Razorock Gamechanger 0.84P

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Λεπίδες?, Σαπούνια?, Πως ξυριζεσαι?
Spyglas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Μάι 2020, 16:56
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 109 times

κοιτα αυτην τη στιγμη εχω στα χερια μου τα εξης ξυραφακια...bolzano,gillette s.blue,treet platinum και τα feather ...βλεπω οτι καπως καλυτερα μου κατσανε τα silver blue...αλλα μου ειπαν να δοκιμασω κ τα astra platinum τα πρασινα και τα voskhod σαν λιγοτερες επιιθετικες λεπιδες...τωρα απο σαπουνια εχω παρει την ολην την σειρα την κοκκινη απο προρασο κ το σαπουνακι το mitchells...ξυρισμα 2 πασακια αποφευγοντας την κοντρα....αυτα μεχρι στιγμης!
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Γεια σου φίλε Σπύρο.
Η μηχανή που έχεις στα χέρια σου είναι μια καταπληκτική μηχανή .
Το πιθανότερο είναι να μην φταίει η ξυριστικη μηχανή για τον ερεθισμό που προκαλεσες στον λαιμό σου.

Το σαπούνι που χρησιμοποιείς ήταν το πρώτο σαπούνι που χρησιμοποίησα στο παραδοσιακό ξύρισμα, παρακινούμενος από τη χαμηλή τιμή του, την πολυδιαφημισμένη ετικέτα και την ευχάριστη μυρωδιά του, που τότε ικανοποιούσε πλήρως την οσφρητική μου παλέτα. Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα σαπούνια σε απόδοση και σχετικά χαμηλή τιμη τα οποία αξίζουν τον κόπο να δοκιμάσεις . Το συγκεκριμένο σαπούνι ακόμα και να δουλευτεί στο 100% των δυνατοτήτων του ( βλέπε Chris από Another Cut Above) , τείνει να "στεγνώνει " σχετικά γρήγορα ,καθώς η βάση του δεν εμπεριέχει ισχυρά λιπαντικά έλαια.

Η περιοχή του λαιμού δε, είναι μια σχετικά τραχιά επιφάνεια του προσώπου ιδιαίτερα όταν συνηθίζουμε να τη τεντώνουμε κατά το πέρασμα τη λεπίδας.
α)Το δεδομένο αυτό σε συνάρτηση με
β)τη χαμηλή απόδοση του σαπουνιού
γ)το σχεδιασμό της κεφαλής ( χαμηλή έκθεση λεπίδας ,αλλα σχετικά μεγάλο διάκενο λεπίδας)
δ) μια ευαίσθητη επιδερμίδα ή μια επιδερμίδα" φρέσκια" στο ΠΞ η οποία δεν έχει βρει ακόμη το ρυθμό ανάπλασης και δεν έχει φτιάξει τη" στιβάδα αντίστασης " απέναντι σ' αυτή τη καινούργια αίσθηση ( καθώς όταν ξυριζομαστε ,δεν αφαιρούμε μόνο τρίχες από την επιδερμίδα μας).
ε) το να ξυρίζεις τη περιοχή του λαιμού τελευταία, αφού έχεις περάσει τη κρέμα στο πρόσωπο και να είναι πιο στεγνή μιας και έχει κάτσει περισσότερο χρόνο στο πρόσωπο.

Επίσης καλό είναι να παρατηρήσεις στην περιοχή που ερεθίζεται τη φορά των τριχών ,καθώς ο λαιμός για πολλούς φίλους είναι μια ιδιαίτερη περιοχή . Παρατήρησε επίσης εάν ο ερεθισμός εμφανίζεται αμέσως μετά ή μετά από ώρα .

