Ένας πληγωμένος πρόεδρος [ Gillette President ]

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Αυτη είναι η δευτερη DE μηχανή που απέκτησα μια Gillette President [Y3 - 1953 πρώτο έτος παραγωγής της αν δε κάνω λαθος].
Γνώριζα εξαρχής ότι η αισθητικη της κατάσταση ήταν κάτω του μετρίου καθώς είχε χάσει μεγάλο κομμάτι της επιροδιωσης της στο χερούλι αλλα τα 15€ με ταχυδρομικά που έδωσα για να την αποκτήσω ήταν αστειο ποσό.

Έτσι την παρέλαβα..

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άπειρος αν και κατά βαθος ήξερα τι θα συμβεί την έτριψα στο χερούλι με "μαλακή" -ο θεός να την κάνει- συρμάτινη βούρτσα ώστε να αποκτησει μια αισθητικη ομοιομορφία βγάζοντας το όσο ρόδιο υπήρχε στο χερούλι, φτάνοντας εδώ..



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σαφώς η μηχανή κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάει για επιροδιωση ώστε να λάμψει ξανά σε όλη την ομορφιά της.
Όμως το βασικο της νομίζω πρόβλημα δεν είναι αυτο. Έχει αυτο που διάβασα να ονομάζουν στα διαφορά φορά τύπου B&B κλπ lazy πορτακι. Κλειστή η κεφαλή δειχνει μια χαρά αλλα στο άνοιγμα το ένα πορτακι σηκώνεται πρώτο κ αμεσα ενώ όταν ανοιξουν και τα δυο παρατηρώ μια κλίση στη βαση της κεφαλής. Όσο μπόρεσα με φωτογραφίες ( δεν είχα το χρόνο για κάποιο βιντεο) είναι αυτο που φαίνεται εδώ..



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Παρολαυτα είναι μια μηχανή που θα ήθελα να αναπαλαιωσω και να κρατήσω στη συλλογή μου.
Είναι δυνατόν να φτιαχτεί το θέμα της κεφαλής;
αν ναι, υπάρχει κάποιος εδώ στην Ελλάδα που αναλαμβάνει κάτι τέτοιο;

φαντάζομαι είναι σωστό και λογικό πρώτα να αποκατασταθεί μηχανικά η μηχανή και έπειτα να επιροδιωθει.
Θα ήταν καλύτερη λύση να πάει απευθειας κάπου στο εξωτερικό ( Razor Emporium ή κάπου αλλου - ιδέες;) ώστε να γινει μια πλήρης αποκατάσταση της;

Ευχαριστω προκαταβολικά για το χρόνο σας ελπίζοντας ότι μέσα απο την εμπειρία σας στο αντικειμενο ο πληγωμένος πρόεδρος θα σταθεί ξανά στα πόδια του..
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Έχεις δει πως λύνεται; Στην τρύπα στη βάση από το χερούλι, αν κοιτάξεις μέσα, έχει βίδα; Δες αν έχει βιδα ή κάποια ασφάλεια, δες και βίντεο στο YouTube για το πως λύνουν μηχανή με παρόμοιο δέσιμο και δοκίμασε (με πολύ προσοχή) να την λύσεις. Αν έχει βίδα, κάποιες λύνονται δεξιόστροφα και κάποιες αριστερόστροφα. Λύνοντας την, ίσως βρεις γιατί έχει αυτο το πρόβλημα. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και το φοβάστε, μην το δοκιμάσεις γιατί μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις ζημιά.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

[mention]bill3377[/mention] έχω κοιτάξει ..δεν είναι ακριβως βίδα.
Δε ξέρω πως να το περιγράψω ..σαν έλικα μοιάζει με τέσσερα φτερά..θα δω αν καταφέρω να το φωτογραφίσω.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αυτή είναι η βίδα της με διαφορετικό κεφάλωμα, την έχουν πολλές Gillette vintage, χρειάζεται ένα special tool, που αν δεν το έχεις θα γίνει ζημιά.

Όμως δεν κατάλαβα καλά, θέλεις να την φτιάξεις για να υπάρχει στην συλλογή σου; ή θέλεις να γίνει και λειτουργική; πλήρεις αποκατάσταση και να ξυρίζεσαι με αυτήν;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

[mention]Tony[/mention]
Θα ήθελα να αποκατασταθεί πλήρως Αντώνη , όχι μόνο αισθητικά. Να ξυρίζομαι και να τη χαίρομαι όπως της πρέπει.
Έχω ήδη ξυριστει μια μόνο φορά με αυτη σε συνδυασμό με Personna και είχα ερεθισμούς. Όμως τα Personna γενικα δε μου πάνε..τα έχω δοκιμάσει με 3 μηχανές ως τώρα ( superspeed, president, slim adjustable) και πάντα είχα τραβήγματα και μικρό ερεθισμούς.

