Merkur 37C - Slant Bar

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Για τι είδους ερεθισμό μιλάμε παιδιά;
Στην κόντρα ή με οποιαδήποτε φορά κι αν ξυριζόσασταν;
Ο ερεθισμός εστιαζόταν σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του προσώπου ή γενικά σε διάφορα σημεία;

Περίεργο μου ακούγεται λιγάκι και ύποπτο ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εμένα μου ερέθιζε πολλά σημεία, στα οποία με άλλες μηχανές και ακριβώς τον ίδιο τρόπο ξυρίσματος δεν είχα θέμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Κυρίως στα δύσκολα σημεία σε εμένα, πχ λαιμός. Πάντα αναφέρομαι στο κόντρα πέρασμα, γιατί θέλω το απόλυτο BBS.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ένα πολύ καλό review του mantic59 για τις slant με πολλές πληροφορίες (μεταξύ άλλων και για την 37c).
Xρήσιμο, πιστεύω, για όποιον σκέφτεται μια ενδεχόμενη αγορά.

mantic's59 review on slant razors
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Τη χρησιμοποιω εδω και 2 περιπου μηνες (το νεο μοντελο που θεωρειται πιο ηπιο).Οποτε ξυριζομαι με αυτην δε χρειαζεται να ξυριστω την αλλη μερα.Με γενια 2 ημερων κανω 3 περασματα και λιγο μερεμετι και ειμαι παντα DFS.Εχω σκληρα γενια και πυκνα (συρμα).Χρησιμοποιω πλεον μονο κοφτερες λεπιδες(Polsilver,Supermax titanium,Lord platinum,Astra sp,Perma-sharp, Feather).Κανενα κοψιμο ,κανενας ερεθισμος.Ανετη και αποτελεσματικη.ΥΜΜV παντα.Δεν τη συνιστω για καθημερινο ξυρισμα( εκει δεν ειναι ηπια).Το δοκιμασα,και με ερεθισε στο λαιμο.Δεν συνισταται για αρχαριους.Εγω ειχα ηδη 10 μηνες
πειρα με EJ 89 και Merkur 34c.Eχει ιδια λαβη και βαρος με την 34c .Αυτο βοηθησε.Την παω πολυ την 37c.Κοντρα στο λαιμο θελει πολυ απαλο περασμα αλλιως θα ερεθισει.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Mετά από 6 ξυρίσματα, νομίζω ότι έχω πλέον μια καθαρή εικόνα στο μυαλό μου για την μηχανή αυτή.


Εν συντομία θα έλεγα ...

* Αρκετά κοντή (τουλάχιστον για τα δικά μου χέρια) και γλυστερή παρά την εντύπωση που σου δίνει με την αντιολισθητική (;) λαβή.
* Αρκετά ήπια αλλά και ταυτόχρονα αποτελεσματικότατη δίνοντας αρκετά βαθύ ξύρισμα.
* Θεωρώ "τσιμπιμένη" την (39 γιούρια) τιμή της, χρήματα που μπορεί κάποιος να δώσει και να πάει π.χ στην Μuhle R41 (μιάς και συγκριτικά με την R41 (που επίσης κατέχω), δεν μου πρόσφερε κάτι παραπάνω ξυριστικά).




Πολύ καλά ισορροπημένο το βάρος της για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα, όπου το σημείο ισορροπίας της πλησιάζει αρκετά στην κορυφή της λαβής λόγω και του μεγάλου βάρους, γεγονός που οδηγεί σε ελάχιστη πίεση.

Η αντιολισθητική λαβή της απλά ... δεν υπάρχει !!! Σε σχέση, για παράδειγμα με την Merkur 23c, που πράγματι η λαβή της είναι "επιθετική" και το νοιώθεις αυτό με την πρώτη επαφή. Πραγματικά μου έκανε αρνητική εντύπωση το στοιχείο αυτό. Αρκετές φορές ένοιωθα ότι με την σαπουνάδα που άρχιζε να μαζεύει ή ακόμα ακόμα και κατά το βρέξιμο ή κατά το τελικό πλύσιμό της, θα μου έφευγε από τα χέρια.

Το μήκος της για το δικό μου χέρι, που δεν το λες και μικρό, είναι αρκετά κοντό. Φαντάζομαι όμως ότι μπορεί να βολέψει τον μέσο όρο τον χρηστών.Αρκετές φορές κατά το ξύρισμα ένοιωθα το χέρι μου να "πιάνετε" λόγω της κοντής και άβολης, για τα στάνταρ μου, λαβής.

