Merkur 37C - Slant Bar

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εαν δεν εισαι στο iPad μπορεις να χρησιμοποιησεις την μεταφραση του chrome για ιστοσελιδες. Η μονη διαφορα ναι ειναι οτι ειναι επιχρυσο..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω. Μαλλον σε καταλαβα. Θα δω αυριο.


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Απέκτησα τη συγκεκριμένη μηχανή περισσότερο από "ένστικτο" παρά από έρευνα και μελέτη χαρακτηριστικών όπως άλλες. Πάντα τη θεωρούσα περίεργη σε σχήμα, μη αρμονική ίσως στια αναλογίες της ειδικά εάν την δει κανείς από το πλάι.
Περισσότερο μου είχε κινήσει την περιέργεια κάτι που είχα διαβάσει παλιά, ότι σε αντίθεση με τις άλλες μηχανές ασφαλείας η γεωμετρία και η κλίση της λεπίδας στις Slant της επιτρέπει να κόβει όχι μόνο με την απλή πίεση που ασκείται, αλλά με επιπλέον "ημιπαλινδρομική" (αν μου επιτραπεί ο όρος) κίνηση. Σαν αυτή του μαχαιριού που κόβει ασκώντας και πίεση και επειδή κινείται η λάμα πάνω στην επιφάνεια.

Η αίσθηση και το βάρος της μηχανής είναι συγκρίσιμα άμεσα με αυτα της 34c την οποία θεωρώ ως την καλύτερη μηχανή ασφαλείας που κυκλοφορεί (ακόμη και σε σχέση με vintage μηχανές-YMMV). Ανάλογο είναι εξάλλου και το βάρος της το οποίο μετρήθηκε στο συγκεκριμένο κομμάτι στα 77 γραμμάρια.

Η δοκιμή έγινε με Personna Platinum, λεπίδα την οποία χρησιμοποιώ ως μέτρο σύγκρισης για όλες μου τις μηχανές τόσο επειδή κάνει καλά τη δουλειά της όσο και επειδή βρίσκεται εύκολα και σε χαμηλή τιμή. Τα γένεια ήταν τριών ημερών και το αποτέλεσμα μου έκανε μεγάλη εντύπωση, μεγαλύτερη από ότι περίμενα.

Το κόψιμο που έκανε ήταν πολύ απαλό, με τη λεπίδα να θυμίζει σε "γλυκύτητα" αυτή της Bic Chrome Platinum για όσους την έχουν δοκιμάσει και ξέρουν τι εννοώ. Θέρισε τα πάντα από το πρώτο πέρασμα το οποίο έγινε αλλού υπό γωνία (σε πιο ευαίσθητες περιοχές του λαιμού) και αλλού κόντρα. Νοιώθεις ότι κόβει χωρίς όμως να νοιώθεις το ξυράφι. Μου ήλθε αμέσως στο μυαλό αυτό που οι περισσότεροι λέμε -και αρκετοί έχετε γράψει και στο αρκετά παλιό αυτό νήμα- ότι μια μηχανή ασφαλείας μπορεί να είναι πολύ καλή για κάποιον και όχι τόσο καλή για κάποιον άλλο.

Έγιναν συνολικά δύο περάσματα. Η πιο σημαντική παρατήρηση είναι ότι ξυρίζει βαθιά, σχεδόν (για να μην πω όσο) και η Muhle R41 2011. Ακόμη και 12 ώρες μετά τα γένεια απλά δεν υπήρχαν. Στα αρνητικά της μπορώ να πω ότι λόγο της επιθετικότητάς της μπορείς να κοπείς ευκολότερα σε κάποιο ευαίσθητο σημείο χωρίς κυριολεκτικά να το καταλάβεις (όχι όμως τόσο πολύ όσο με την R41). Σου θυμίζει συνεχώς ότι δεν θέλει καθόλου πίεση. Βοηθάει όμως το καλό της βάρος. Το δεύτερο αρνητικό σημείο αφορά γενικότερα τις σύγχρονες Merkur οι οποίες φαίνονται να μην έχουν το "φινίρισμα" μιας Edwin Jagger, για παράδειγμα. Η 37c μοιάζει περισσότερο με "βιομηχανικό" εργαλείο, κάτι που εγώ προτιμώ, ενώ η πχ EJ δείχνει περισσότερο σαν κάτι πιο πολυτελές.

Συμπερασματικά μπορώ να πω ότι η 37c, ή Slant, ή Sledgehammer βρίσκεται πολύ ψηλά πλέον στην κατάταξη των μηχανών ασφαλείας μου και θα συνεχίσω να την εξερευνώ και με άλλες λεπίδες. Όπως είχε γραφτεί κάπου παλιότερα, είναι μηχανή που πρέπει να τη σέβεσαι αλλά όχι να τη φοβάσαι. Για μένα κόβει σχεδόν το ίδιο βαθιά, αλλά ευκολότερα και με λιγότερο "άγχος", από την R41 2011 έχοντας το ιδανικό μέγεθος και βάρος.