Ρίξε μια ματιά εάν θες στο συγκεκριμένο βίντεο του παρουσιαστή που αναφέρω παραπάνω για το σαπούνι σου, ακόλουθα τις οδηγίες του για καλύτερη παρασκευη αφρού (αρκετό νερό προοδευτικά).
Δοκίμασε με την λεπίδα που σου έδωσε την καλύτερη αίσθηση.
Ξεκίνα το ξύρισμα σου δοκιμαστικά από το λαιμό και κοντά στη προβληματική περιοχή.
Πήγαινε μαλακά, όσο ενθαρρυντική κι αν είναι η ανάδραση.
Δοκίμασε να μη ξυρίσεις τη προβληματική περιοχή κόντρα.
Κλείσε λίγο τη γωνία της μηχανής προς τη μεριά του κορυφαίου τμήματος ( top cap).
Φιλικά.
Καλά ξυρισματα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Είσαι καλός.δοκιμασε λεπίδες και εξάσκησε την τεχνική.σιγα σιγα θα δεις ότι το ξύρισμα σου θα αρχίσει να βελτιώνεται.αργοτερα μπορείς να πειραματιστεις με σαπούνια και μηχανές.για αρχή πάντως επέμενε στην τεχνική.
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Η ανάλυση του Billy the butcher νομίζω ήταν πλήρης. Με την εμπειρία σίγουρα θα βελτιωθούν τα πράγματα. Πάντως θα πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο σαπούνι από το Proraso. Προσωπικά μου φαίνονταν πάντα αρκετά στεγνό και δεν μου κάθονταν καλά, μου άφηνε αρκετούς ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Έπειτα από αρκετό διάστημα χρήσης της
GC 0.84-Ρ....

- Μπορεί να μην είναι από τις πιο αποδοτικές μηχανές ,αλλά το ξύρισμα της είναι απόλαυση.
Άνετο,απροβλημάτιστο και αν χρειαστεί ταχύτατο!

-Την χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά.
Η Karve G μαζεύει πατίνα και η Timeless σκόνη...
Η πρώτη ναι μεν αποδοτική ,αλλά αν πιέζει ο χρόνος αποτελεί μάλλον λάθος επιλογή .
Η δεύτερη ...Αν παλεύεις με τα σίδερα για δέκα και δώδεκα ώρες,έχει την αίσθηση πως ζυγίζει όσο η βαριά *που κράδαινα για μισή ημέρα.Τζάμπα τα μούσκουλα ...Βαριά και δύσχρηστη .

- Έρωτας ,λέμε η «λαϊκιά» GC 0.84-P !
Την έχω γυαλίσει κιόλας και ομοιάζει ετέρας
καναδής γαλαζοαίματης !



*(μεγάλο σφυρί με μακριά λαβή)
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Την ψάχνω παντού και δεν την βρίσκω, μόνο κάτι OC και Jaws διαθέσιμες.
Στο ebay, καμία τύχη.
Λέω, δε στέλνω μήνυμα στον ιταλό μπαρμπέρη που τις φκιάνει;

Το μήνυμα είναι του τύπου "μπας και σχεδιάζετε να βγάνετε καμιά καινούρια παρτίδα για τις .68-P/.84-P, για μας που δεν έχουμε, ε φανταστικέ τροχονόμε;"

Και η απάντησις: "Yes, first week of July" :greetings-clappingorange: :greetings-clappingorange: :greetings-clappingorange:
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για δες και τα μεταφορικά να κλάψεις... Ευτυχώς τη φέρνουν κι Ευρώπη. Πότε βέβαια δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Τα έχω δει, δυστυχώς...
Όταν όμως θα στείλει και στους ευρωπαίους μεταπωλητές, γίναμε ;)
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Την ίδια άποψη έχω και εγώ για την gamechanger 0,84P. Την έχω και εγώ 1 χρόνο και ήδη από τον πρώτο μήνα έβαλε όλες τις μηχανές που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε στο ράφι. Αίσθηση και απλότητα στη χρήση μιας ήπιας μηχανής που μου δίνει όμως το αποτέλεσμα επιθετικής μηχανής!
-stainless steel
-αποτελεσματική
-Τίμια τιμή
Κάντε πρόταση να την φέρουν και τα Ελληνικά καταστήματα.
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”