Wilkinson Sword

Απάντηση
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

BABIS έγραψε:Εγώ με wilkinson ξυριζόμουν χρόνια. Από το 1991 μέχρι πρόσφατα , έχω καταναλώσει χιλιάδες.
Κανένα πρόβλημα ποτέ και ούτε μία λεπίδα σκάρτη. Πάντα 2 ξυρίσματα ανά λεπίδα.Και τα 2 σωστά όμως.
Με καμία λεπίδα δεν κάνω σωστό 3ο ξύρισμα (personna,gillette).
Τις σταμάτησα λόγω ... τιμής. Κάνουν κάπου 1,80€ η 5άδα , ενώ βρίσκω 1€ την 10άρα τις personna.

Και την ξυριστική μηχανή de που έχει τη φθηνή , τη χρησιμοποιούσα χρόνια.
Μάλιστα είχα αγοράσει από τη Γερμανία μερικές που τις έχω ακόμη άθικτες,
επειδή στην Ελλάδα δεν πωλούνται πλέον και φοβόμουν μην ξεμείνω.
Αναφέρομαι σε αυτή:

Εικόνα
Έχει μεταλικό πυρήνα και είναι 2 τεμαχίων.
έχει το amazon.de παράγγειλα και εγώ να τις δοκιμάσω , σε διάφορα blog διάβασα ότι είναι πολύ mild και συγχωρούν λάθη.
Εδώ έχει μία δοκιμή.
Νομίζω πως αν είναι τόσο καλή όπως γράφει και τόσο safe τότε ίσως να είναι ένα καλός τρόπος για να ξεκινήσει κάποιος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 28 Μάι 2014, 17:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Θα σε παρακαλέσω να ενσωματώνεις τους συνδέσμους σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Η αγαπημένη μου λεπίδα. Τις αγοράζω από το Hondos Center. Κόβει με ακρίβεια και δεν έχω βρει σκάρτη.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για το δικό μου πρόσωπο (και κεφάλι ) είναι μια χαρά.Δεν δημιουργούν κανένα ερεθισμό και είναι καλές ακόμα και για καθημερινή χρήση Βγάζουν 3 ξυρίσματα άνετα. Μετά το 3 έτσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιώ κανένα .Αν και τα αγαπημένα μου παραμένουν τα Astra SP και τα Gillette silver blue !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πολυ καλες λεπιδες.για μενα προσωπικα το Νο1 μεχρι στιγμης.καλυτερες απο bic cp , personna cp , astra sp. φυσικα ισχυει το ΥΜΜV(καθενας ειναι μοναδικος και διαφορετικος).επισης τις βρισκεις παντου.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Τις δοκίμασα και εγώ πέρυσι (μαζί με την ομόσταυλη μηχανή που εικονίζεται παραπάνω), ούτε κρύο ούτε ζέστη. Μια αδιάφορη (για μένα) λεπίδα, δεν μου προσέφερε κάτι το ιδιαίτερο για να τις ξεχωρίσω.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

καλές είναι, εγώ δεν έχω πρόβλημα μια χαρά με ξυρίζουν. Είχα και την μηχανή αυτή που δείχνετε εδώ αλλά μου την πήρε ο γιός μου. καλή μηχανούλα αλλά όχι όπως η ζιλέτ που είχα και βέβαια καμιά σύγκριση με την εγγλέζικη που έχω τώρα.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ξέρει κάποιος, αν υπάρχει διαφορά μεταξύ λευκού και μαύρου κουτιού, ή απλός τα μαύρα είναι νέα συσκευασία ??
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Έχω τις Wilkinson στο μαύρο κουτάκι, Δε ξέρω αν παίζει κάποια διαφορά με το λευκό. Είναι η πιο κοφτερές λεπίδες που έχω δοκιμάσει.
Λυπάμαι, αλλά δεν μου έκατσαν καλά. Με δύο λεπίδες ματώνω πάντα.
Με τις Derby γιατί δεν κόβουν και τις Wilkinson γιατί είναι πολύ κοφτερές για το τίποτα.
Θα προτιμήσω το ενδιάμεσο που υπάρχει πολύ υλικό να παίξω.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Περίεργο ... Ίσως έχεις μαλακά γένια . Σε γενικές γραμμές θεωρούνται κοφτερές πάνω από τον μέσο όρο αλλά όχι υπερβολικά κοφτερές ... αλλά είπαμε : οι λεπίδες (οι οποίες λεπίδες) δουλεύουν εντελώς διαφορετικές στο καθένα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Φίλε Άκη,
δεν θα έλεγα ότι έχω μαλακά γένια, ούτε σκληρά. Κανονικά μάλλον. Και εγώ απορώ γιατί δεν μου έκατσαν καλά, αφού διαβάζω τα καλύτερα σχόλια από άλλους συναδέλφους εδώ μέσα και δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω.
Απλά δεν ταίριαξε στο πρόσωπό μου.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”