Για λόγους σύγκρισης και πιθανής εξαγωγής συμπερασμάτων για την 37c αναφέρω ότι προτιμώ σαφώς τις Merkur κεφαλές (και ιδιαίτερα την 34c που είναι πρώτη στις προτιμήσεις μου γενικώς μαζί με την 33c στην οποία μπορώ να αλλάζω λαβές) από τις Edwin Jagger-Muhle κλειστού τύπου. Ακολουθεί στις προτιμήσεις μου η Muhle R41 2011, περισσότερο από την R41 2013. Την Fatip Grande δεν την προτιμώ ιδιαίτερα.

Στη συγκεκριμένη δοκιμή πήραν μέρος με σειρά εμφάνισης:
Merkur 37c
Personna Platinum (#2)
Omega 10810
Proraso κρέμα πράσινη
Γιώργος
nikos.a

Πολυ ωραιο review Γιωργο! Το προσωνυμιο Sledgehammer, το εχει η 39C, που εχω, γιατι η μακρια της λαβη αλλα και το βαρος της θυμιζουν, ας πουμε, σφυρι! Με τα λιγα ξυρισματα που εχω κανει μαζι της, εχω σχηματισει την ιδια αποψη. Απο το 1ο κιολας περασμα, δεν αφηνει τιποτα.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Νίκο σ' ευχαριστώ. Δεν το είχα σκεφτεί ότι το προσωνύμιο αυτό το έχει η 39c λόγω της μακριάς λαβής, αλλά τώρα που το λες είναι απολύτως λογικό.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Όπως υποσχέθηκα και στο ανάλογο νήμα, μετά την σημερινή δοκιμή είπα να σας μεταφέρω τις πρώτες μου εντυπώσεις με την μηχανή αυτή και φυσικά θα επανέρθω αργότερα μετά από κάποιες χρήσεις.

Η αγορά αυτής της μηχανής έγινε γιατί με ιντριγκάρισε τόσο η περιγραφή της (για σκληρά γένια και ευαίσθητη επιδερμίδα), όσο και το ότι όλοι την περιγράφουν ως πολύ αποτελεσματική. Ανήκων στην παραπάνω περιγραφή (έχω πολλά και σκληρά γένια και ευαίσθητη επιδερμίδα), με οδήγησε χωρίς πολλές σκέψεις στο να την πάρω. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν με ρωτούσες παλαιότερα, θα σου έλεγα ότι δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω αυτήν την μηχανή γιατί δεν μου άρεσε οπτικά η γεωμετρία της μηχανής. Ήθελα ίσια μπάρα, τι αηδίες είναι αυτές έλεγα! Πως αλλάζουν οι καιροί…

Εικόνα

Πράγματι, η γεωμετρία της κεφαλής είναι λίγο ιδιαίτερη, αλλά έχει πολλές δεκαετίες στην πλάτη της, δεν είναι κάποια καινοτομία. Άλλωστε σήμερα παίζει πολύ στον χώρο μας, με διάφορες εκδοχές. Στο σύνολό της μου είναι πολύ οικεία, καθώς εκτός της κεφαλής μιλάμε για μια 34C. Ιδανική κατανομή βάρους, στις σχεδιαστικές γραμμές της Merkur, πολύ καλή και σταθερή λαβή, μηχανή εργάτης. Ποιοτικά κυμαίνεται στα στάνταρ της Merkur, πολύ καλή. Σαφώς και δεν πιάνει μια Jagger σε φινίρισμα, αλλά είναι έτη φωτός μπροστά από την Fatip (τουλάχιστον την δικιά μου) που είναι ότι χειρότερο έχω δει σε σύγχρονη μηχανή, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Εικόνα

Ας περάσουμε όμως στο ξυριστικό μέρος. Αν έπρεπε να περιγράψω με μια λέξη αυτήν την μηχανή, αυτή θα ήταν χωρίς δεύτερη σκέψη "αποτελεσματική". Πρόκειται για μια αρκετά επιθετική μηχανή, λίγο πιο επιθετική από την 34C αλλά λιγότερο επιθετική από την Fatip. Είναι τόσο, όσο. Πιο παράξενη είναι θα έλεγα η αίσθηση της κεφαλής και η κλίση της, παρά η επιθετικότητά της. Αν βρεις τα χούγια της, θα σε ανταμείψει με πάρα πολύ καλά ξυρίσματα.

Κόβει πανεύκολα και βαθιά τα γένια από το πρώτο κιόλας πέρασμα, γιατί η επικλινής κεφαλή της λειτουργεί ως γκιλοτίνα αφενός και αφ’ ετέρου ισχύει αυτό που είπε και ο Αλέξης, κόβει όλες τις τρίχες όποια κατεύθυνση και αν έχουν. Με καλή προετοιμασία, με ένα δυνατό σαπούνι (στην περίπτωσή μου Kent/MWF) και μια κοφτερή και γλυκιά λεπίδα (Bic Chrome Platinum) το ξύρισμα ήταν από τα πιο εύκολα, γρήγορα και αποτελεσματικά. Δεν χρειάζεται να επιμείνει κανείς στα δύσκολα σημεία, οπότε και αποφεύγονται κοψίματα και ερεθισμοί, χωρίς να έχει και την τραχύτητα πιο επιθετικών μηχανών (πχ Mühle R41 ή Fatip).

