Gillette Silver Blue Double Edge Blades

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

1η δοκιμη σημερα με τις gillette silver blue και δεν ξερω τι να πω.οι λεπιδες αυτες ειναι ισως οι καλυτερες λεπιδες που εχω χρησιμοποιησει απο τοτε που ασχολουμαι με το π.ξ.γλυκες και κοφτερες οσο καμμια αλλη.εχω χρησιμοποιησει πανω απο δεκα διαφορετικες λεπιδες αλλα καμμια δεν ειχε αυτες τις επιδοσεις.το μονο που εχω ακομη να δοκιμασω ειναι η αντοχη τους.αν μου δωσουν 3 ξυρισματα ακομα, παω για πολλες . :D
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Θα σου δώσουν και θα πας για πολλές μην σου πω 100άδα !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αν ειναι τοσο ανθεκτικες μπορει να παρω και παραπανω.παντως ειναι η πιο γλυκεια λεπιδα που εχω χρησιμοποιησει.και κοφτερη επισης χωρις ομως να ειναι επικινδυνη,συγχωρει πολλα λαθη.αν επρεπε να τις συγκρινω,θα ελεγα οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις feathers(που δεν μου αρεσουν),αλλα πολυ πιο γλυκες. ;)
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πράγματι πολύ γλυκό ξυραφάκι το Gillette SB. Κάνεις απροβλημάτιστα "κόντρα" και θέλει προσπάθεια για να κοπείς, αλλά δεν καταφέρνει -σε μένα τουλάχιστον- να ξυρίζει πάρα πολύ βαθιά. Με Racer, Derby και Bic είχα καλύτερο αποτέλεσμα -αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, όπως διδάσκει η εμπειρία.

Δεν θα βιαστώ να στοκάρω μεγάλη ποσότητα ακόμη, αλλά θα το χρησιμοποιώ τακτικά. Μένει να δω και την αντοχή του.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Πολυ καλες λεπιδες και κυριως ισορροπημενες.
Ισως κοβουν ελαφρως λιγοτερο απο περσονα και αστρα,
κανουν ομως εξαιρετικα βαθυ ξυρισμα,
και παρ'ολα αυτα ειναι απαλες και εχουν καλη διαρκεια.
(3 ξυρισματα χωρις εμφανη πτωση αποδοσης)
Επισης συγχωρει και λαθη.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμή στην Merkur 34 c HD το Gillette Silver Blue.
Πολύ απαλή - γλυκιά και κοφτερή λεπίδα.
Τελικά με αυτές τις Gillette έχω πάθει πλάκα, όσες έχω χρησιμοποιήσει 365, 7 o' clock, Rubbie, Silver Blue όλες ήταν γλυκιές και κορυφαίας κόψης και ποιότητας.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Ισως ειναι μια ιδεα πιο τραχιες απο τις αστρα-περσονα,
αλλα ειμαι βεβαιος οτι στη κοντρα δεν ειναι τοσο αποτελεσματικες.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Κορυφαίες για μενα σε συνδυασμο κοπής-γλυκύτητας.Αξίζει να τις δοκιμάσει κάποιος.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Μετα απο χρονια που τις ειχα καταχωνιασμενες - ξεχασμενες (παραξενο), και ενω ειχα δοκιμασει καμια 30αρια τουλαχιστον ακομα ξυραφακια τις ανακαλυψα τυχαια και λεω ας τις ανοιξω να τις δοκιμασω.
Εεεε, αυτο ηταν.Ερωτας με την 1η..
Μετα απο 5 ξυρισματα λοιπον εχουμε και λεμε:
Αποδοση ΤΕΛΕΙΑ για καθημερινο ξυρισμα. Βαθια και απαλα. Μηδεν κοψιματακια ή οτιδηποτε αλλο...
Στα 2 περασματα πολυ καλο αποτελεσμα στα καταραμενια γενια μου.(ο κακος συνδυασμος πολυ σκληρα γενια και ευαισθητη επιδερμιδα)
Η λεπιδα σε συνδυασμο με την R89 μου συγχωρεσε και κανα 2 στραβοτιμονιες λογω πρωινης βιασυνης.
Πλεον γινεται το Νο1 για το καθημερινο μου ξυρισμα.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Για μένα οι συγκεκριμένες είναι λίγο overkill. Δηλαδή, είναι από τις λίγες λεπίδες που αν βάλω λίγη πίεση, μπορεί να με κόψει. Κατά τα άλλα, κοφτερή, καλή και άγια, αλλά, το άλλο που με διαόλισε, πέρα από τη γνωστή τσιγγουνιά της Gillette με το απλό, άσπρο χαρτάκι, που ακόμα και η Supermax κάνει καλύτερη συσκευασία, ήταν η ποσότητα κόλλας στη λεπίδα. Καμία σχέση με τις Astra. Πρώτη φορά είδα ολόκληρη "μάζα" κόλλας, σα γρουμπούλι, να έχει καθήσει στην άκρη της λεπίδας, ενώ ξέπλενα το ξυράφι. Με 2 λόγια... Προτιμάω τις Astra SP, που είναι στο 1/3 της τιμής εδώ. Οι Astra είναι λιγότερο κοφτερές, αλλά καλύτερα έτσι και να μπορώ να βάλω πίεση, παρά να πρέπει να είμαι προσεκτικός για να μην κοπώ. Και πάντως, η ποσότητα κόλλας είναι "ανθρώπινη".
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”