Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
7
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

george644 έγραψε: Μodernman.uk
μπράβο για το λινκ,
παράγγειλα την 24c και την 98r Parker
με την έκπτωση 10% της πρώτης παραγγελίας σύνολο 27,49 λίρες
τσάμπα πράμα :)
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Πολλοι χρηστες απο τον ενθουσιασμο τους ή απο απειρια στις DE γραφουν ενθουσιωδη σχολια.Και βεβαια καποιοι τυχεροι μπορει να πηραν καλο κομματι,δεν το αποκλειω.Οι μηχανες αυτες της MingShi ειναι λοτταρια.Ο,τι σου κατσει.Εγω ξεκινησα με μια Κινεζικη DE η οποια δεν ευθυγραμμιζε τη λεπιδα σωστα.Σφαχτηκα μια φορα και δεν ηξερα τι εφταιγε.Η μηχανη,η λεπιδα(Astor τρομαρα μου),ή η τεχνικη μου.Μετα την εψαξα και βρηκα το φορουμ.Διαβασα και πηρα τη Merkur 34c.Φανταστειτε ενα απειρο χρηστη να παει να ξυριστει με μια ρυθμιζομενη που δεν ευθυγραμμιζει σωστα τη λεπιδα.Ουτε στον εχθρο σου δεν το ευχεσαι που λενε.
Τολμω να πω οτι τυχερη στο τελος θα ειναι η Μερκουρ.Πολλοι στο τελος θα πεταξουν τον κλωνο και θα αγορασουν την αυθεντικη Futur. Εδω ειμαστε και θα το δειτε.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Εγώ που είμαι αρχάριος σε DE μηχανές και πλήρως άσχετος με τις ρυθμιζόμενες, αποφάσισα να αγοράσω τη μηχανή του θέματος λόγω χαμηλού κόστους και για πειραματισμό.
Όταν λέω πειραματισμό δεν εννοώ στο πρόσωπό μου αλλά να τη δω πως μου κάθεται στο χέρι, ποια είναι η λογική των συγκεκριμένων μηχανών και πως φαίνεται στο μάτι. Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρω αν όντως αξίζει ή όχι για μένα η αγορά της αυθεντικής, επομένως δεν θα χρειαστεί να ρισκάρω τα 70€...
Για ξύρισμα προσωπικά θα τη δοκιμάσω σε 3-4 μηνες, όταν και θα έχω βελτιώσει την τεχνική μου.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Σωστα, να τη δοκιμασεις αφου παρεις τη σχετικη εμπειρια απο καποια καλη μηχανη.Εγω εμαθα με την Merkur 34c που και μεθυσμενος να εισαι, η λεπιδα θα κατσει κεντρο.Δεν ειναι τυχαιο που προτεινεται για αρχαριους.Και οι Parker OC ειναι πολυ καλες για ξεκινημα.Εχω την 26c.Κεντραρει η λεπιδα σωστα και εχει ωραιο φινιρισμα.Ειναι μετριας επιθετικοτητας και προτεινεται για πρωτη μηχανη.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Τη μηχανή την πήρα και γω μόνο και μόνο επειδή είχε τόσο καλή τιμή. Στα 26€ δεν θα την αγόραζα, στα 16€ θα το σκεφτόμουν πολύ πριν την πάρω, αλλά στα 6€ δεν το σκέφτηκα καθόλου. Θέλω να την δω πως είναι και γιατί όχι να την δοκιμάσω πως ξυρίζει. Εδώ δοκίμασα αυτή του Χόντου που επίσης έχει αρκετά εκτεθειμένη λεπίδα παρόλο που δεν είχα ιδέα.
Πάντα κάπως έτσι γίνεται, σχεδόν με όλα τα καταναλωτικα προϊόντα.
Βέβαια αν και έχω κόλλημα με τα ρολόγια, δεν θα αγόραζα ποτέ ένα μαιμού ρόλεξ ούτε καν για να το δω πως μου κάθεται στο χέρι, αλλά η μηχανή είναι κάτι άλλο. Αφενός μεν δεν σου κοστίζει τίποτα, αφετέρου δε δεν είναι κάτι που βγαίνει σε κοινή θέα και σε άμεση σύγκριση. Είσαι εσύ και αυτή, δεν σου κάνει την πετάς, σου κάνει έστω και λίγο? την κρατάς.
Αυτή είναι η δική μου άποψη επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7614 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

