Rocnel SE

NavalArchitect

Συζήτηση για το all-stainless steel Rocnel, που προς το παρόν είναι κάπου στα €32 (αγορά).

Πήγα να παραγγείλω πριν λίγο, το έβαλα στο καλάθι, και η τιμή ήταν €320 κι όχι €32 (TL1m και κάτι).
Περιμένω απάντηση στο email που τους έστειλα.

Νομίζω στην τιμή που προσφέρεται είναι ιδιαίτερα καλά, με την προυπόθεση βέβαια ότι η 'μισή' λεπίδα DE που παίρνει κάθεται καλά στη σχισμή. Είδωμεν.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τώρα που το κοίταξα Κωνσταντίνε έχεις δίκιο. Βέβαια γράφουν ότι είναι sold out. Αντί όμως να απενεργοποιήσουν το κόμβιον 'προσθήκη στο καλάθι', οι απίστευτοι άλλαξαν την τιμή απο 32 σε 320 €. WTF!
Εγώ το παράγγειλα προ εδομάδος κανονικά στα 32 ευρώ με το tracked shipping. Κι όπως σχολίασα ήδη, το όλο e-shop και η συναλλαγή είναι 'χύμα'. Πάντως απαντησαν στο email μου την επόμενη μέρα. Καλό σημάδι.
Είδωμεν.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
NavalArchitect

Ναι, φαίνεται έχουν πήξει. Δεν έχω απάντηση στο μήνυμα που έστειλα χθες βράδυ.

Ήταν δεδομένο, άπαξ και το πήραν χαμπάρι στα φόρα (Ευρώπη, Αμερική) έπεσαν παραγγελίες και τώρα οι Τούρκοι δεν προλαβαίνουν. Θα ανέβαζαν κάποια στιγμή την τιμή βέβαια, για να δούμε όμως αν θα προλάβουμε τώρα να το παραγγείλουμε κάπου εκεί στα €30 και κάτι.

Έχω λίγες ελπίδες, οπότε στρέφομαι ήδη σε δύο άλλες λύσεις - πάντα τύπου Single Edge (θα ανοίξω/ενημερώσω άλλα νήματα).
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πολυ στενη για τα γουστα μου.
Επισης η στερεωση της λεπιδας για τα δικα μου δεδομενα ειναι πολυ σπαρτιατικη.
Ανεξαρτητως τιμης.
Ευχομαι να μεινει μεχρι 55 ευρω με την αποστολη, γιατι παραπανω μαλκον δεν αξιζει...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Cult Item Alert

Στριφογυρνάνε διάφορα στο μυαλό που θα ήθελα να γράψω για την Rocnel SE. Αντίθετα όμως με τα σαπούνια, δεν το ‘χω ακόμα με τα ξυριστικά hardware ώστε να συντάξω πλήρη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση. Το καθήκον αυτό θα πέσει στους ώμους έτερου, συντόμως χρησάμενου την μηχανή, Grand Maître.

Από μένα επομένως ούτε specifications, ούτε blade gaps & exposures, ούτε διατριβή στα κράματα ατσαλιού θα δείτε.
Ολίγες μόνον ατάκτως ερριμμένες αρχικές εντυπώσεις από τη σκοπιά του σχετικά έμπειρου χρήστη DE ξυριστικών μηχανών. Έχουμε και λέμε:

• Αναμφίβολα η μηχανή είναι καλοφτιαγμένη, τσαχπίνα και με πρωτότυπο σχεδιασμό. Η ποιότητα είναι εφάμιλλη των iKon φρονώ, χωρίς να φτάνει την κατασκευαστική τελειότητα και το φινίρισμα των χαλύβδινων Mongoose.

• Είναι ιδιαιτέρως βαριά, όπερ σημαίνει ότι απλά την αφήνεις να τσουλάει στο δέρμα. Άπαξ και την πιέσεις, την πάτησες. Παρόμοια η αίσθηση με τη βαριά Mongoose (Agapao Mongoose).

• Σαφώς άνω του μετρίου επιθετική, περισσότερο από την Merkur 34, λίγο πάνω από τις open Parker. Λιγότερο πάντως τραχιά στο δικό μου δέρμα από τις Fatip. Διαβάζω κάνα δυο Εγγλέζους που την θεωρούν γλυκιά μηχανή. OK boys,whatever.

• Είναι όμως εξόχως αποτελεσματική. Σε κανονικά γένια 24 ωρών, με δυο περάσματα και κάτι το πρόσωπο γυαλίζει. Η ξούρα κόντρα περιττή.

• Ευκολότερη στο χειρισμό από τις πλατιές SE, το βάρος της όμως δεν αφήνει περιθώρια για πολλά τσαλίμια.

• Το ασυνήθιστο φόρτωμα της λεπίδας δεν προβληματίζει. Η λεπίς παραμένει ακίνητη και καμπουριασμένη καθόλη τη διάρκεια της τελετής, καλό είναι όμως να κόβονται και τα πλαϊνά αυτάκια της που περισσεύουν διότι αν τυχόν σε πετύχουν σε κανένα οριζόντιο across the grain στον λαιμό, και πάλι την πάτησες.

• Ο αφρός ξεπλένεται εύκολα αν και, εύλογα, σε πιο συχνά διαστήματα απ’ ότι στις DE. Ούτε αυτό όμως προβληματίζει.

