Polsilver Super Iridium

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στις συγχρονες Polsilver, στη μια πλευρα το κουτακι γραφει οτι διακινουνται απο την Prokter & Gamble Πολωνιας - και στην αλλη πλευρα γραφει οτι κατασκευαζονται στις εγκαταστασεις στην Αγια Πετρουπολη με αδεια απο την Gillette κλπ κλπ

Οι παλιες vintage λεπιδες της Wizamet συνηθως δεν γραφουν τιποτα σχετικο με τον τοπο παραγωγης τους (Πολωνια).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Οι παλιές δεν γράφαν καν super iridium. H τιμή τους δε, ανεβαίνει πολύ γρήγορα σαν τις Personna 74...
Στα φόρα του εξωτερικού λένε αν δεν κάνω λάθος ότι οι παλιές χρυσές και μετέπειτα οι καφέ ήταν οι ίδιες λεπίδες.
Θεωρητικά οι νέες μπλέ ρωσικές είναι το ίδιο πράγμα, αλλά οι χρήστες διαφωνούν.

Υπάρχει κανείς που να δοκίμασε και τις απλές Super iridium και τις Polsilver Iridium να μας πει γνώμη? Εγώ και ο Στέφανος έχουμε τις απλές Super iridium που έχουν την μισή τιμή.
Από ότι λέγεται και από τη συσκευασία και από το γεγονός οτι παράγονται στο ίδιο εργοστάσιο στη Ρωσία, πιστεύω είναι το αυτό πράγμα.

Την P&G μου μέσα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Εγώ μιλάω γι αυτές πάντως :megagrin

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αυτες ειναι Ρωσικες, οκ :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Ω ναι!
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

digibill έγραψε:(μου βγάζουν άνετα 6-7 ξυρίσματα).
Εγώ σήμερα την έφτασα στο όριο της στα δικά μου γένια. 4η φορά με τρία περάσματα στην κάθε μία. (στη φορά, οριζόντια και κόντρα.

Οκ έχω και λίγο σκληρά γένια, οπότε σήμερα με έγδαρε λίγο και δεν με ξύρισε έτσι όπως θέλω.

Για τρεις φορές μου έκανε εξαιρετικά ξυρίσματα, όταν με όλες τις άλλες λεπίδες που δοκίμασα μετά την δεύτερη φορά είχαν ήδη "παραδώσει πνεύμα".
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Καμιά λεπίδα πλέον δεν την κρατάω πάνω απο τρία ξυρίσματα. Το ίδιο ισχύει και για τις Polsilver . Το να πάρω ενα , βία δυο ξυρίσματα ακόμη με κίνδυνο να έχω ερεθισμούς νομίζω δεν αξίζει τον κόπο. Οι λεπίδες είναι το πλέον αναλώσιμο είδος στο χόμπι μας και δεν βλέπω τον λόγο ( και λόγω κόστους τους) να κάνω οικονομία σε αυτές και να ζορίζω καταστάσεις .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Θα συμφωνήσω με τον Άρη. Νομίζω οτι γινόμαστε ολίγον τι ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι. Για το χόμπυ όμως και μόνον αξίζει να δει κανείς τα όρια μιας συγκεκριμένης μάρκας λεπίδων.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Δεν υπάρχει θέμα κόστους

Το έκανα μόνο και μόνο για να δω τις αντοχές της στα δικα μου γένια συγκριτικά με τις άλλες.

Δυο με τρεις φορες θα τις παίξω.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

padjon72 έγραψε: Ειδικά στο λαιμό (καρύδι, δεξιά αριστερά) η polsilver περνάει αέρα εκεί που όλες οι άλλες με σκίζουν.
Eκεί, στην αποτελεσματικότητά της στον λαιμό στο WTG, εντόπισα κι εγώ τη μεγάλη δύναμη αυτής της λεπίδας.

Αν και η πρώτη μου επαφή μαζί της δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντική, στα δύο επόμενα ξυρίσματα τα πήγαμε καλά και θα της δώσω θέση στο rotation. Στα συν και το ότι δεν μου προκάλεσε ερεθισμούς. Θα μπορούσα να κάνω και "κόντρα" άφοβα, απλώς το απέφυγα επειδή δεν υπήρχε λόγος -ήμουν ήδη μια χαρά ξυρισμένος.

Αντε να δούμε και με τις Feather... :megagrin
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”