Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Χτες δοκίμασα γθα δεύτερη φορά με την συγκεκριμένη λεπίδα.
Πάλι στο πρώτο πέρασμα είχα ένα πολύ γλυκό και αποτελεσματικό ξύρισμα.
Στο 2ο και 3ο πέρασμα οι μικροερεθισμοί δεν έλειψαν.
Δεν ξέρω αν θα την χρησιμοποιήσω τρίτη φορά την συγκεκριμένη λεπίδα.
Θα συνεχίσω με άλλες και θα ξαναπεπιστρέψω.
Σίγουρα όμως στο πρώτο πέρασμα μου άφηνει πολύ καλές εντυπώσεις...
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Δεν έχω και πολύ εμπειρία με λεπίδες αλλά μπορώ να πω πως μάρέσουν πολύ οι συγκεκριμένες.
Έχω βγάλει έως και 7 μονά ξυρίσματα με μισή λεπίδα!
Μισή λεπίδα λόγω shavette και 7 μονά = 3,5 κανονικά μια και ξυρίζομαι 2 περάσματα. Επίσης, πρώτο πέρασμα με το "παλιό" μισό και δεύτερο, XTG, με το καινούριο, μου έκαναν το καλύτερο ξύρισμα που έχω κάνει ως τώρα!
Ελαττωματική λεπίδα δεν έω βρει ακόμη. Και είναι και καλύτερες και πιο οικονομικές από την άλλη μάρκα που βρίσκω συχνά. (Wilkinson Sword)

Plus: είναι ελληνικής κατασκευής που μετράει πολύ κι αυτό!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν θ'αργησεις να βρεις.. Εκτος και αν αλλαξανε κατι στη διαδικασια παραγωγης! Παντως οι κιτρινες BiC ειναι κλασεις ανωτερες απο τις Astor και αυτο το παραδεχονται οχι μονο μελη της δικιας μας κοινοτητας, αλλα και στο εξωτερικο!
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εγω με τις bic astor εκανα πολυ καλα ξυρισματα.το μονο αρνητικο ηταν οτι απο το 3 ξυρισμα και μετα τις ενοιωθα πολυ τραχιες στο προσωπο μου, οποτε και σταματησα να τις χρησι μοποιω.και ναι οι bic chrome plat.ειναι πολυ ανωτερες λεπιδες,για εμενα ειναι οι καλυτερες λεπιδες που εχω χρησιμοποιησει και σημειο αναφορας. :D
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Το πρώτο ξύρισμα με Bic Astor ξεκίνησε καλά, αλλά κατέληξε σε πανωλεθρία. Αφού πήγα στα σίγουρα για λίγες μέρες, ένιωσα έτοιμος για τη δεύτερη δοκιμή. Με σωστή προετοιμασία (και ζεστό ντους και Proraso pre) και με τη λογική "μόνο προς τα κάτω κι ό,τι πάρει".

Η αλήθεια είναι το ξυραφάκι κόβει. Το κατατάσσω στις επιθετικά δηλαδή, με τη διαφορά ότι ενώ το Polsilver ή το Lord Super Chrome έχουν μία γλυκύτητα που μέχρι και "κόντρα" σου επιτρέπει να κάνεις, το Bic Astor σε στέλνει αδιάβαστο. Και σήμερα, λοιπόν, ενώ το πρώτο WTG κυλούσε ομαλά και το πρόσωπο καθάριζε αρκετά καλά (σπάνιο με άλλα, αγαπημένα μου ξυραφάκια), τσουπ... να ένα κόψιμο κάτω δεξιά στο πιγούνι.

