Gillette Silver Blue Double Edge Blades

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συνεχιζωντας το offtopic - Φιλε Mangelasakis, η feather AS-D2 ειναι η πρωτη DE μηχανη ασφαλειας που αγορασες ?
Εικόνα
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Όχι ακριβώς αλλά είναι η πρώτη καλή μεταλλική μηχανη που αγόρασα. Πρώτα πείρα την φτηνή πλαστική Wilkinson classic από Σκλαβενίτη. Μετά αγόρασα την feather popular επίσης φτηνή με την οποία ουσιαστικά ξεκίνησα 100% το σωστό ΠΞ με πινέλο και σαπούνι και αφού βεβαιώθηκα ότι θέλω να συνεχίσω το ΠΞ έψαξα για μια καλη πολύ ήπια μηχανη που σύμφωνα με τα reviews θεώρησα ότι είναι ιδανική για μένα και επίσης μου άρεσε κιόλας. Ήθελα να είναι πολύ ήπια για να μπορώ να ξυριζομαι με πολύ κοφτερή λεπίδα ώστε να μην τραβάει τα γένια και να ερεθίζει το δέρμα μου αλλά παράλληλα να μην κατακοβομαι. Οπότε θεώρησα ότι είναι η ιδανική για μένα και πραγματικά δεν το έχω μετανιώσει. Απλά επειδή είναι πολύ ήπια όπως αναφέρατε παραπάνω για να πετυχω bbs χωρίς πάρα πολλά περάσματα χρειάζεται πολύ κοφτερή λεπίδα που είναι λογικό και ήταν και το ζητούμενο από εμένα. Δηλαδή να χρησιμοποιω κοφτερή λεπίδα. Απλά επειδή είναι η καλύτερη μου μηχανή ,χρησιμοποιώ αυτή για την σύγκριση των λεπίδων για να έχω σωστό reference και μιας και είναι ήπια μηχανη να μην έχω παρατράγουδα σε περίπτωση που μου τύχει κακη λεπίδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 23 Ιουν 2020, 06:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσψς προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης
Άβαταρ μέλους
gchalk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2020, 21:35
3
Has thanked: 959 times
Been thanked: 1380 times
Ηλικία: 48

Πρώτη χρήση της λεπίδας σήμερα και από εμένα και τα πήγαμε πολύ καλά, βαθύ ξύρισμα χωρίς καθόλου ερεθισμούς. Θα δοκιμαστεί κι άλλο το επόμενο διάστημα αλλά φαίνεται να μπαίνει στις αγαπημένες μου χωρίς πολλά πολλά.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Θα μπει αδερφέ, η απόδοση της λεπίδας είναι πολύ πολύ σταθερή, δίνει ήπια ξυρίσματα, όπως και να την έχω χρησιμοποιήσει, σε όποιες συνθήκες, ενώ ταυτόχρονα είναι ανάμεσα στις πραγματικά κοφτερές λεπίδες.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3666 times
Been thanked: 3398 times

Μετά από δοκιμές έχω να πω ότι είναι πολύ καλές λεπίδες. Σε μένα δίνουν απολαυστικά ξυρίσματα. Τις έχω χρησιμοποιήσει στην R41 και στη Lord 6. Στη Lord μου έδωσαν απολαυστικά ξυρίσματα, κάποιες φορές τόσο γλυκά που ήταν σα να μην υπήρχε λεπίδα μέσα. Με την R41 όχι κάτι το ιδιαίτερο, καλό ξύρισμα αλλά μέχρι εκεί. Από διάρκεια, τις έχω φτάσει μέχρι πέντε ξυρίσματα και με μικρή κάμψη της γλυκύτητας παρέμειναν σε πολύ καλά επίπεδα απόδοσης.

Αρνητικά για μένα είναι η ακριβή σχετικά τιμή τους (τουλάχιστον από τα ξυριστομάγαζα που αγοράζω). Κάπου διάβασα πως υπάρχει διακοπή παραγωγής αυτών των λεπίδων; Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Τέλος με το που ανοίγεις το κουτάκι και το κάθε χαρτάκι σου έρχεται μια μυρωδιά μηχανόλαδου και μηχανήματων κοπής – κατεργασίας μετάλλων. Έντονη μυρωδιά, όχι αστεία!

Συγκεντρωτικά θα έλεγα πως είναι από τις πολύ καλές λεπίδες. Ανετά θα μπορούσε κάποιος (που του ταιριάζουν στην επιδερμίδα του) να χρησιμοποιεί μόνο αυτές για το καθημερινό του ξύριμα.
Άβαταρ μέλους
Nicolas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 00:04
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 2745 times
Been thanked: 2440 times
Ηλικία: 39

Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει διαφορά μεταξύ της παλιάς και καινούργιας συσκευασίας?


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Εγώ είχα δοκιμάσει μία από τις παλιές τον περασμένο Μάιο νομίζω, όντας περίπου 2 μήνες στο ΠΞ, με πολύ ήπια μηχανή (feather popular). Μου είχαν αρέσει αρκετά.

Πριν 2 μήνες δοκίμασα μία της νέας συσκευασίας με τη muhle r89, που είναι λιιιγο πιο επιθετική, και δεν έμεινα ευχαριστημένος, παρά την πρόοδο στην τεχνική μου. Το wtg πήγε καλά, το atg τραβούσε πολύ και προκάλεσε κάποιους όχι σημαντικούς, αλλά αισθητούς, ερεθισμούς.

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία, οπότε αποφάσισα να χαρίσω τις υπόλοιπες από το "καινούριο" κουτί.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Δεν πρεπει να εχουν διαφορες μεταξυ τους οι παλιες και οι καινουργιες. Σε μενα τουλαχιστον δεν ειδα καμμια διαφορα. Ισως η διαφορετικη αισθηση να οφείλεται σε αλλους παράγοντες, αφρός, θερμοκρασία ή κατι άλλο.
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Πολύ γλυκές και συνάμα κοφτερές οι Gillette Silver Blue, μου βγάζουν 6-7! καθημερνά ξυρίσματα, συνήθως με 2 περάσματα (WTG, XTG) και διορθώσεις. Δοκιμασμένες με R89, Gillette Tech, LORD, Maggard Slant, Rapira μεταλλική. Ενοχλητικό το φόρτωμα με κερί που αναφέρθηκε παραπάνω γιατί πρέπει να το απομακρύνεις από την κόψη της λεπίδας. Για μένα είναι κάτι σαν τις Astra SP αλλά λίγο πιο γλυκές και αρκετά πιο ακριβές.
Πολύ καλή επιλογή. Σίγουρα τις έχω στις καλύτερες.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”