Κουτιά αποθήκευσης λεπίδων

Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Νομίζω πως είναι καλύτερα οταν γεμίζουν οι εκάστοτε αποθηκευτικοί χώροι χρησιμοποιημένων ξυραφιών, να τα πετάμε σε χώρους ανακύκλωσης και οχι απλά στα σκουπίδια ή οπουδήποτε αλλού.

Το ιδανικό είναι να τα πετάμε σε σημεία ιατρικών αποβλήτων. Δεν ξέρω στην Ελλάδα εαν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά μπορούμε εύκολα να τα δώσουμε στον οδοντίατρό μας.
Νίκος
stergios

Πολυ καλο ακουγεται αυτο με τον οδοντιατρο αλλα δυστυχως ουτε κ γω το κανα μεχρι στιγμης γιατι δεν εχω αρκετες ωστε ν αξιζει τον κοπο κ γιατι δεν το σκεφτηκα! :-) Εγω οταν τελειωνω με μια λεπιδα, τη στομωνω, τη μαζευω σ ενα κουτακι κ εχω σκοπο να τις πεταξω στην ανακυκλωση αφου τις περασω σ ενα συρμα για να φαινονται.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38


Pantrek έγραψε:Αγόρασα 1 κουτάκι μέντες και σκέφτηκα τους φίλους στο forum με το Π.Ξ και την σαρκοφάγο χρησιμοποιημένων λεπίδων :D
Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα και εγω μολις τελειωσαν οι καραμελες για λαιμό της apivita! Εμενα ομως ηταν λιγο πιο ακριβω :)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μια σύντομη παρατήρηση :
Αν μπορούμε να αποφεύγουμε να πετάμε τις παλιές λεπίδες στα κοινά σκουπίδια η στην τουαλέτα.
Είναι πολύ άσχημο για το περιβάλλον και ένας ακόμη καλός λόγος που ξυριζόμαστε με τέτοιου είδους μηχανές είναι και το ότι αφήνουμε μικρό επιβαρυντικό αποτύπωμα στη φύση.
Επειδή και στους μπλε κάδους ανακύκλωσης πολλές φορές δεν γίνεται σωστή διαλογή , ένας σίγουρος τρόπος ανακύκλωσης είναι να βρείτε ένα κοντινό μηχανουργείο και να πάτε τις λεπίδες εκεί. Τα μηχανουργεία συγκεντρώνουν τα γρέζια από τα κοπτικά και τα υπολείμματα (που είναι διάφορα μέταλλα) και τα στέλνουν σε καμίνια για ανακύκλωση.

Εγώ προσωπικά συγκεντρώνω τις λεπίδες σε ένα κουτάκι του Νεσκαφέ που κλείνω με το πλαστικό καπάκι του και φυλάω στο ψηλότερο ντουλάπι του μπάνιου (η ασφάλεια πριν απ'όλα γιατί έχουμε και μικρά παιδάκια) . Όταν γεμίζει το κουτάκι βγάζω το πλαστικό καπάκι και τυλίγω το κουτί με αλουμινόχαρτο και μετά το πάω σε ένα μηχανουργείο της γειτονιάς μου.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Νέος εδώ και πραγματικά δεν είχα σκευτεί όλες αυτές τις ιδέες που βλέπ εδώ.
Αγώ παράγγειλα ένα ειδικό κουτί δεν το είχα σκεφτεί γι ατις παραπάνω λύσεις ίσως σε μερικά χρόνια να το ξαναχρειαστώ
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά τις χρησιμοποιημένες λεπίδες τις ξαναβάζω στο " φακελάκι " τους και έπειτα τις σπάω στη μέση ,
διπλώνοντας τη λεπίδα μέχρι η μία κόψη να συναντήσει την άλλη .Με λίγη πίεση σπάνε .
Μετά ξανά δίπλωμα στη μέση και ξανά σπάσιμο ( η λεπίδα έγινε τέσσερα κομμάτια ).
Η περισσότερες σπάνε ακόμη μία φορά ( στα οκτώ κομμάτια ).
Τέλος πετάω το φακελάκι όπως είναι στη σακούλα με τα απορρίμματα προς ανακύκλωση.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

έχω την εντύπωση ότι στα Feather τα παλιά μπαίνουν συρταρωτά από κάτω ,κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμάμαι που.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι, έχω πάρει ένα κουτί από σαπούνι Dove, το έχω τυλίξει με χαρτοταινία για να γίνει κάτι σαν κουμπαράς και χώνω μέσα τις λεπίδες όπως είναι. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Πρόσφατη ανάρτηση του πατριώτη Γιώργου
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Κουτάκι Amstel, γιατί είμαστε και λαϊκά παιδιά, και προβλέπω να μη γεμίζει από λεπίδες μέχρι να με πάνε 4.
Στο τέλος της ζωής του, ή της δικής μου, θα είναι ένα 100% ανακυκλώσιμο υλικό, απ τον αλουμινένιο ντενεκέ μέχρι τις stainless steel λεπίδες. :dance:
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”