Και να πεις ότι δεν πρόσεχα... Πρόσεχα, αλλά το ξυραφάκι είναι τόσο αθόρυβο που δεν καταλαβαίνεις Χριστό όταν σε ξυρίζει. Ακόμα κι όταν με έκοψε, δηλαδή, πάλι δεν κατάλαβα τίποτα. Εννοείται πως δεν διανοήθηκα να κάνω "κόντρα" (έτσι κι αλλιώς δεν είχα σκοπό μετά την πρώτη τραυματική εμπειρία), έκανα όμως ένα δεύτερο WTG πέρασμα που μάζεψε ορισμένα μερεμέτια. Το ξύρισμα δεν ήταν άσχημο, φυσικά ούτε λόγος για BBS, αλλά δεδομένου ότι έκανα μόνο "προς τα κάτω" είμαι πιο πάνω από τον μέσο όρο. Στο WTG χάιδεμα δηλαδή δεν νιώθω τρίχες (στο κόντρα νιώθω). Βέβαια, επειδή το θέλω το "κόντρα" μου, αύριο το μεσημέρι με κόβω να ξαναξυρίζομαι -άλλο που δεν ήθελα.

Btw, το χρησιμοποιημένο δύο φορές ξυραφάκι Astor πετάχθηκε, αλλά τα υπόλοιπα τέσσερα του κουτιού θα τα χρησιμοποιήσω. Πάντα με την ίδια λογική με σήμερα, φυσικά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το ασχημο με τις αστορ ειναι οτι λεπιδα με λεπιδα παρουσιαζει τεραστιες αποκλισεις.ενω η μια λεπιδα μπορει να κανει πολυ καλο εως αριστο ξυρισμα η αλλη λεπιδα μπορει κυριολεκτικα να σε γδαρει.γενικως παντως, αν και εχω κανει αρκετα καλα ξυρισματα με τις συγκεκριμενες,θεωρω οτι ειναι κατω του μετριου.σε αντιθεση με τις ομοσταυλες bic chrome platinum που προσωπικα τις θεωρω κορυφαιες και τις λεπιδες αναφορας μου.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε:Είναι πολύ κακά ξυραφάκια. Εγώ τα είχα χρησιμοποιήσει με τη σαβέτα. Δραματικές εμπειρίες.
Ο Slur είχε απόλυτο δίκιο. Είναι φονικός συνδιασμός με σαβέτα. Σου καταστρέφουν τη μούρη.
Δορυφέρων έγραψε:Εχω ξυριστει παααααρα πολλες φορες με αυτα την δεκαετια του '80 ως αρχες του '90
Τα τότε Astor (σκέτα τότε, χωρίς Bic) , δεν έχουν καμία σχέση με τα τωρινά.
Τότε είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ και απλώς δεν έκοβαν πολύ.
Τα τωρινά , είναι χάλια.

Πήρα ένα κουτάκι , λόγω ενός κουπονιού που είχα από τον ΑΒ.
Θα έλεγα ότι για χρήση με σαβέτα, είναι αυτοκτονία.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά την Astor και ενώ με αυτά που είχα διαβάσει ήμουν προετοιμασμένος και φοβισμένος οτι θα απογοητευτώ και θα περάσω απο το ''χασάπικο'' εεε σας πληροφορώ καμία σχέση! ,ούτε χασάπικο ούτε ερεθισμοί ούτε τίποτα!

Το αποτέλεσμα με εντυπωσίασε , μου χάρισε ένα πολύ καλό, βαθύ , ανεμπόδιστο και απολαυστικό ξύρισμα! Δυσκολέυομαι να το πιστέψω και ελέγχω συνεχώς το πρόσωπο μου στο καθρέπτη και όμως ναι η αίσθηση είναι άψογη! Bέ-λού-δο.-

Σίγουρα την τοποθετώ πάνω απο derby,merkur,shark,elios,crome, και persona.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Σωστος, τη δοκιμή την έκανα με γένια 2 ημερών μέτριας σκληρότητας και πυκνότητας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Ιουν 2015, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Η κόκκινη bic, είναι μια πολύ καλή λεπίδα, φτάνει να πέσης στην καλή που υπάρχει μέσα στο κουτί. Οι υπόλοιπες είναι σαν πριόνια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”