Merkur 37C - Slant Bar

Απάντηση
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια 37C στην Αθήνα;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εδω εχουμε μπολικο πραγμα για μελετη! :megagrin
Εικόνα
nikos.a

Δες στον Τσομπάρη. Όταν είχα πάει να πάρω την 39C, είχε και την 37C στα 37Ε( σύμπτωση;).
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Γεια σας,
Σε άλλη συζήτηση ο nikos.a μου πρότεινε την συγκεκριμένη μηχανή μετά από ψάξιμο και διάβασμα αποφάσισα να την πάρω αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω την 37C η την μακρύτερη και βαρύτερη 39C.
Εσείς που έχετε αυτές τις μηχανές πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους που θα πρέπει να σκεφτώ πριν αγοράσω κάποια από αυτές?
Seize the day!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Η 37C έιναι λίγο πιο κοντή η λαβή από την Edwin Jagger που έχεις και λίγο πιο βαριά συνολικά. Η 39C έχει λίγο πιο μακριά λαβή από την Jagger και είναι αρκετά πιο βαριά. Αυτά στα λέω για να έχεις μια εικόνα και των 2. Αν κατεβαίνεις Θεσσαλονίκη, αυτό το μαγαζί πριν από αρκετό καιρό που είχα περάσει, είχε την 39C για να την έβλεπες από κοντά.

Το μόνο που θα σου πω, είτε πάρεις την 37C είτε την 39C, είναι ότι θέλουν παραπάνω προσοχή σε σχέση με την Jagger. Στο λέω απλά να έχεις κατά νου.
nikos.a

Θέλει προσοχή, όντως, αλλά όχι όση ακούγεται. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί τις φοβούνται, βλέπουν και την περίεργη κεφαλή...


Φίλε simi, αν δεν αισθάνεσαι έτοιμος ακόμα, στο λέω επειδή το ψάχνεις και το ψάχνεις, άστο για λίγο αργότερα, για όταν θα αισθάνεσαι σίγουρος και για την επιλογή σου, αλλά κυρίως για την τεχνική σου. Ίσως τότε θα θέλεις να πάρεις κάτι άλλο, την R41, λέω εγώ τώρα...
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Φίλε Νίκο,
το ψάχνω και πολύ μάλιστα γιατί εδώ στην Ξάνθη δεν έχω την δυνατότητα να δω από κοντά και να πιάσω στα χέρια μου τις μηχανές, να μυρίσω τις κρέμες και σαπούνια, να πιάσω στα χεριά μου λαβές από πινέλα και να δω ποια μηχανή και ποιο πινέλο θα μου κάτσει καλύτερα στα μεγάλα χέρια μου γιατί τα στραβά και σκληρά γένια μου είναι δεδομένα.
Η επαρχία έχει πολλά καλά αλλά σε αυτή την περίπτωση "ζηλεύω" όλους εσάς που μπορείτε να πάτε σε καταστήματα που έχουν όλα αυτά και να κάνετε όλα τα παραπάνω.
Γιαυτό φίλε Νίκο "κρέμομαι" από τις προτάσεις σας για να μπορέσω να κάνω την πιο σωστή επιλογή υπό αυτές τις συνθήκες και ένας λόγος παραπάνω ότι είμαι νέος στο "άθλημα" αυτό.
Φανταστείτε να είστε με παχύμετρο στα χέρια και να μετράτε μήκος-πλάτος και πάχος και να προσπαθείτε να φανταστείτε την μηχανή η το πινέλο στα χέρια σας χωρίς να έχετε την δυνατότητα να τα πιάσετε από κοντά και να θέλετε να το πάρετε??
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Seize the day!
nikos.a

Απολύτως κατανοητό κι αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης των φόρουμ, η ανταλλαγή απόψεων κι εμπειριών μεταξύ των μελών. Όλοι μας ανεξαιρέτως έχουμε βρεθεί στη θέση σου, να προσπαθούμε να βρούμε αυτό που μας κάνει καλύτερα. Θες να με ακούσεις; Παράγγειλε την 39άρα, αυτήν έχω, σήμερα είχα για άλλη μια φορά ένα απίστευτο ξύρισμα, δυνατή, στιβαρή, δεν πετάει το δαχτυλάκι λόγω μήκους λαβής, το βάρος της, θέλοντας και μη, δεν θα σου επιτρέπει να βάζεις δύναμη και πίεση κατά τη διάρκεια των περασμάτων, απλά η μηχανή θα "τσουλάει" παίρνοντας τα πάντα. Και το καλύτερο... Δεν ερεθίζεσαι. Στην αρχή μέχρι να την μάθεις, όπως με όλες τις μηχανές μπορεί, αλλά μετά... θα την απολαύσεις στο έπακρο. Περιμένουμε νεώτερα!!! ;)


Σε λίγο, θα ανεβάσω συγκριτική φωτογραφία αυτής με τη Barley, να τις δεις δίπλα δίπλα.
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Νίκο αυτά που ήθελα να ακούσω είναι αυτά που είπες:
"δεν πετάει το δαχτυλάκι λόγω μήκους λαβής, το βάρος της, θέλοντας και μη, δεν θα σου επιτρέπει να βάζεις δύναμη και πίεση κατά τη διάρκεια των περασμάτων, απλά η μηχανή θα "τσουλάει" παίρνοντας τα πάντα. Και το καλύτερο... Δεν ερεθίζεσαι."

Αν και τις διαστάσεις έχω σκιτσάρει στο χαρτί για την διαφορά στο μήκος τους θα περιμένω την φώτο σου πρώτα και μετά θα την παραγγείλω.
Δυστυχώς ο Γιώργος δεν την έχει.
Seize the day!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”