Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε Παύλο,όπως θα έχεις ήδη καταλάβει,πέρα από το σαπούνι ή κρέμα που θα χρησιμοποιήσεις,
πολύ μεγάλη σημασία έχει η ξυριστική μηχανή.Σχεδόν όλες οι λεπίδες συμπεριφέρονται
διαφορετικά σε διαφορετικές μηχανές.
Με αυτό υπόψιν,σου προτείνω τις εξής,

-Voskhod
-Perma-sharp super
-Astra Superior Platinum

που προσωπικά μου αρέσουν,μου ταιριάζουν και τις θεωρώ κοφτερές και απαλές ταυτόχρονα,
αλλά κυρίως,με μία λέξη,αξιόπιστες όλες τους.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

+1 για τα feather αν έχεις τόσο σκληρά γένια. Απλά έχει κατά νου πως ότι συμπέρασμα έβγαλες απ τα Silver Blue περί μη πίεσης με τα φτερά εντείνεται.
Κόβουν πολύ διακριτικά κι ακόμα κι όταν κοπείς μπορεί να μην το πάρεις είδηση. Θα το καταλάβεις μετά απ τα αίματα. Συνηθίζεις να χαϊδεύεις με μικρές κινήσεις το πρόσωπο αντί να το ξυρίζεις με μεγάλες κι είσαι εντάξει και χωρίς ίχνος ερεθισμού.

Τέλος δοκίμασε και τη χρήση κάποιας open comb, ειδικά αν το δέρμα σου κοκκινίζει εύκολα. Με μια τέτοια ίσως σου πάνε καλύτερα κι οι λιγότερο αιχμηρές λεπίδες.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

giwrghsx2 έγραψε:Φιλε Παυλο προφανως εχεις αναγκη απο κοφτερα ξυραφακια. Εχεις σκληρα πυκνα γενια?
Δοκιμασε Feather και PermaSharp!
Ναι φιλε Γιωργο, ισως οχι τοσο πυκνα, αλλα θα ελεγα οτι αν ξεριζωνα μια τριχα απο το μουσακι που αφηνω γυρω απο το στομα, θα θυμιζε περισσοτερο...μια λεπτη πετονια!! κ οχι τριχα!!...
παντως δε βγαινουν πολυ γρηγορα, ουσιαστικα χρειαζομαι ξυρισμα καθε 3η μερα για να ειμαι ξυρισμενος παντα, κ με το δευτερο περασμα ειμαι κομπλε ακομα κ τωρα που ακομα δεν τα κατεχω επακριβως κ ψαχνομαι κ πειραματιζομαι...

Added in 5 minutes 37 seconds:
Sitalkas έγραψε:+1 για τα feather αν έχεις τόσο σκληρά γένια. Απλά έχει κατά νου πως ότι συμπέρασμα έβγαλες απ τα Silver Blue περί μη πίεσης με τα φτερά εντείνεται.
Κόβουν πολύ διακριτικά κι ακόμα κι όταν κοπείς μπορεί να μην το πάρεις είδηση. Θα το καταλάβεις μετά απ τα αίματα. Συνηθίζεις να χαϊδεύεις με μικρές κινήσεις το πρόσωπο αντί να το ξυρίζεις με μεγάλες κι είσαι εντάξει και χωρίς ίχνος ερεθισμού.

Τέλος δοκίμασε και τη χρήση κάποιας open comb, ειδικά αν το δέρμα σου κοκκινίζει εύκολα. Με μια τέτοια ίσως σου πάνε καλύτερα κι οι λιγότερο αιχμηρές λεπίδες.
σευχαριστω φιλε μου, θα τα εχω ολα αυτα υποψιν κ μελλοντικα την αγορα ειτε καλυτερης close comb ειτε open comb, ναι εχω γενικα ευαισθητο δερμα, ή ισως καταπονειται λογω μη σωστης διαδικασιας και..παρελκομενων ξυρισματος!....
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παύλο δεν θα σου πω για τα Feather από οικονομικής άποψης και μόνο. Αν δεν υπάρχει θέμα για τον οποιοδήποτε λόγο τότε οκ .
Ούτε θα στα βάλω όμως σε σειρά για το ποιο είναι το πιο απαλό γιατί αυτό έχει να κάνει με το δέρμα σου και μόνο .
Θα στα πω στη σειρά που πιστεύω εγώ ότι είναι για μένα πιο κοφτερά (και αυτό φυσικά έχει να κάνει με τα γένια του καθενός μας )

Στην ίδια κοπή (πάνω κάτω ) βάζω
Polsilver SI
Perma Sharp super
Bic Chrome platinum

Λιγότερο κοφτερά
Gillette Silver Blue
Gillette 7 o'clock ss
Gillette Naccet
Astra SP
Wilkinson sword

Το τι σου κάνει θα το βρεις εσύ γιατί κανένας μας δεν έχει ίδια γενιά και φυσικά ίδιο δέρμα
Όπως καταλαβαίνεις αγοράζεις δοκιμάζεις και καταλήγεις .
Επίσης να θυμάσαι ότι από μηχανή σε μηχανή οι λεπίδες δουλεύουν διαφορετικά.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Δοκιμασε σιγουρα, απο κοφτερα προς γλυκα

Kai
Permαshαrp
Gillette 7 o' Clock Super Stainless
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αυτα τα astor τι απεγιναν? Ουτε εχω ασχοληθει. Εχω κολλησει με τις Astra, Feather και Muster Blades της Treet. Οι τελευταιες ειναι πολυ vfm.
Εικόνα
stergios

Δοκιμασε. Σ εμενα δεν εκατσαν. Θα τις βρεις και super market & περιπτερα. Bic chrome platinum απο bic. Σχετικα ολα ομως...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Είχα μερικές υπόψιν. Shark Super Chrome, Bolzano Superinox, Treet Platinum, Gillette 7 o' clock Permasharp & Yellow. Οι feather υπερβολικά κοφτερές, για κόντρα πιστεύω δεν κάνουν με τίποτα. Σε μένα τουλάχιστον. Για WTG και XTG είναι άψογες.
Εικόνα
stergios

Δοκιμασε και polsilver, supermax, gillette ολες, kai......γενικα δοκιμαζε οτι βρεις.
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

Τι λεπιδα να παρω που δεν θα κοβει τρελλα και θα συγχωρει λαθη; θελω μετρια λεπιδα γιατι μου αρεσει να πιεζω το ξυραφι στο δερμα για να εχω τον ελεγχο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”