Feather as-d2

Απάντηση
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για την Feather as-d2 μιας και το μόνο που υπάρχει στο forum είναι ένα παλιό θέμα υποτονικό και χωρίς πολλές πληροφορίες που αφορά την as-d1 δηλαδή την πρώτη version που από όσο έχω διαβάσει είχε κάποια θεματάκια τα οποία έχουν διορθωθεί στη δεύτερη version as-d2.
Επειδή λοιπόν ψάχνοντας στο συγκεκριμένο forum δεν βρήκα ένα πλήρη και αναλυτικό review για την συγκεκριμένη μηχανή μιας και από ότι έχω καταλάβει επειδή είναι πολύ ήπια (ίσως σε συνδυασμό και με την τιμή της) δεν προτιμάτε από τα μέλη του forum.

Παρόλα αυτά στα ξένα forums θεωρείτε από τις καλύτερες μηχανές και επειδή το κόστος της ειδικά εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ μεγάλο(έως και 100 ευρώ πιο ακριβή) θεωρώ ότι είναι καλό να γίνει ένα αναλυτικό review ώστε να μπορεί ένας νέος υποψήφιος αγοραστής να πάρει μία γνώμη για αυτή την μηχανή.
Μερικές φωτογραφίες παρακάτω στους συνδέσμους.


Εικόνα
Εξωτερική συσκευασία

Εικόνα
Εσωτερική συσκευασία

Εικόνα
Περιεχόμενο συσκευασίας

Εικόνα
Manual μαζί με το σειριακό αριθμό

Εικόνα
Βάρος μηχανής

Εικόνα
Βάρος μαζί με stand

Εικόνα
Διαστάσεις μηχανής

Εικόνα
Μηχανή λυμένη

Εικόνα
Λαβή

Εικόνα
Κάτοψη

Εικόνα
Μηχανή


Εικόνα
Μηχανή στο stand

Εικόνα
Μηχανή πρόσοψη με stand

Εικόνα
Μηχανή από πλάι

Την συγκεκριμένη μηχανή την έχω στην κατοχή μου και ξυρίζομαι σχεδόν 2 μήνες τώρα. Δυστυχώς η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή έως ανύπαρκτη με άλλες double edge safety razors αλλά θα σας περιγράψω πως αισθάνομαι εγώ την συγκεκριμένη μηχανή.

Όπως είχα διαβάσει και σε άλλα reviews είναι σίγουρα μια πολύ ήπια μηχανή για αυτό και την προτίμησα σαν πρώτη μου καλή μηχανή. Έχω δοκιμάσει περίπου 10 διαφορετικές μάρκες από λεπίδες όπου μερικές από αυτές είναι και από τις πιο κοφτερές όπως οι feather , bic astor perma sharp , gillette silver blue, persona και άλλες και δεν είχα με καμία από αυτές κάποιο πρόβλημα ή φόβο στο να κοπώ κάτι που επιβεβαιώνει το πόσο ήπια μηχανή είναι. Θεωρώ αυτό ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα της δηλαδή ακόμη και ο πιο αρχάριος μπορεί να ξυριστεί με την πιο κοφτερή λεπίδα την feather χωρίς να φοβάται μην σφαχτεί δίνοντας του την καλύτερη εμπειρία ξυρίσματος χωρίς τραβήγματα στην τρίχα ,χωρίς ερεθισμούς με αποδοτικό ξύρισμα χωρίς πολλά περάσματα και χωρίς επικίνδυνα κοψίματα.
Σίγουρα είναι μια μηχανή που της ταιριάζουν κοφτερές λεπίδες και για μένα όπως έχουν αναφέρει και πολλοί άλλοι που την έχουν δοκιμάσει αποδίδει περισσότερο με την ομώνυμη λεπίδα feather.
Σίγουρα για κάποιον έμπειρο που θέλει να ξυρίζεται γρήγορα και με λίγα περάσματα δεν είναι και η πιο ιδανική αφού με μια όχι και τόσο κοφτερή λεπίδα δεν αποδίδει και χρειάζονται πολλά περάσματα για bbs. Όπως είπα όμως της ταιριάζουν κοφτερές λεπίδες και ειδικότερα οι feather.

Το βάρος της προσωπικά μου φαίνεται καλό και επιβεβαιώνει πόσο στιβαρή και καλοσχεδιασμένη μηχανή είναι. Η λεπίδα είναι σταθερή στην κεφαλή της μηχανής η οποία είναι πάρα πολύ λεπτή και σε βοηθάει σε σημεία όπως κάτω από την μύτη. Η λεπίδα δεν προεξέχει από τα πλάγια, δεν μπουκώνει κατά το ξύρισμα , καθαρίζει πολύ εύκολα από τον αφρό και η λαβή της δεν γλιστράει με τίποτα.

