Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
stergios

Ε δε θ αργησει, μη νομιζεις! Χα! Χα!

Να μην παρεξηγηθω εγω δε την πηρα ακομη... Αλλα δεν ελπιζω στην αντοχη της! Παρα ειναι φτηνη για αυτο που υποτιθεται πως πουλαει! Προσωπικα αν ηθελα να ειναι δωρο για καποιον, δε θα την επερνα, για δωρακι προχειρακι είναι οκ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 07 Μάι 2017, 00:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Με αυτά που διαβάζω μπαίνω σε σκέψεις για το δώρο. Με feedback κάποιων χρήσεων παρακαλώ ας επανέρχεστε όσοι την έχετε.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

kikos7 έγραψε:Πιστεύω ήταν σχήμα λόγου, σιγά μην αγόραζες τέτοια μηχανή με 2€, 6,5€ έχει τώρα.
Ξανά αστειεύομαι... Το 6,5 ισχύει.
Δεν ειναι σχημα λογου.Στο ebay, δυο αλάνια,ενας Ταιλανδος κι ενας Φιλιπινεζος,τόσο τις πουλάνε,συν ενα ευρω ταχυδρομικά.Τωρα αν θα παραλάβουν ή οχι απο τέτοια αλάνια δεν το εγγυώμαι.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα και πέρα από μια ατέλεια στους αριθμούς, σε όλα τα άλλα δείχνει άψογη. Τόσο η ρύθμιση όσο και η ευθυγράμμιση της λεπίδας είναι αρκετά καλές στη δική μου.
Σε επόμενο ποστ θα παραθέσω και φωτογραφίες.
Για ξύρισμα δεν με βλέπω άμεσα αλλά σαν αγορά πιστεύω ότι αξίζει τα 7 ευρώ!
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

chocolate_pie11 ο Ταιλανδος και Toptop14 ο Φιλιπινέζος.

Added in 5 minutes 55 seconds:
Zizu10 έγραψε:Παρέλαβα κι εγώ σήμερα και πέρα από μια ατέλεια στους αριθμούς, σε όλα τα άλλα δείχνει άψογη. Τόσο η ρύθμιση όσο και η ευθυγράμμιση της λεπίδας είναι αρκετά καλές στη δική μου.
Σε επόμενο ποστ θα παραθέσω και φωτογραφίες.
Για ξύρισμα δεν με βλέπω άμεσα αλλά σαν αγορά πιστεύω ότι αξίζει τα 7 ευρώ!
Την ευθυγράμμιση θα την καταλάβεις όταν ξυριστείς.Εύχομαι να εισαι τυχερός και με το μαλακό πάντα.
stergios

Καλησπερα! Παλληκαρια τι γινεται εδω? Την εχουν περασει για μοτοσυκλετα και κανουν βολτες με τη μηχανη! Τα τελωνεια μου μεσα...εχουν αρχισει και με πιανουν τα τελωνια!! Αμην δηλαδη και ημαρτον! Ε μα πια!

9/5/2017, 08:16:32 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
9/5/2017, 08:16:23 ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
3/5/2017, 02:23:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/5/2017, 17:42:10 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
2/5/2017, 14:34:41 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
2/5/2017, 03:24:25 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
30/4/2017, 00:22:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
19/4/2017, 15:05:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Στεργιε κατα πασα πιθανοτητα θα πληρωσεις τα 3 € που λειπουν απο τα ΕΛΤΑ ℅Π©|^°{
Ο τελωνειακος το κοιταξε και το ξαποστειλε σε 9 δευτερολεπτα !!!
Δειγματοληπτικη ειναι η κατασταση συνηθως. Τα φτηνα περνουν ευκολα.
Εκτος αν πεσεις σε υπαλληλο που πρεπει να πιασει τους στοχους του μηνα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
stergios

Καλημερα! Μολις γυρισα απο ελτα. Παναγιωτη οντως θελουν 3 ευρω για την "εργασια" τους, οχι σαν τελωνειο!
stergios

Καλημερα!
Πηρελαβα σημερα τη μηχανη, καθως εχθες ηταν στη μοναδα διαλογης των ελ.τα και δεν μου τη δωσανε.

