Gillette G1000

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα για την Gillette G1000, ήταν μια μηχανή που λοξοκοιτούσα χρόνια αλλά δίσταζα να κάνω την κίνηση για να την πάρω. Ώσπου τελικά την βρήκα NOS, στα 20€ με τα μεταφορικά και έτσι δεν το σκέφτηκα παραπάνω.

Είναι ένα από τα τελευταία μοντέλα safety razor της Gillette, οπότε αυτό και μόνο από μόνο του σου κεντρίζει το ενδιαφέρον. Είναι date code P4, παραγωγής κάπου στο τέλος της δεκαετίας του '90 (πιθανόν κάπου στο 1998, ταιριάζει άλλωστε και με τις πληροφορίες της συσκευασίας).

Η κεφαλή είναι η κλασσική ΤΤΟ της Gillette, με μακρυά πλαστική λαβή. Αρκετά ελαφριά, λόγω μεταλλικής κεφαλής και πλαστικής λαβής το βάρος πέφτει στην κεφαλή που είναι γενικά καλό. Πανεύκολη στον χειρισμό και στο καθάρισμα, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Το κλείσιμο και το άνοιγμα των πορτών της κεφαλής γίνεται μετά από πολλές στροφές και δεν δείχνει στιβαρή ως κατασκευή, αφού όμως κλείσει και μετά δεν έχει κάποιο θέμα. Η λεπίδα κάθεται σωστά και δεν υπάρχουν προβλήματα ευθυγράμμισης. Είναι πολύ ήπιας μηχανή, την κατατάσσω στην αρχική κλίμακα λίγο πιο πάνω (λίγο πιο αποτελεσματική) από την Wilkinson Classic για όσους την έχουν και λίγο πιο πάνω από την Gillette Tech, ελάχιστα πιο αποτελεσματική (όχι μεγάλες διαφορές σε επιθετικότητα). Σίγουρα πολύ πιο ήπια από τις αντίστοιχες ΤΤΟ της Parker, οι οποίες θεωρούνται αντιγραφή των Gillette αλλά τις κατατάσσω λίγο πιο επιθετικές από την 34C, που είναι μέσης επιθετικότητας μηχανή.

Σήμερα είχα αρχικά επιστρατεύσει την Parker Variant στο 5+ γιατί είχα γένια 4,5 ημερών και έχω γενικά πυκνά και σκληρά γένια. Όταν παρέλαβα την Παρασκευή την G1000 σκέφτηκα να την δοκιμάσω, αν και είχα πολλές αμφιβολίες αν θα τα καταφέρει. Γενικά στο ξύρισμα τα πήγε πολύ καλά, αν αναλογιστεί κανείς την ηπιότητά της και τις πολύ δύσκολες συνθήκες που είχε να αντιμετωπίσει. Αν οι απαιτήσεις σου γενικότερα προσαρμοστούν με τα δεδομένα της κάθε μηχανής, τότε όλες θα τις ευχαριστηθείς και θα πάρεις το καλύτερο (αναλογικά) που μπορείς από την κάθε μια.

Συμπερασματικά την ευχαριστήθηκα για αυτό που είναι, σίγουρα δεν είναι η αγαπημένη μου (για όλους τους παραπάνω λόγους προτιμώ τις επιθετικές μηχανές) αλλά με εξέπληξε ευχάριστα και χάρηκα που την πήρα. Για αλλαγή από την καθημερινότητα και για τα ταξίδια, είναι ότι πρέπει.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Antonis έγραψε:Αν οι απαιτήσεις σου γενικότερα προσαρμοστούν με τα δεδομένα της κάθε μηχανής, τότε όλες θα τις ευχαριστηθείς και θα πάρεις το καλύτερο (αναλογικά) που μπορείς από την κάθε μια.
Απο τις αληθειες που πρεπει να λεγονται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

:text-worthless:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Γιάννη λίγο αργότερα που θα γυρίσω θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Aντώνη φίλε ξέρω οτι έχεις δοκιμάσει την αντιγραφή της G1000(ως rapira ή bic δε θυμάμαι).Μπορείς αν θέλεις να μας πείς πως συγκρίνονται οι 2 τους?
Ευχαριστώ πολύ!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Τηλέμαχε η Rapira που είχα δεν είναι αντιγραφή της G1000, είχε κεφαλή αντιγραφή Tech και είχαν και οι 2 την ίδια λαβή. Αντιγραφή με την G1000 έχουν οι Parker (όπως αναφέρω και στο αρχικό post) αλλά είναι πολύ πιο επιθετικές από τις Gillette.

Νομίζω ότι η G1000 είναι πιο αποτελεσματική από την Tech, τώρα για την Rapira δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα γιατί τα αντίγραφα είναι συνήθως πιο επιθετικά και σίγουρα η Rapira δεν ευθυγράμμιζε σωστά την λεπίδα. Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά δεν μπορώ να τις συγκρίνω άμεσα λόγω κακής κατασκευής του κλώνου.

Στα σημεία όμως νομίζω ότι κερδίζει η G1000.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Μερικές φωτογραφίες για τον Γιάννη, δυστυχώς είναι τραβηγμένες βράδυ με κακό φωτισμό.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Έχω μία ίδια, με μαύρη πλαστική λαβή και ήταν η μοναδική μου για πολλά χρόνια. Μου την είχε αγοράσει η μάνα μου από το Χόντο στην Ιπποκράτους, κάπου το 1991. Η κατασκευή μπορώ να πω ότι είναι ανθεκτική αν και δεν δείχνει τόσο ποιοτική , αφού δουλεύει το ίδιο μετά από τόσα χρόνια και το ξύρισμα είναι σίγουρα πιο βαθύ από τις tech .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”