Merkur 37C - Slant Bar

Απάντηση
nikos.a

DSC01709.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Νίκο σε ευχαριστώ για την φώτο, το μήκος της κάθε λαβής είναι :
37c : 75mm
barley : 85mm
39c : 96mm
Πάω για την 39c αρκεί να την βρω στην Ελλάδα.
Seize the day!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Έχοντας δοκιμάσει και τους 3 τύπους, 34c/g/11c/37c καταλήγω ότι η slant είναι η πιο επιθετική από όλες. Αυτή η κλίση που έχει παρόλο που δεν της φαίνεται ξυρίζει πολύ βαθιά και με λιγότερα περάσματα. Στην αρχή επειδή ξυριζόμουν επιπόλαια μου χάρισε μερικές αμυχές, μετά κατάλαβα ότι δεν είναι σαν τις άλλες και θα έπρεπε να προσέξω περισσότερο, γενικά θέλει προσοχή δεν μπορείς να ξυριστείς στην αρχή άνετα, μετά τη συνηθίζεις. Για σκληρά γένια είναι ότι πρέπει ειδικά αν βάλεις και κοφτερή λεπίδα, χαρίζει ωραία, βαθιά ξυρίσματα. Όσοι θέλετε να μειώσετε τα περάσματα ή έχετε σκληρά γένια είναι ότι πρέπει.

Σε επιθετικότητα - (πιο επιθετική - λιγότερη) : 37c - 34c/g - 11c.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ωραία μηχανή η 37c και μοναδική στο είδος της -από τις σύγχρονες και προσιτές (αναλογικά με άλλες) slant. Έχει, όπως όλες, τις ιδιοτροπίες της όπως λέει και ο Πέτρος ^ αλλά είναι πολύ αποτελεσματική σε όποιον αρέσκεται σε πιο επιθετικές μηχανές. Είναι πιο άγρια από 34c, χωρίς να είναι R41.
Σε σύγκριση με την 39c, πρακτικά οι διαστάσεις και το βάρος της 37c διαφέρουν πολύ. Η 39c είναι ογκώδης και πολύ βαριά στο χέρι. Από ότι έχω δει συνήθως όποιον τον βολεύει η μια δεν τον βολεύει τόσο η άλλη.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Petros.Mp έγραψε: Για σκληρά γένια είναι ότι πρέπει ειδικά αν βάλεις και κοφτερή λεπίδα, χαρίζει ωραία, βαθιά ξυρίσματα.
Συμφωνώ απόλυτα Πέτρο. Την χρησιμοποίησα με persona και δεν είχα καλά ξυρίσματα ενώ με ερέθιζε πολλές φορές. Δοκίμασα με Astra και μου έδωσε ικανοποιητικά έως πολύ καλά ξυρίσματα. Όταν έβαλα Feather, η μηχανή και το ξύρισμα απογειώθηκαν. Η μηχανή γλιστρούσε σαν να μην υπήρχαν γένια και με 2 περάσματα πήρα ένα από τα βαθύτερα ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς και κοψίματα. Πραγματικά σε εμένα ο συνδυασμός 37C - Feather είναι ότι καλύτερο. :dance:
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα παιδιά.

Με τρώει το χέρι μου - και λόγω εορτής μου τα Χριστούγεννα - να μου κάνω ένα δώρο.
Μιάς και είχα μια ατυχία/αστοχία με μία άλλη μηχανή (θα ενημερώσω σχετικά σε άλλο post) σκέφτομαι να πάρω μία slant, μιάς και είναι κάτι διαφορετικό, σχεδιαστικά τουλάχιστον, σε σχέση με άλλες.

Έχω μία fatip grande και μία R41 2015.
Σε σχέση με τις παραπάνω, που κατατάσεται η 37c ως προς την επιθετικότητά της;

Διάβασα ότι είναι μεν επιθετική (που για εμένα σημαίνει βαθύ ξύρισμα με τα λιγότερα περάσματα, ει δυνατόν με ένα πέρασμα) αλλά όχι όσο η R41.
Έχω σκληρά γένια, και δεν είχα ποτέ ευαισθησίες στην επιδερμίδα μου.

Νομίζω ότι στο badget που θέλω να κινηθώ (max40e) είναι κάτι αξιολογότατο και ξεχωριστό.
Ποιά η άποψή σας;
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Χρηστο η merkur 37c slant ειναι πολυ καλη.σε επιθετικοτητα ειναι πολυ πιο γλυκεια απο την R41 .την fatip δεν την εχω χρησιμοποιησει.λογικα και απο αυτη πρεπει να ειναι πιο γλυκια.σε αποτελεσματικοτητα παντως ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα ,για να μην πω οτι ειναι πιο αποτελεσματικη.αφου εχεις την R41 μην το σκεφτεσαι,χτυπα τη με κλειστα τα ματια.πιστευω οτι θα σε καλυψει απολυτα. ;)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Επειδή πέρασαν από τα χέρια μου και οι 2 (την Fatip την έχω ακόμα), καμία σχέση η επιθετικότητα της Fatip με την 37C. Η 37-άρα, είναι πολύ πιο ήπια, αλλά θέλει προσοχή γιατί εμένα μου έβγαζε ένα περίεργο ερεθισμό.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Antonis έγραψε:Επειδή πέρασαν από τα χέρια μου και οι 2 (την Fatip την έχω ακόμα), καμία σχέση η επιθετικότητα της Fatip με την 37C. Η 37-άρα, είναι πολύ πιο ήπια, αλλά θέλει προσοχή γιατί εμένα μου έβγαζε ένα περίεργο ερεθισμό.
Και εγώ είχα τον ίδιο ερεθισμό και για αυτό την έδωσα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

η slant γενικα δεν ειναι για καθε μερα.μπορεις παντως να ξυριζεσαι και καθε μερα ,χωρις ομως κοντρες .αλλωστε με το βαθος που πιανει ,τι να ξυρισεις την αλλη μερα;επισης δεν ενδεικνυται για πολλα περασματα 1-max2 περασματα.ειναι ιδανικη μηχανη για πυκνα,σκληρα γενια και πολυ ευαισθητα δερματα.αν τηρεις αυτες τις παραμετρους η μηχανη σε ανταμοιβει.αν οχι... :character-jason:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”