Γενικά, είναι μια μηχανή που μπορεί να προσφέρει ένα απροβλημάτιστο, ήπιο αλλά και αρκετά βαθύ ξύρισμα.
Υπολογίζοντας όμως την τιμή της, δεν θεωρώ ότι σου προσφέρει κάτι παραπάνω από άλλες μηχανές που κυμαίνονται στα ίδια περίπου οικονομικά επίπεδα όπως λ.χ την παραπάνω που ανέφερα. Βέβαια, αυτή είναι μια slant. Άλλη δηλαδή φιλοσοφία σε σχέση με την oc R41. Όμως καθαρά, σαν τελικό αποτέλεσμα, δεν μου έδωσε κάτι παραπάνω ...
Σίγουρα όμως μια κοφτερή, και χωρίς να την "φοβάσαι" μηχανή.

Έμεινα ικανοποιημένος από την αγορά αυτή αναφορικά με το ξυριστικό αποτέλεσμα, όχι όμως με το θέμα της ολισθηρότητας αλλά και της τιμής ...
Στο σύνολο, λοιπόν, ίσως να μην την αγόραζα τελικά.
Η μακρύτερη 39c πλησιάζει τα 48ε, επομένως, προσωπικά, δεν θα ανέβαινα σε αυτό το εύρος τιμής. Υπάρχει όμως ως επιλογή για αυτούς τους φίλους που επιθυμούν την μακρύτερη από την κοντύτερη λαβή.

Για την ιστορία και το reference, χρησιμοποίησα astra λεπίδα για όλα τα ξυρίσματα, και από σαπούνια/κρέμες antiga barbearia, TOBS και dimitri's ss. Προιόντα, των οποίων την απόδοση γνώριζα ήδη εκ των προτέρων, ώστε η άποψή μου να είναι το δυνατόν ακριβέστερη.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Μα που να βρεις slant φθηνα;Eγω εσκασα ενα σαρανταρι για την πρωτη μου,την ΙΚΟΝ Χ3(κεφαλη και πλακα μονο).Μετα πηρα τη 37c και τη βρηκα και αποτελεσματικη και ευκολη στη χρηση της.Η Χ3 μονο με Polsilver με ικανοποιει ως τωρα.Ιδωμεν.Τωρα ο Maggard πουλαει μια δικια του πατεντα που μαζι με τα ταχυδρομικα φτανει στα 23 ευρω περιπου.Αλλα εχω βολευτει με αυτες τις δυο που εχω.Ειδικα με την 37c.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Γιώργο την Χ3 δοκίμασέ την με Gillette Nacet αν μπορείς και δεν το έχεις κάνει. Οι τρεις μηχανές, 37c, Χ3 και Maggard είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους αλλά κάθε μια έχει τη δική της χάρη. Η 37c είναι η πιο κλασική και πιο επιθετική για μένα, μετά ακολουθεί η Maggard που επιπλέον είναι και πολύ πιο προσιτή και μετά η Χ3. Όλες όμως είναι πολύ αποτελεσματικές ("efficient"). Σε τέτοιες μηχανές συνήθως θέλει λίγο πιο πολύ ψάξιμο το θέμα λεπίδα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Η Nacet ειναι πολυ καλη λεπιδα και εχω μερικα κουτια.Θα τη δοκιμασω σιγουρα. Ειναι πολυ δημοφιλης στους Αραβες.Λοιπον στο θεμα μας που ειναι η 37c,τη δοκιμασα με Feather,Polsilver,Astra superior και stainless,Supermax blue diamond titanium,Perma-sharp και ξυριζει ΕΥΚΟΛΑ.Αυτο ειναι που μου αρεσει αλλα για γενια 2 ημερων και ανω.Ασε που αμα ξυριστω με αυτην την αλλη μερα δεν εχω γενια να ξυρισω...
Άβαταρ μέλους
Kill Bill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 28 Φεβ 2020, 18:34
4
Has thanked: 51 times
Been thanked: 227 times

Γειά σας!!! Τι άποψη έχετε για την Merkur 37c Slant μετά από την χρήση που έχετε κάνει; Αξίζει σαν μηχανή ή υπάρχουν κάποιες καλύτερες Slant σε αυτά τα χρήματα; Σας ευχαριστώ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”