Προστέθηκε μετά από 46 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
Η βίδα απο κάτω είναι αυτη


Εικόνα
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Σε παλιότερο θεμα, είχα αναρτήσει την παρακάτω φωτογραφία από gillette που είχα λύσει. Το κατσαβίδι στη φωτογραφία είναι αυτό που χρειάζεσαι. Εγώ το αγόρασα απο μαγαζί με εργαλεία για ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά.
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα, τώρα αλλάζει το πράγμα, Τάσο οι vintage μηχανές έχουν πάντα ένα ρίσκο, ιδίως όταν είναι στην κατάσταση που είναι η δική σου.

Το θέμα είναι ότι, δεν ξέρεις ποτέ ποιό είναι το πρόβλημα/τα που έχει αν δεν λυθεί, μιλάω για ολοκληρωτικό λύσιμο, και τσεκάρισμα σε όλα τα κομμάτια που την αποτελούν.

Το Lazy Door συνήθως δεν είναι κάτι το σοβαρό, και τις περισσότερες φορές διορθώνεται εύκολα, δες και το βίντεο.


Αυτό που είδα στις φωτογραφίες σου, που δεν μου αρέσει είναι το Gap Door, το διάκενο που αφήνει το αριστερό παντζούρι όταν οι πόρτες είναι κλειστές (αριστερό όπως βλέπουμε την 2η φωτογραφία) αυτό προμηνύει: πτώση, στραβή μπάρα ασφαλείας, άλλα και διάφορα άλλα στραβά μέρη.

Εν ολίγοις, ο πρόεδρος δεν κάνει για ξύρισμα σε αυτήν την κατάσταση, τσάμπα παιδεύεσαι και δοκιμάζεις λεπίδες, θέλει δουλειά από άνθρωπο που γνωρίζει.

Στην Ελλάδα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν καλή δουλειά στο φινίρισμα (επιμετάλλωση) δεν υπάρχουν όμως τεχνίτες για τα μηχανικά μέρη, και η αποστολή σε Razor Emporium ή παρόμοιες 'φάμπρικες' στο εξωτερικό θα σου κοστίσει πολύ ακριβά.

Ο πρόεδρος φτιάχνεται, όλα αυτά φτιάχνονται σε μία κατάλληλη τιμή, αλλά το ρίσκο είναι ότι, δεν ξέρεις αν σου κάνει ξυριστικά, αν υποθέσουμε πως την στέλνεις και στην φτιάχνουν αλλά δεν σου κάνει ξυριστικά, τότε τι γίνεται; η μόνη λύση είναι να την φτιάξεις μόνος σου, και να την δώσεις για επιμετάλλωση, αν δεν τα καταφέρνεις στα τεχνικά, θα σου πρότεινα να την πουλήσεις, και να πάρεις μία άλλη σε καλύτερη κατάσταση, δεν αξίζει να την στείλεις έξω, φυσικά αυτή είναι η γνώμη μου...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

[mention]bill3377[/mention] τέλεια πληροφορία! Θα χρειαστεί το κατσαβιδακι σιγουρα! Με αυτο αν βλεπω σωστά έλυσες superspeed και τι ακομη στα δεξια;

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
[mention]Tony[/mention] Αχ αυτο το gap!!!
Ισχύει πράγματι Αντώνη ότι η μηχανή δειχνει να έχει φάει πτώση. Τη μια και μοναδική φορά που ξυριστικα με αυτη ήταν σα να ξυριζομουνα κε δυο διαφορετικές μηχανές όσον αφορα την επιθετικότητα τους. Νορμαλ απο τη μια κ σιγουρα πιο επιθετική απο την αλλη. Είναι πιο εκτεθειμένη η λάμα απο τη μια πλευρά λόγω της στραβης μπάρας. Αυτα θυμάμαι απο το πρώτο και τελευταίο ξύρισμα με αυτη. Απο τότε μπήκε στην ακρη της και περιμένει υπομονετικά όπως μάλλον έκανε για πολλά χρόνια.
Όμως αυτο είναι που μου αρεσει στον κόσμο του vintage γενικότερα. Όταν αγαπας τα παλιά αντικείμενα συναντάς προκλήσεις. Θα το προσπαθήσω λοιπόν..σίγουρα όχι μόνος. Θα το ψάξω - για αυτο άλλωστε ανοιξα και το νήμα. Ίσως υπάρχουν ανθρωποι γυρω μας με το ίδιο μεράκι.
Σίγουρα θα μπορούσα να τη δώσω να βαλω κάποια ακομη χρήματα και να πάρω μια αλλη. Αυτο είναι "εύκολο" σχετικά. Όμως αν τα καταφέρω με την αρωγή και άλλων ανθρώπων, στην Ελλάδα ή όπου στον κόσμο θα έχω μια ωραία ιστορία να πω στο γιο μου ( που σε δυο βδομαδες θα έρθει στη ζωή) όταν του τη δώσω μια μέρα..
Αν πάλι δε τα καταφέρω και καταλήξει διακοσμητική πάλι μια ωραία ιστορία θα έχω να πω..όχι με τόσο happy end σα τη προηγούμενη αλλα σίγουρα μια καλή ιστορία!!!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

[mention]ElGreco[/mention] οι μηχανές είναι Gillette black tip Super-Speed και Gillette Red Tip Super-Speed. Δες εδω αν θέλεις.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

[mention]bill3377[/mention] τέλεια! Καλό μου διάβασμα!!!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”