Αρχικα ηθελα να την τσεκαρω κατασκευαστικα. Ατελειες βρηκα μονο στο φινιρισμα της, τα οποια δε φαινονται απο κοντα μονο και προσωπικα δεν αξιζει ν ασχοληθω. Δεν επηρεαζουν το αισθητικο κομματι στο συνολο ακομη και αν την κοιταξεις απο πολυ κοντα.

Επισης προσωπικη μου εκτιμηση, πως η μηχανη δεν ειναι επιμεταλλωμενη, αλλα βαμμενη, μαλλον με ηλεκτροστατικη.
Θα πεινασουν οι επιμεταλλωτες? Αν ξεφλουδισει θα παει για χρωμιωση! Αν αποδειχτει φυσικα οτι η υπολοιπη μηχανη...δε θα σκορπισει!

Παμε στα πιο σημαντικα...

Σωστη κατασκευη δειχνει να εχει. Συναρμολογηση, ανοχες, πασα, στραβωματα, ανομοιομορφιες κτλ.

Εξεταστηκε με μεγεθυντικο φακο κατω απο φως και κατα την κριση μου, δεν υπαρχει κινδυνος να πεταχτει τιποτα και να σε χαρακωσει. Ολα ειναι σφιχτα και κουμπωνουν-βιδωνουν καλα και δεν ειδα πουθενα αδυνατα σημεια, η καποιο σημειο που να "πασχει".

Τι παρατηρησα: προβλημα ευθυγραμμισης κανενα! Το top plate με το μηχανισμο σε συναρτηση με τη λεπιδα κουμπωνουν καλα! Οταν τα κουμπωσεις καλα! :-)

Και εννοω: αφου βαλεις τη λεπιδα στη μηχανη και βαλεις το ξυραφι, στις 10 φορες βαλε-βγαλε, 2-3 δεν εκατσε η λεπιδα καλα, ενω εκαναν "κλακ" τα "κεντρια" του top plate. Τοτε επιασα το top plate και το base plate και τα γυρισα προς αντιθετες κατευθυνσεις. Μια απο εδω και μια απο κει και τοτε επιβεβαιωθηκε η αφη μου πως το καπακι δεν ειχε κουμπωσει καλα αρχικα...εκανε ακομη ενα κλικ, οταν ξεσκαλωσε η λεπιδα και "φιλησε" παντου ομοιομορφα.

Επισης μου τσαλακωσε λιγο τη λεπιδα στο σημειο που ενωνονται οι 2 κοψεις της. Κανενα προβλημα ομως αφου ελεγξα οτι εκατσε σωστα.

Αν θες να ελεγξεις, φορτωσε τη λεπιδα, λυσε τη μηχανη και δες αν εφαπτεται: μηχανισμος-λεπιδα-top plate. Προσοχη μην σπασετε το stoper του ρυθμιστικου στη μερια της λαβης που ομολογω πως ειναι "λιγο" μα δε θα δεσω και γαιδαρο. Εκτος και αν νομιζω οτι κρατω την progress...και παρω φορα να περασω το 6! Νομιζοντας πως θα τη λυσω!...οχι για να ξυριστω! Χε! Χε!

Επισης φροντιστε οταν σηκωνετε πολυ την κεφαλη λογω ρυθμισης, με τα 2 χερια να πιεζετε πριν αρχισετε να ξυριζεστε, τα plates, ωστε το ελατηριο να βοηθησει να μην γερνει η κεφαλη, με αποτελεσμα οταν γερνει, η μιση κεφαλη να ειναι πιο επιθετικη. Ασε που κατα 90% μολις αρχιζεις να ξυριζεσαι θα κατσει εκει που πρεπει.