• Θέλει προσοχή και σεβασμό. Δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο ή για βιαστικό ξύρισμα. Για καθημερινό ναι χαλαρά αλλά τυχόν λάθη δεν θα τα συγχωρήσει.

• Δεν αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα του design της Rocnel, πέρα απο το ότι ξουρίζει γρήγορα και βαθιά, όπως η Mongoose, χωρίς όμως την περιορισμένη γκάμα λεπίδων που στοιχίζουν 20 ευρώ το πακετάκι.

• Αντιλαμβάνομαι όμως σε τι με ωφέλησε η απόκτησή της: αγάλλεται η ψυχή μου που βλέπω αυτή την Τουρκάλα κούκλα να ομορφαίνει το shave den μου. Και με 32€, it's a cheat.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ορθή επανάληψη τελευταίας φράσης: Και με 32€, it's a steel steal.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το θέμα ειναι: που την βρίσκουμε τώρα;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Έχω μαζέψει σχόλια και εντυπώσεις από άλλους στο εξωτερικό.
Μαζί με τις δικές μου εντυπώσεις λίαν συντόμως θα συμπεριλάβω και αυτά.

Κατ'ουσίαν ο κόσμος σχολιάζει:

- το βάρος (έχω τα νούμερα αλλά δεν τα θυμάμαι ακριβώς τώρα, μιλάμε για περίπου 50 γραμμάρια η κεφαλή και περίπου 90 γραμμάρια το handle).

- το θέμα με τη (μισή) DE λεπίδα που μπαίνει μέσα αλλά στο πλάι αφήνει εκατέρωθεν κομματάκια που προεξέχουν. Εκεί θέλει προσοχή, ακόμη κι αν αυτά τα κόψει κανείς. Επίσης, όταν παίρνεις μία ολόκληρη DE λεπίδα και την κόβεις στη μέση, ίσως να μην κοπεί απόλυτα στον κεντρικό άξονα, οπότε μετέπειτα η 'μισή' ίσως να μην κάτσει καλά/ομοιόμορφα μέσα στο βάθος της σχισμής. Αυτό φυσικά ίσως σε μικρό βαθμό φέρει θέμα σαν να ξυρίζεται κανείς με λεπίδα που έχει 10-20% συμπεριφορά λεπίδας slant.

- κάποιοι λένε ότι πήραν πολύ καλά ξυρίσματα, άλλοι έκαναν 2 ξυρίσματα και φρουτ να πουλήσουν, δεν ήθελαν να κρατήσουν το Rocnel SE στη συλλογή τους, δεν τους έδειξε κάτι το ιδιαίτερο. Δύο τέτοιοι εμφανίστηκαν τις τελευταίες 5-6 μέρες στο TSR, του δεύτερου το Rocnel πήρα εγώ (για να απαντήσω και στην ερώτηση του Δημήτρη).

Νομίζω θα βγουν κι άλλοι που και που, απλά χρειάζεται να καραδοκεί κανείς (εγώ τσίμπησα το συναγερμό 4 λεπτά αφ'ότου ο τύπος έγραψε στο νήμα "Rocnel review" ότι ήταν αρκετά αυτά που είδε κι ότι αν το θέλει πλέον κανείς ας του στείλει ΠΜ).

Η χαμηλή τιμή και πολλές φορές η βιασύνη τους στο να μην αφήσουν ένα προιόν στην άκρη ώστε να το 'δουν' μετά πιό ήρεμα και σε βάθος χρόνου, σπρώχνει κάποιο κόσμο στο να το δίνει γρήγορα.

- το θέμα με το κλογκάρισμα (clogging) όταν για αρκετά δεπτερόλεπτα δεν ξεπλυθεί η κεφαλή, το ανέφερε και ο Ανδρέας βέβαια.

- κάποιοι (ένας ή δύο) ανέφεραν ότι το κεντρικό σημείο στην κεφαλή (από κάτω) όπου βιδώνεται το handle δεν είναι κεντραρισμένο σωστά. Δεν φαίνεται όμως αυτό να είναι κάτι που έχει παρουσιαστεί εκτεταμένα.

- εν γένει αναφέρεται ως άνω του μέσου όρου mild και κάπως κάτω από το να είναι επιθετικό ως ξυράφι, με πολλούς να λένε ότι μετά από 2 περάσματα ήταν πολύ 'καθαροί'.

Νομίζω πως η τιμή είναι τέτοια (σε σχέση πάντα με όλους τους άλλους, ATT, iKon, κλπ.) που δεν αξίζει να το συζητά κανείς. Το θέμα είναι ήδη 'ζεστό' και πιστεύω όλο και κανένα άλλο θα βγει σε πώληση, αρκεί να παρακολουθεί κανείς.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η δική μου απορία -την οποία πιστέυω μόνο ο Ανδρέας μπορεί να λύσει προς το παρόν- είναι πώς φορτώνεται και απορρίπτεται η λεπίδα;
Μήπως τα "αυτάκια" στο πλάι της λεπίδας, είναι απαραίτητα για να χρησιμοποιηθούν ως λαβή; Αν κοπούν, μετά υπάρχει τρόπος να βγάλει κανείς την μισή λεπίδα απο την σχισμή της;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times


ίσως βοηθήσει...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”