Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

gms έγραψε: 11 Μαρ 2024, 01:02 Παρότι αρχικά ήμουν πολύ προκατειλημμένος με τα Astor τα δοκίμασα και έπαθα πλάκα. Είναι κοφτερά (λίγο πιο κάτω από Feather), επιτρέπουν μικρολάθη και δε μου δημιούργησαν ερεθισμό στο πρόσωπο. Στη συνέχεια ξυρίστηκα με Bic Chrome Platinum και μου φάνηκαν ίδιες λεπίδες. Έστειλα μάλιστα και email στην Bic και μου το επιβεβαίωσαν. Μου είπαν ότι ASTOR Double Edge Blade και BIC Chrome Platinum είναι το ίδιο προϊόν, απλώς διαφοροποιείται στην ονομασία ανάλογα με την αγορά στην οποία προορίζεται. Astor στην Ελλάδα Bic Chrome Platinum στο εξωτερικό. Δε ξέρω μήπως οι Bic Chrome Platinum έχουν καλύτερο quality Control επειδή τις εξάγουν.

Ξυρίζομαι συνήθως με τις Bic Chrome Platinum καθώς είναι πιο εύκολο να τις βρω σε προσιτή τιμή στα ελληνικά ιντερνετικά καταστήματα (συνήθως 0,80 ή 0,85 € την πεντάδα). Δεν έχω κανέναν ερεθισμό στο πρόσωπο, κόβουν απίστευτα, δε στομώνουν, δεν έχω τυχαία κοψίματα εύκολα (σε αντίθεση με τις Feather που χρησιμοποιούσα) και είναι πολύ φθηνές. Ανάλογα τα κέφια χρησιμοποιώ κάθε λεπίδα 1 ή 2 φορές αν και έχω την αίσθηση ότι μπορούν να αντέξουν και 3ο ξύρισμα χωρίς πρόβλημα. Το κόστος τους όμως είναι σχετικά μικρό (16 με 20 λεπτά η λεπίδα) επιτρέπει την πολυτέλεια της 1 χρήσης ανά λεπίδα.
Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ τη Rockwell 6c κυρίως στην πλάκα 4 και για κόντρα τις πλάκες 3 ή 2.

Στη δική μου περίπτωση οι Astor ειναι φανταστικές (και των 70'ς και σύγχρονες) ενώ οι bic chrome platinum από τις χειρότερες λεπίδες
δε γινεται να ειναι ίδιες καθώς οι μεν ειναι stainless και οι δε platinum coated
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13492 times
Been thanked: 14443 times
Ηλικία: 54

Στο δικό μου πρόσωπο φαίνονται ίδιες και κάποια στιγμή το είχα ψάξει και είχα παρατηρήσει στον κατάλογο του 2019 ότι αναφέρονται οι ίδιες επικαλύψεις και στις δύο.
Η ουσία πάντως είναι με τι μας ευχαριστεί να ξυριζόμαστε YMMV/ΠΟΚ κτλ.

Εικόνα Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13012 times
Been thanked: 13668 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

... Φίλε @Algebar, προσωπικά, επιλέγω Bic Astor παρά Chrome platinum. Μου φαίνονται καλύτερες στο ξύρισμα :πιο γλυκές σε αίσθηση και περισσότερο αποτελεσματικές. Απόψεις..
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13492 times
Been thanked: 14443 times
Ηλικία: 54

Γιώργο κάποια στιγμή έκανα ένα συγκριτικό εναλλάσσοντας λεπίδες κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος ώστε να είναι όλες οι παράμετροι ίδιες και δεν κατάλαβα διαφορά. Γενικά τις βρίσκω πολύ κοφτερές στο επίπεδο των Feather αλλά και απαιτητικές λεπίδες που δεν συγχωρούν και νομίζω ότι από αυτό το γεγονός προκύπτουν τα διάφορα αρνητικά σχόλια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13012 times
Been thanked: 13668 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

... Συμφωνώ φίλε @Algebar ... Με λεπίδες Bic Astor επιλέγω μηχανές σχετικά ήπιες όπως : Rockwell 6s, Edwin Jagger 3one6... Απόψεις...
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13492 times
Been thanked: 14443 times
Ηλικία: 54

Μόνο με την iKon Tek αποφεύγω τις Astor (αλλά και τις Feather), σε όλες τις άλλες μηχανές ξυρίζουν πολύ καλά αν και οι Feather είναι ένα κλικ πιο smooth.

Έχω καταλήξει σε 4 λεπίδες που μου ταιριάζουν, Feather/Astor οι πιο κοφτερές, Nacet καλύτερη σχέση κοπτικότητας/άνεσης, Wilkinson Ινδικές λίγο πίσω σε απόδοση από τη Nacet αλλά συνεργάζεται τέλεια με την iKon Tek.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”