Εκανα και ενα αλλο τεστακι! Δουλεια δεν ειχε ο διαολος βραδιατικα... Εβαλα μια κουβερτα σε περίπτωση ατυχηματος, κουμπωσα μια λεπιδα της οποιας ειχα χαλασει τις κοψεις και τιναξα δυνατα προς τα εμπρος με δυναμη, μηπως "πεταξει" το top plate με τη δυναμη της φυγοκεντρου και ιδιο του το βαρος. Test Passed! :-)

Μπηκα στα ενδοτερα για ξυρισμα, μιας και ειχα λυσσαξει, αφου ελυσα και επλυνα με πιατων και οδοντοβουρτσα.

Πιανω το Palmolive stick, κανω αφρο με το semogue...πωπω το ρημαδι λεω, σα κουνουπελαιο του ΕΣ μυριζει! Τι διαλο?! Ειχα πιασει το arko stick! Δευτερο ξυρισμα με δαυτο και δε μου αρεσε καθολου ουτε τοτε, ουτε τωρα! Απο ιδιοτητες εννοω! Δε βαριεσαι...

Ρυθμιση 3 και ξεκινω περιμενοντας αγριαδα! Τοσα εχω ακουσει! Για τη futur βεβαια και οχι για την απομιμηση! Πολυ απαλη, βαρια, καλο ζυγισμα, με καταλληλη γωνια-καμψη της λεπιδας για το δερμα και τα γενια μου υποθετω! Λιγο ζοριστηκα στη μυτη! Γαλλικη βλεπεις, τρομαρα μου! :-)

Καθαριζει πολυ ωραια, δεν γλιστρα στα χερια το φινιρισμα της, βοηθαει και η κοιλοτητα στη λαβη...

Δευτερο χερι πλαγιο, στο 2μισυ απο σεβασμο, κρυα, λεια και ματ, γλιστραει γλυκα σαν φιδι στο δερμα μου και τα τρωει φιλαρακο τα γενια! Σαν να εχει παρει φορα δεν αισθανομαι αντισταση στην polsilver και να φανταστεις ηταν το δευτερο ξυρισμα της..

Κοντρα επισης μελι-σοκολατα και στο μουστακι δε χρειαστηκε ιδιαιτερη μανουβρα για να μη με τσιμπησει το φιδι! Μασε φραγκα για τη γνησια σκεφτομαι! :d
Ομως η αποκαλυψη ηταν κατω απ το λαιμο! Λογω φορας απο αυτι σε αυτι, λιγο δυσκολο το bbs εκει χωρις ερεθισμους! Η qshave το καταφερε! Γιατι? Γιατι εχει κλειστο καπακι και σκεπαζονται οι ακρες της λεπιδας που μου γδερνουν το λαιμο! Να αναφερω και τις οπες στο base plate που βοηθουν πολυ στο ξεπλυμα της λεπιδας.

Φιλικα, αν δεν ειχα τρομαξει απ τα γραφομενα καποιων τοτε, θα ειχα παρει futur και οχι progress! Οχι οτι με χαλασε, μα θα μου ταίριαζε καλυτερα καθως φαινεται! Τροπο και σεβασμο θελουν ολα! Οχι φοβο! Επισης, δεν εχει καμια σχεση με την progress!


Λογω..."σηκωμαρων" εκανα αντι για μερεμετια και ενα τεταρτο χερι! Γλομπος! Μηδεν ερεθισμοι πουθενα, τσιμπουσα με ανεση το δερμα χωρις τσουξιμο αμεσως μετα το ξυρισμα και παλλουκαρια το ξυρισμα ηταν βαθυτατο με δερμα βιλουδο και πασης Ελλαδος να ουμε! :obscene-drinkingcheers:

Την επομενη φορα, με νεα λεπιδα, καλυτερο σαπουνι και καλυτερη προετοιμασια!

7+3 στα ελτα! :text-nocomment:

Καλη για να παρεις μια γευση απο futur. Φαντασου και να τανε! Προσωπικα θα την προτεινα σε αρχαριο αλλα και σε οποιονδηποτε αλλον.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Επισης προσωπικη μου εκτιμηση, πως η μηχανη δεν ειναι επιμεταλλωμενη, αλλα βαμμενη, μαλλον με ηλεκτροστατικη.
Και η αυθεντικη futur, βαμμενη ειναι ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”