Shark SS Super Stainless

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Θα ήθελα να κάνω μια αναφορά στη συγκεκριμένη λεπίδα που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.Υπάρχει άλλο θέμα με τη super chrome (δεν τις έχω δοκιμάσει) αλλά αυτή είναι η Super Stainless, οι γνωστές SS.

Εικόνα

Αιγυπτιακής προελεύσεως αν δε κάνω λάθος , δε θα μιλήσω για εμφάνιση , περιτυλίγματα κτλπ.Δοκιμάστηκε με την Merkur 34C που την έχω ως σημείο αναφοράς για καινούργιες λεπίδες ώστε να καταλαβαίνω τι μου γίνεται.Δοκιμάστηκε με Colonel Conk Bay Rum Soap με το οποίο απο βλακεία μου δεν είχα και τον πιο επιτυχημένο αφρό, πρώτο πέρασμα ένιωσα μια αγριάδα στο προσωπό μου, την αίσθηση ότι ξύνεται κάτι, απο μέσα μου είπα "ότι πάμε για σκίσιμο απόψε", προχωράω στο λαιμό που τα παίρνω πάντα κόντρα απο το πρώτο πέρασμα, πάλι αυτός ο ήχος με ελαφρό τράβηγμα αλλά χωρίς κανένα ερεθισμό!Συνεχίζω τα άλλα περάσματα χωρίς μα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, κανένα κόψιμο , κανένα ερεθισμό!Αν εξαιρέσω τα πρώτα περίεργα "ακούσματα" το ξύρισμα ήτανε εξαιρετικό , βαθύ και με διάρκεια!
Δε συνηθίζω να γράφω για λεπίδες διότι απλά δε μου κάθονται καλά άλλες εκτός απο τις personna platinum και Astra AKP άντε 1-2 άλλες το πολύ.Απλά ήθελα να κάνω μια αναφορά σε αυτή τη λεπίδα , πρώτον διότι βλέπω και άλλους που ψάχνουνε κάποια εφάμιλλη της Personna Platinum και δεύτερον επειδή ξυρίζομαι πιο πολύ με φαλτσέτα και το δέρμα μου έχει υψηλά στάνταρ (πως τα λέω ο πούστης :lachtot ), μη με περνάτε για ψώνιο παρακαλώ.Απλά όσοι το έχουνε ψάξει θα ήθελα να δω που μπορώ να τις προμηθευτώ όσο το δυνατόν τζάμπα αν γίνεται :megagrin και να μου πείτe διαφορές με τις super chrome!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 28 Φεβ 2013, 10:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Κι εμένα μου αρέσουν αυτές οι λεπίδες!

ΥΓ. Με φαλτσέτα? Φαντάζομαι εννοείς straight Ηλία :winkcool
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι ναι Γιάννη , το straight εννοώ!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Οι λεπίδες αυτές όπως έγραψα και σε άλλο θέμα μου έκατσαν καταπληκτικά.
Το ίδιο και οι αδερφές Super Chrome .
Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ των δύο.

Η πιό οικονομική πρόταση που βρήκα είναι στον Connaught.

Αν κάποιος βρήκε κάπου φτηνότερα ας ενημερώσει εδώ.

Οι λεπίδες είναι εξαιρετικές !!!!!
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Όντως είναι φοβερές λεπίδες,από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει και ο ίδιος.Όποιος θέλει να τις βρει φτηνά,ας ρίξει μια ματιά στο bestshave,το τούρκικο
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Άσε , προτιμώ να τις πληρώσω ακριβότερα :hellas
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ πάντως από το bestshave τις πήρα. Μούχε βάλει μία για δοκιμή μέσα στην κατοστάδα Astra πούχα πάρει πέρυσι.
Πριν κανένα μήνα+ άνοιξα το κουτί και τότε την είδα.
Όταν λοιπόν χρησιμοποίησα αυτήν, το δείγμα, όπα είπα εδώ πάμε για κατοστάδα. Και πήρα 100.
Γλυκειά, Smooth που λένε οι ξένοι αλλά και κοφτερή τουλάχιστον όσο οι Astra.
Κάνω πολύ πολύ καλά ξυρίσματα με τις Shark. Με την Jagger & την Weber.
Καί όπως έγραψα στο "Ξύρισμα της Ημέρας" το ASL μετά ίσα που πάει να τσούξει. Σχεδόν καθόλου :bigeek
Νομίζω (πάντα με την επιφύλαξη ότι ίσως δοκιμάσω αργότερα και βρώ κάποιες ακόμη καλύτερες -YMMV πάντα-)
οι Shark Super Stainless παρέα με τις Super-max BLue Diamond θα είναι οι βασικοί παίκτες στην ομάδα.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

2 δοκιμες μεχρι στιγμης με τις συγκεκριμενες λεπιδες και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει.πολυ γλυκειες,συγχωρουν τα οποια μικρολαθη και ξυριζουν βαθεια.θα συνεχισω μαζι τους για 2 ξυρισματα ακομα και αν οι ιδιοτητες τους παραμεινουν ιδιες οπως και στα προηγουμενα τοτε μπαινουν στο ροστερ μαζι με bic cp,personna platinum και astra sp.
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Σήμερα δοκίμασα την super stailness και με το που τη βάζω νιώθω τέτοιο τράβηγμα που σταμάτησα. περνάω από το άλλο μάγουλο τα ίδια. Τη βγάζω και συνεχίζω με την Gillete 7ο clock (πρώτη φορά κι αυτή) ομαλά κι απροβλημάτιστα. Δεν το ...βλέπω με τις Shark.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Δοκίμασε και δεύτερη λεπίδα , μπορεί η πρώτη να ηταν προβληματική και να είχες τράβηγμα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”