RazoRock Satin Silver HAWK Single Edge

Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Ξέρει κάποιος αυτή τη μηχανή
RazoRock Satin Silver HAWK Single Edge Razor (από Italian Barber) ? Σε σχέση με την R41(2013) πώς είναι ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Added in 3 minutes 51 seconds:
Λάθος θέση! Παρακαλώ, κάποιος διαχειριστής, να μετακινήσει το θέμα στο κατάλληλο νήμα. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Όσοι έχετε Γεράκια, ασημί ή μαύρα, γράψτε και δω δυο λόγια, πώς σας ξυρίζουν;
Άλλοι λένε ότι είναι επιθετικές, άλλοι ότι είναι σχετικά ήπιες (ΟΚ ελαφριές είναι σίγουρα).
Σε σχέση με γνωστές DE μηχανές ή με VIntage SE (GEM, STAR, Ever Ready)
Και κάτι βασικό για μένα που στο λαιμό κάνω κόντρα από δεξιά προς αριστερά.
Βολεύει; Ή είναι πολύ φαρδιά; (Η Claymore πχ με το νέο καπάκι είναι 5,3 εκατοστά, τεράστια)
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Εχω την black hawk.

Υλικό κατασκευής: Αλουμίνιο
Βάρος: 36 gr
Μήκος λαβής: 9 cm
Κεφαλή: 5 cm

Η αποτελεσματικότητά της είναι ίδια με της R41. Θερίζει τα πάντα, αλλά απαιτεί τον προσήκοντα σεβασμό, όπως και η R41.
Οι SE λεπίδες είναι σκληρές και άκαμπτες και κανείς δεν θα ήθελε να κοπεί από 5 εκατοστά ατσάλι. 8)
Η γωνία κοπής βρίσκεται πανεύκολα, εφαρμόζοντας το κεκλιμένο σημείο της κεφαλής στο πρόσωπο.
Μιά και στο χέρι φαίνεται πανάλαφρη, θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιά να μην εφαρμόσεις πίεση. Απλά την "σέρνεις".

Την έχω δοκιμάσει με τις εξής λεπίδες: Feather pro guard, Feather professional και Kai captain titan mild, με την τελευταία να είναι η καλλίτερη με δεύτερη την professional της Feather. Οι pro guard παρέχουν μεγαλλίτερη προστασία, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα, διότι το guard που έχουν, μου δίνει την αίσθηση τραβήγματος.
Γούστα είναι αυτά, YMMV. ;)

Η λεπίδα εφαρμόζει τέλεια και το base plate με το top plate, πολύ σταθερά, χωρίς ίχνος "τζόγου".

Κατά την γνώμη μου είναι κατάσταση vfm, ειδικά γιά κάποιον που δεν θέλει να διαθέσει 150 ευρώ και πάνω γιά να πάρει μία ατσάλινη ανοξείδωτη. Η τελευταία βέβαια θα πάει κληρονομιά στα τρισέγγονα, αλλά όπως είπε και ο Καλογήρου στην γνωστή ταινία: "πολλά τα λεφτά Αρη". :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Συμφωνω σχεδον σε ολα με τον προλαλησαντα Γιαννη.
Πηρα την δευτερη βερσιον της Black Hawk, στην οποια δεν αλλαζει η γεωμετρια της μηχανης, αλλα το καπακι και το στρογγυλεμα των ακρων.
Αν εχεις συνηθισει στα ατσαλια, αυτη θα σου φανει πουπουλο. Ετσι μανουβραρεις πιο ευκολα βεβαια αλλα μπαινεις και στον πειρασμο να πιεσεις παραπανω.

Στο 1ο ξυρισμα με την KAI titan mild λεπιδα, πηρα ενα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ και ΠΟΛΥ βαθυ ξυρισμα με 2 περασματα, διχως ουτε ιχνος κοκκινιλας πουθενα.
Παιζει και η λεπιδα και το ολο setup τον ρολο του βεβαια, αλλα η μηχανη γλιστρουσε υπεροχα και δεν ειχες καν την αισθηση οτι κατι κοβει !!!

Το μονο πιο δυσκολο κομματι σε σχεση με τις DE, ειναι οτι μπουκωνει πιο πολυ και ευκολα απο τριχες και σαπουναδα και θελει περισσοτερη προσοχη οταν βγαζεις απο μεσα την λεπιδα για να την καθαρισεις.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγω την εχω απο τον μυστικο αγιο βασιλη και ορκιζομαι στο ονομα της.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Λαβή ταιριάζει οποιαδήποτε απο τις κλασσικές DE;
stergios

Ταιριαζει απ τις περισσοτερες.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Υπάρχει η συγκεκριμένη (ή η μαύρη) διαθέσιμη σε κάποιο ευρωπαϊκό site; Σε όσα έχω κοιτάξει τις δείχνουν out of stock.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Έχει εδώ αυτό το διάστημα
Γιώργος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ωραίος! Μα το Connaught δε σκέφτηκα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”