα η EJ89 όταν την αγόρασα. Δεν μπορεί, σκέφτηκα, τα μοιράζουν μαζί με τη μηχανή, πόσο κοφτερά μπορεί να είναι;;

Ε λοιπόν είναι πολύ κοφτερά!! Μου έδωσαν τα περισσότερα κοψίματα από την μέρα που ξεκίνησα να ξυρίζομαι με DE μηχανή. Πρέπει να βάλουν προειδοποιητικό σήμα: "Όχι για Αρχάριους!!"

Μάλλον θα τα αφήσω στην άκρη για την ώρα...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι,που μέσα στην συσκευασία της μηχανής είχε Feather... :)

* Εμείς όταν την αγοράσαμε είχε μέσα το "χρυσό Derby της ΙΟΝ" ... :(
* Κράτησε φίλε μου τις Feather για ποιο μετά,(συμφωνώ με το άνωθεν post του φίλου δρομέα).
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Μια ερώτηση για feather που έχει ειπωθεί αρκετές φορές στο παρελθόν ίσως, αλλά η συνομιλία με έναν πωλητή του ebay την επανέφερε.
Οι κίτρινες feather έχουν οποιαδήποτε ποιοτική διαφορά απ τις μάυρες; Ο ίδιος υποστήριξε πως είναι ελαφρώς καλύτερες οι 1ες αν και στα περισσότερα σχόλια αναφέρεται πως είναι θέμα marketing. Υποθέτω πως απλά το κίτρινο κουτί πουλάει καλύτερα σε εμάς και γι αυτό μου το πέρασε έτσι, καθώς τις είχε και 10% ακριβότερες.
Κάποιος που να τις έχει δοκιμάσει αμφότερες; (εγώ μόνο τις μαύρες έχω δοκιμάσει ως τώρα κι είμαι σε φάση αγοράς άλλης 1 κατοστάδας)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το yellow wrap "dress" έχει 10 λεπίδες,το δε black 5,αυτή είναι η μόνη διαφορά που έχουν...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Και τα κίτρινα κυκλοφορούν σε 5άδες (και στις γνωστές 10άδες). ;)
Εκτός από το χρώμα του κουτιού και τις ποσότητες, 5άδα μαύρη, 10άδα κίτρινη, 5άδα κίτρινη,
δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”