KAI λεπιδες ξυρισματος

Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Μιας και επανήλθε το thread αυτό στο προσκήνιο, θέλω να ενημερώσω ότι τις λεπίδες ΚΑΙ τις έφερε και το wellshaved.gr στα €3.50 αρκετά ακριβά, ακόμα και οι feather έχουν €2.60 η 5ντάδα, αλλά anyway. Μαζί με αυτές έφερες επίσης και τις Derby Premium που για ανεξήγητο λόγο είναι πιο φθηνές απο τις Extra, αλλά και stick και σαπούνι Derby.
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
stergios

0.7€/τεμ! Τιμες λεπιδων feather artist!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στεργιο με τι συγκρινεις την τιμη των feather artist ?
Εικόνα
stergios

Με τις kai λεπιδες για de Ηρακλη.
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Αν και ακριβές είναι πολύ καλές. Αν τις βρω σε καλή τιμή θα χτυπήσω 100αδα!Γλυκές και κοφτερες. Με ένα πέρασμα μου έκαναν ξύρισμα που άλλες ήθελαν δύο.
stergios

Με ποιες τις εχεις συγκρινει αληθεια και ποιο τυπο προσωπου-τριχας εχεις?
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Ακόμα είμαι νέος στο wet-shaving αλλά έχω δοκιμάσει κάνα 10αρια διαφορετικές λεπίδες και αυτές που ξεχωρισα μέχρι στιγμής είναι οι perma-sharp, feader και Kai. Ακόμα έχω πολύ δρόμο στην δοκιμασία λεπιδων τουλάχιστον άλλες 20. Έχω ευαίσθητο δέρμα στον λαιμό. Όχι πολύ πυκνά και σκληρά γεννια.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

40 δολλαρια η κατοσταδα.Αίσχος.Τις βρισκω στο ίδιο επιπεδο κοπης και γλυκύτητας με Gillette silver blue που πηρα 100 με 15,50 ευρώ.YMMV παντα.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

mitsos έγραψε: 14 Μαρ 2017, 22:04 Εμένα πάλι δεν... Πριν μερικές μέρες πήρα ένα κουτί των 5 και σήμερα είναι η δεύτερη που χρησιμοποιώ. Από το πρώτο πέρασμα μου δίνει την εντύπωση ότι δεν κόβει (σε τελείως αντίθετη εικόνα από τις feather που τις θεωρώ ποίημα) γρατσουνάει και δίνει την αίσθηση ότι θα τρελλαθείς στην κοκκινίλα. Αυτό σαν αίσθηση γιατί με το τέλος δεν βλέπεις σοβαρές κοκκινίλες. Και δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως σίγουρα δεν θα τις ξαναπάρω.
Ένα πράγμα που μου έκανε άσχημη εντύπωση είναι (και εδώ ρωτάω και όσους τις έχουν χρησιμοποιήσει) είναι ότι δεν γράφουν το παραμικρό πάνω τους. Λες και είναι no name με το κιλό.
Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα.
Σήμερα τις δοκιμασα με την r41.
Καλά το ότι δεν γράφει τίποτα πάνω σε σκιάζει λίγο είναι η αλήθεια!
Αλλά την νιώθεις οτι δεν κόβει και οτι θα σε ερεθίσει. Βέβαια δεν σε ερεθίζει και κόβει. Και κόβει καλά μάλιστα. Αλλά μου έκανε μερικά τραβηγματάκια.
Δεν τη λέω κακή, αλλά πιο πολύ εντύπωση μου έκανε η polsilver στην πρώτη δοκιμή και για τις 2.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Λοιπόν το ξεθάβω το θέμα μιας και σήμερα ολοκληρωσα νομίζω το 6ο ή 7ο ξύρισμα με λεπίδα ΚΑΙ και όλα με 3 περάσματα. Είναι πολύ αξιόπιστη λεπίδα και αλοίμονο αν δεν ήταν με τέτοια τιμή αλλά όπως έχουν αναφέρει και οι παλιότεροι την νιώθεις ότι δεν κόβει και τόσο καλά , ότι θα σε ερεθίσει και ότι γρατζουνάει. Ειδικά από το 3 ξύρισμα και μετά πραγματικά σε γρατζουνάει αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν σε ερεθίζει και τόσο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι feather. Το καλό είναι ότι με την ίδια σχεδόν απόδοση βγάζουν αρκετά ξυρίσματα. Και γενικά είναι από τις καλύτερες και ποιοτικές λεπίδες απλά σε σχέση με την τιμή τους οι προσδοκίες είναι πολύ μεγάλες και κατα κάποιο τρόπο απογοητεύεσαι χωρίς να είναι κακές λεπίδες βεβαια. Από perma sharp και silver blue αν δεν λάβουμε υπόψιν το κόστος είναι σίγουρα καλύτερες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”