Schick Injector

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχεις προχειρη φωτο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Φώτο από τι Στέφανε? Από το injector? Δυστυχώς όχι. Είναι ένα κλασσικό, νομίζω E-type σαν αυτό με πολλά υπολείμματα αφρών.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αυτο ανοιγει... Απο τη μεσα πλευρα, αυτο που ειναι σαν "καμπουρα.. Αν θυμαμαι πος τα αριστερα. Δοκιμασε. Δεν θα ανοιξει πληρως αλλα θα λασκαρει πολυ και ετσι μπορει να καθαριστει σε βαθος. χμχμ Θυμαμαι καλα? Δεν ξερω.. Εχει χρονια που ειχα στα χερια μου μια τετοια (ναι δεν εχω κανενα Injector και δεν ντρεπομαι γιαυτο). Μπορει να κανω λαθος για το ΠΩΣ λασκαρει, αλλα ΔΕΝ κανω λαθος οτι λασκαρει..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Ευχαριστώ πολύ Στέφανε αλλά διάβαζα ότι κάποια ανοίγουν και κάποια άλλα μοντέλα δεν ανοίγουν καθόλου. Αν δεις και στο σύνδεσμο, όπως και το δικό μου, έχει μία προεξοχή που μαγκώνει και δεν του επιτρέπει να ανοίξει. Έχω δει άλλου τύπου μοντέλα όμως να ανοίγουν. Εάν δεν ανοίγει, πώς καθαρίζεται?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικα πρεπει να το παρω στα χερια μου να το "παιξω"... Οποτε.. Ξερεις.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

ΟΚ Στέφανε, απλά θα ήθελα να πουν και όσοι έχουν πώς καθαρίσαν τα δικά τους γιατί εδώ οι αμερικάνοι φίλοι μας λένε πως δεν μπορείς να ανοίξεις κάποια μοντέλα injector χωρίς να καταστρέψεις το έλασμα ενώ άλλα ανοίγουν όπως αναφέρει ο Στέφανος.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Eντυπώσεις από την Schick Injector NOS + NOS αυθεντικές λεπίδες.
Η μηχανή είναι λίγο μικρή σε μήκος για τα γούστα μου, αλλά είναι ΚΟΥΚΛΑ!
Η επιμετάλλωση της όμως, μοιάζει να χαράσσεται πολύ εύκολα. Και λόγω της σφιχτής κατασκευής μάλλον δεν επιμεταλλώνεται.

Με γένια 3 ημερών, ξεκίνησα το πρώτο χέρι προς τα κάτω με muhle sea buckthorn, πολύ φορτωμένο πινέλο χοίρου omega 1065 και face lathering.
H μηχανή έκανε έναν απόκοσμο θόρυβο κόβοντας, χειρότερο από το πιο μάπα 1 χρήσης Gillette που έχω χρησιμοποιήσει. Μπούκωνε πολύ γρήγορα. Το ξύρισμα ανάλογο !@#@!$
H γωνία της κεφαλής σε σχέση με το δέρμα δυσκολεύει το κόψιμο κάτω από τη μύτη.

Ξεπλένω πινέλο και φορτώνω με πολύ MWF και face lathering.
Ο θόρυβος ίδιος, το κόψιμο σχετικά καλύτερο. Ζορίζεται πολύ η λεπίδα. Είναι πολύ χοντρή με ελλιπές ακόνισμα νομίζω.
Στο κόντρα προς τα πάνω, τουλάχιστον δεν μπορούσε να μπουκώσει. Αναγκαζόμουν να προσθέτω αφρό με το πινέλο ξανά και ξανά. Αρκετός ερεθισμός στη βάση του λαιμού.

Μετά από πολύ σκέψη, είπα να κάνω και 3ο πέρασμα από τα πλάγια προς τα μέσα, που για μένα είναι το υπέρτατο κόντρα και γίνεται μόνο με MWF και LaToja.
Απλά χάλια. Δεν κόπηκα, αλλά η λεπίδα γάντζωνε συνέχεια και ο ερεθισμός στο λαιμό χειροτέρεψε. Πολύ χειρότερα από όποια DE μηχανή με καλή λεπίδα και να έχω χρησιμοποιήσει.

Εν κατακλείδι.
Τί ήπια μηχανή παιδιά. Πετσοκόπηκα και μάλιστα με Top σαπούνι. Η γωνία είναι ασφαλής - η λεπίδα τραγική.
Ένα όμορφο απόκτημα για την συλλογή, με χάλια απόδοση ακόμη και στο αλεξίσφαιρο κατά τα άλλα δέρμα μου. Βέβαια δεν μετάνιωσα καθόλου την απόκτησή της. Είναι πανέμορφη.
(αφού οι type o είναι τραγικά ακριβές)
Ας είναι καλά η Αμαμελίδα...

Από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα, οι vintage λεπίδες σαν αυτές που έβαλα θεωρούνται οι καλύτερες?!
Οι personna μήπως έχουν καλύτερη κόψη? Δυστυχώς δεν μπορεί να ξαναμπεί στη σωστή θέση μια λεπίδα όταν αφαιρεθεί.Δοκίμασα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Από αυτά που περιγράφεις Παναγιώτη, κάτι δεν πάει καλά με την λεπίδα. Ξαναδοκίμασε με άλλες λεπίδες αν θες και πες μας.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Δεν νομίζω πως οι λεπίδες αυτές πρέπει να χρησιμοποιούνται.

Δοκίμασε και με άλλες κατά προτίμηση τις ομώνυμες από την Αμερική.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προφανως οι λεπιδες μετα απο τοσα χρονια απο την παραγωγη εχουν μονο συλλεκτικο χαρακτηρα. Δεν θα την χρησιμοποιησω την μηχανη, γιατι θελω να την εχω στην αρχικη της κατασταση. Παναγιωτη διαβασες τις οδηγιες χρησης? Εκει εχει και εικονιτσα πως πρεπει να ειναι η κεφαλη επανω στο δερμα. Ξεχνα τις 33°...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”