Ασφαλώς και δεν είναι ιδανική ως εισαγωγική μηχανή, στα χέρια όμως ενός πιο έμπειρου μπορεί να είναι ο καθημερινός του σύντροφος. Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος από την πρώτη μου επαφή μαζί της, με γένια 2 μόλις ημερών μου χάρισε ένα luxe ξύρισμα. Αν συνεχίσει έτσι, βλέπω να καταλαμβάνει επάξια την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μου.



Χαρακτηριστικά:

Βάρος: 77gr
Ύψος: 8,2cm
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Αντώνη καλωσήλθες στο "κλάμπ" : )
Γράφεις παραπάνω ότι "Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αν με ρωτούσες παλαιότερα, θα σου έλεγα ότι δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω αυτήν την μηχανή γιατί δεν μου άρεσε οπτικά η γεωμετρία της μηχανής". Μπορώ να πω ότι αυτή ακριβώς την εντύπωση είχα κι εγώ στην αρχή. Στη συνέχεια όμως μπήκε το μικρόβιο να τη δοκιμάσω και ευτυχώς που το έκανα.
Μπορείς να τη δοκιμάσεις και με Feather, από την εμπειρία μου (YMMV) αυτή η λεπίδα στη συγκεκριμένη μηχανή συγχωρεί περισσότερο σε σύγκριση με άλλες DE. Πολύ καλά αποτελέσματα είχα ακόμη και με Personna Chrome Platinum, λιγότερο με Polsilver.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Antonis έγραψε:Κόβει πανεύκολα και βαθιά τα γένια από το πρώτο κιόλας πέρασμα, γιατί η επικλινής κεφαλή της λειτουργεί ως γκιλοτίνα αφενός και αφ’ ετέρου ισχύει αυτό που είπε και ο Αλέξης, κόβει όλες τις τρίχες όποια κατεύθυνση και αν έχουν. Με καλή προετοιμασία, με ένα δυνατό σαπούνι (στην περίπτωσή μου Kent/MWF) και μια κοφτερή και γλυκιά λεπίδα (Bic Chrome Platinum) το ξύρισμα ήταν από τα πιο εύκολα, γρήγορα και αποτελεσματικά. Δεν χρειάζεται να επιμείνει κανείς στα δύσκολα σημεία, οπότε και αποφεύγονται κοψίματα και ερεθισμοί, χωρίς να έχει και την τραχύτητα πιο επιθετικών μηχανών (πχ Mühle R41 ή Fatip).

Ασφαλώς και δεν είναι ιδανική ως εισαγωγική μηχανή, στα χέρια όμως ενός πιο έμπειρου μπορεί να είναι ο καθημερινός του σύντροφος. Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος από την πρώτη μου επαφή μαζί της, με γένια 2 μόλις ημερών μου χάρισε ένα luxe ξύρισμα. Αν συνεχίσει έτσι, βλέπω να καταλαμβάνει επάξια την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μου.
Αντώνη νομίζω δεν θα μπορούσες να περιγράψεις το feeling μιας slant καλύτερα. Συμφωνώ σε όλα απόλυτα. Φαντάζομαι βέβαια πως μία slant με καλύτερο ζύγισμα (παρόμοιο με την 34hd) και το πλεονέκτημα του βάρους προσφέρει πολλά οφέλη παραπάνω από μία βακελιτένια-πούπουλο και μεταμορφώνεται σε απαιτητικό πλην αποτελεσματικότατο εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Μετά από μερικές χρήσεις τις μηχανής, οι αρχικές άριστες εντυπώσεις όχι απλά παραμένουν αλλά εντείνονται. Άκρως αποτελεσματική, ιδιαίτερα με γένια 3 ημερών και άνω αλλά και για πιο συχνό ξύρισμα. Για τα δικά μου γούστα, που δεν είμαι και τόσο fan των πιο επιθετικών μηχανών, είναι ιδανική η επιθετικότητά της, λίγο παραπάνω από την 34-άρα που λατρεύω στην κυριολεξία, αλλά πιο αποτελεσματική. Οι δοκιμές θα συνεχισούν πριν βγει η κατάταξή της ανάμεσα στις υπόλοιπες.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Τελικά η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Το πράγμα είναι να σε πάει καλά από την αρχή -και στο παραδοσιακό ξύρισμα. Τόσο καιρό την έβλεπα την 37c κι έλεγα "άσχημη" είναι εμφανισιακά. Μετά τη δοκίμασα και πλέον έχω αλλάξει εντελώς γνώμη. Άλλες μηχανές με τις οποίες δεν ξεκίνησα καλά (πχ Fatip) δεν κατάφερα να τις συμπαθήσω ιδιαίτερα ούτε στην πορεία.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”