Merkur Progress

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πολλες φορες εχω βγαλει το κατω μερος του μηχανισμου (αυτο με το πλαστικο ζαχαρι κομματι), μα καμια δεν βγηκε το ελσσμα απο μονο του. Παντα δε, ο μηχανισμος ξαναμπαινει στη λαβη χωρις ιδιαιτερο ζορι...

Ξυριστικα, μετα απο εμπειρια με σαβετες και Futur, η progress παραμενει και για μενα το απολυτο εργαλειο ξυρισματος, με την τελεια αναλογια βαθους - απαλοτητας.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ο τρόπος με τον οποίο καθαρίζει το μάγουλο η σαβέτα , χωρίς να χρειαστεί να ξεπλύνεις ή να αλλάξεις πλευρά
και η δυνατότητά της να συνεχίσει εξίσου ακάθεκτη και στο λαιμό , δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει σε DE Βασίλη.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Συγχωρέστε με, αλλά εδώ διαφωνώ. Με μια επιθετική safety (πχ R41, Fatip, Futur, Progress κλπ), κάνεις το ίδιο βαθύ ξύρισμα με μια σαβέτα (και μάλιστα πιο εύκολο λόγω χειρισμού).
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

συμφωνω με τον Αντωνη.καλες και αγιες οι σαβετες αλλα με καλη τεχνικη και καταλληλη λεπιδα η progress κανει εφαμιλλα ξυρισματα.και χωρις ιδρωτα. :D
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχοντας στη κατοχή μου περίπου εδώ και ένα μήνα την Progress μπορώ να πω οτι πρόκειται για μηχανή έπος! Με τη σωστή τεχνική μπορεί να δώσει βαθύ και συνάμα γλυκό ξύρισμα χώρις ερεθισμούς. Δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο αλλά κάποιος με μια σχετική εμπειρία θα μείνει υπερευχαριστημένος!

Πληροφοριακά, έχω αρκετα ευαίσθητο δέρμα οπότε δεν κάνω κόντρα πέρασμα. Ωστόσο με την Progress με 2.5-3 περάσματα καταφέρνω απροβλημάτιστα ένα σχεδόν BBS.
Νίκος
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Έχω μπει στο mode "ψάξιμο για δεύτερη μηχανή" !!! Τον άλλο μήνα κλείνω 2 χρονάκια με την EJ89BL και σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να πάω σε μια δεύτερη μηχανή (όχι open). Σκεφτόμουν να κοιτάξω προς Merkur πλευρά και συγκεκριμένα προς την 34. Αλλά σκέφτηκα ότι ΟΚ πόσο μεγάλη διαφορά θα είχε σε σχέση με την EJ??
Τώρα , και διαβάζοντας αυτό το topic, πλέον βλέπω να έχω μπει σε ένα δρόμο που οδηγεί προς την Progress. Διάβασα αρκετές γνώμες και απόψεις , το θέμα που έχω είναι ότι έχω συνηθίσει την EJ89 και σκέφτομαι αν θα πρέπει να κοιτάξω την Long έκδοση και όχι την 500άρα . ΟΚ από θέμα μήκους η EJ είναι ανάμεσα στις 2 (7,9 η 500 - 8,5 η EJ &10,5 η 510).
Θα ήθελα μια άποψη απο αυτούς που έχουν/είχαν την Edwin Jagger αλλά έχουν και την Progress, για το μέγεθος της λαβής και αν/πως τους βόλεψε. Πάντως παρατηρώ ότι η 510 είναι 2cm μακρύτερη και μάλλον είναι σχετικά μακρυά.
Γιάννης
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Μια χαρά με βόλεψε η Progress και δεν με προβληματίζει η εναλλαγή της με την EJ.
Λίγο πιο κοντή, λίγο πιο βαριά (+15gr) έχει και το ρυθμιστικό το οποίο με βολεύει γιατί την στηρίζω με το μικρό.
Είναι πολύ καλή λύση για αναβάθμιση στον εξοπλισμό σου. Το ότι είναι ρυθμιζόμενη θα καλύψει σχεδόν όλες τις ξυριστικές σου απαιτήσεις.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Έχω εντυπωσιαστεί από τη συγκεκριμένη μηχανή. Είναι σαν να έχεις μια 34c ρυθμιζόμενη και λίγο πιο βαριά. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω.

Δεν είναι Futur, καμμία σχέση και στην αίσθηση και στην απαλότητα και στο βάρος και στο μήκος, ευτυχώς με πείσατε και αγόρασα και τις 2. Άλλη χρήση έχει η Futur, άλλη η Progress, πάρτε και τις 2, θα εντυπωσιαστείτε μιας και οι δυο είναι "σχολές" παραδοσιακού ξυρίσματος αλλά με διαφορετική νοοτροπία.

Γιάννη αν μπορείς πήγαινε από κοντά και δες και τις 2 που ενδιαφέρεσαι, έτσι θα καταλάβεις τι σε βολεύει και τι όχι. Η Progress έχει πολλές επιλογές ξυρίσματος, ενώ η 34c είναι κλασική αξία λίγο πιο επιθετική από αυτή που έχεις αλλά κοντή, πιο κοντή από την EJ, το ίδιο και η Progres ή αν θες να πας στην μακριά λαβή της Progress.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Το θέμα είναι που βρίσκουμε την Long. Μάλλον την έχει ο Γιώργος και να δω πως και πότε θα κατέβω κάτω να τους ρίξω μια ματιά...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
simi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 19 Οκτ 2013, 20:23
10
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Has thanked: 66 times
Been thanked: 18 times
Ηλικία: 54

Φιλε jobous παρε την progress με κλειστα ματια και δεν θα το μετανιωσεις αρκει οταν ξυριζεσαι να εχεις τα ματια ανοιχτα. :D
Seize the day!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”