Για γωνία ξυρίσματος δεν μπορώ να σας πω ακριβώς μιας και προσωπικά δίνω τόση κλίση στην μηχανή ώστε να νιώθω την λεπίδα στο δέρμα μου αλλά νομίζω ότι χρειάζεται λίγο παραπάνω κλίση σε σχέση με τις άλλες 2 πολύ φτηνές μηχανές που έχω (feather popular και wilkinson classic) ώστε να κόβει. Είναι όμως κάτι που θεωρώ πως συνηθίζεται.

Είναι κάτι λιγότερο από 10 εκατοστά στο μήκος , και περίπου 4,3 εκατοστά στο πλάτος όπως φαίνεται και στην φωτογραφία πιο πάνω.
Ζυγίζει 91 gr και το stand 163 gr.

Τέλος να πούμε ότι πωλείται σε 3 εκδόσεις.
a) AS-D2 δηλαδή 100% stainless steel μόνο η μηχανή
b) AS-D2S δηλαδή 100% stainless steel η μηχανή μαζί με το stand set (το οποίο stand δεν πωλείται ξεχωριστά οπότε αν το θέλετε θα πρέπει υποχρεωτικά να το αγοράσετε μαζί)
c) WS-D2S δηλαδή 100% stainless steel η κεφαλή ,αλλά η λαβή και το stand είναι σε συνδυασμό με ξύλο και stainless steel.

Πωλείται σε πολύ ωραία συσκευασία ιδανική για δώρο με οδηγίες που έχουν και το serial number της μηχανής και έρχεται μαζί με 5 λεπίδες feather.

Για περισσότερες πληροφορίες καθώς και εμπειρίες ας απαντήσουν οι πιο παλιοι και πιο έμπειροι.
Άβαταρ μέλους
NoRex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 22:09
3
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 20 times
Been thanked: 61 times
Ηλικία: 31

Πολύ ωραία και αναλυτική περιγραφή της AS-D2. Σίγουρα μιλάμε για μια high end μηχανή που σε συνδυασμό με το απίστευτο Ιαπωνικό ατσάλι την καθιστά ως από τις πιο ποιοτικές μηχανές.
Chaos is a ladder.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
12
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

ΗΡΘΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!!!! :banana-dance: :banana-dance: :banana-dance:
Ανυπομονω να την δοκιμασω!πιστευω να πετυχα διανα με τα δικα μου γενια που ειναι αρκετα μαλακα θα ελεγα..
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον @Nicolas αψογος σε ολα!!εγινε μια τελεια συναλλαγη!
Νικο ευχαριστω και παλι!!

αναμενεται δοκιμη και εντυπωσεις...

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Νήμα για την AS-D2 υπήρχε, οπότε η συνέχεια εδώ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
12
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Τις λεπιδες feather δεν τις συμπαθησα καθολου μπορω να πω πολυ αγριες για μενα σε σημειο να γινεται επωδυνο το ξυρισμα.
Δοκιμη στο κεφαλι με την merkur progress..η χειροτερη μου εμπειρια..ουτε να τις δω..
Σημερα παλι ξυρισμα στο κεφαλι,με την feather AS-D2 το σκεφτομουνα επι 5 λεπτα τι λεπιδα να βαλω,τελικα μετα τις πληροφοριες οι λεπιδες αυτες δουλευουν αψογα με την συγκεκριμενη μηχανη πειστηκα να της δωσω μια τελευταια ευκαιρια και οτι γινει..
Με το που την επιασα στα χερια μου,μου εδωσε μια αισθηση λες και ειναι προεκταση του χεριου μου!!
Ξεκιναω να ξυριζομαι,στην πρωτη κατεβασια εχω βρει κατευθειαν την γωνια!!!Για ποτε τελιωσε το πρωτο χερι ακομα δεν το εχω συλαβει!
Δευτερο χερι κοντρα..Το αποτελεσμα φανταστικο !!!!
Παραγγελια να εκανα να μου φιαξουν μια μηχανη στα μετρα μου δεν θα το πετυχαινε κανενας.ΕΕ οι ιαπωνες το πετυχαν!!
Το καλυτερο δωρο για την κυριακατικη γιορτη μου!χαχαχαααχα!!
ΛΕΝΕ η λεπιδα κανει την μηχανη..εδω εγινε ακριβως το αντιθετο!(και οτι θα πετουσα τις λεπιδες)
@Nicolas 100000 ευχαριστω φιλε μου εφιαξες την μερα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”