Zizu10 έγραψε:Εγώ που είμαι αρχάριος σε DE μηχανές και πλήρως άσχετος με τις ρυθμιζόμενες, αποφάσισα να αγοράσω τη μηχανή του θέματος λόγω χαμηλού κόστους και για πειραματισμό.
Όταν λέω πειραματισμό δεν εννοώ στο πρόσωπό μου αλλά να τη δω πως μου κάθεται στο χέρι, ποια είναι η λογική των συγκεκριμένων μηχανών και πως φαίνεται στο μάτι. Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρω αν όντως αξίζει ή όχι για μένα η αγορά της αυθεντικής, επομένως δεν θα χρειαστεί να ρισκάρω τα 70€...
Για ξύρισμα προσωπικά θα τη δοκιμάσω σε 3-4 μηνες, όταν και θα έχω βελτιώσει την τεχνική μου.
Θα το δεις και στην πορεια,βεβαια,με την merkur δεν ρισκαρεις ποτε....
κατα τον δαιμονα εαυτου
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Όταν με το καλό μπορέσω να πάρω την 41c, θα το επιβεβαιώσω :-)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σήμερα παρέλαβα την μηχανή...
Αύριο πιθανών θα έχετε φωτογραφικό υλικό και το ανάλογο κείμενο... :)
► Εμφάνιση spoiler
Added in 23 hours 58 minutes 7 seconds:
► Εμφάνιση spoiler
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Όπως είπα και πριν το πακέτο το παρέλαβα χθες μέσω ταχυδρομείου.
Αυτό σημαίνει πως το πακέτο ήλθε πολύ γρήγορα! αν δεν κάνω λάθος έκανε μόλις 10 μέρες από την μέρα παραγγελίας αν υπολογίσουμε κιόλας ότι έγινε απόγευμα τότε μιλάμε για 9 μέρες (εκτός αν δουλεύουν και νύχτα εκεί)
Κλασικό πορτοκαλί πακετάκι με το αγχολυτικό (δις, μία οι "φουσκαλίτσες" και μία η μηχανή) από μέσα...

Το κουτάκι της μηχανής ήταν σε
qshave_vertical_box_back.jpg
κάποια σημεία αποχρωματισμένο (όχι γδαρμένο).
qshave_horizontal_box_front.jpg
Ενώ στο σημείο που πρέπει να το ανοίξεις, είχε ένα σκίσιμο.




Το οποίο βέβαια μπορεί να έγινε από την κόρη μου στην προσπάθεια να το ανοίξει...
Το κουτάκι ανοίγει έτσι...
Εικόνα
:D :P

Και αυτό που βλέπεις δεν είναι τίποτα παραπάνω από την μηχανή να σου χαμογελά :DD
qshave_vertical_box_content.jpg
Περιέχει (όπως έχει ειπωθεί) την μηχανή, ένα πακετάκι με τις λεπίδες qshave ( :lmao ευχαριστώ, δεν θα πάρω! )
Έχει και ένα βουρτσάκι (έκπληξηηηηη!!!)
Τέλος πάντων εδώ βλέπετε (σχεδόν) όλο το περιεχόμενο του κουτιού...
Λείπει μόνο μία "καρτούλα" που λέει πως να βάλετε τις λεπίδες... (duhhh!)
qshave_only_content.jpg
Και έτσι για την δούμε (μόνο) μία λεπίδα qshave! :) :D
20170426_164635.jpg
Made in USA παρακαλώ! :lmao



Δεν της πήρα τα μέτρα...
Όλα αυτά είμαι σίγουρος πως μπορούν να βρεθούν εδώ...

Όπως είχα πει η μηχανή έχει κάποια ψεγάδια...
Εδώ για παράδειγμα που έχει κάποιους "αποχρωματισμούς"...
qshave_DE_spots.jpg
Ή εδώ...
qshave_DE_pimp_marked.jpg
Που έχει ένα "σπυράκι". Είναι μικροσκοπικό μεν, αλλά αισθητό στο δάχτυλο, Δεν προσπάθησα να το ξύσω... :D

Η μηχανή δεν έχει άλλα εμφανή προβλήματα...
Την έκανα φύλο και φτερό δεν βρήκα κάποιο άλλο πρόβλημα.

Ο ρυθμιστής γυρίζει αβίαστα και σταθερά, μένει στην ρύθμιση χωρίς τυχών τζόγους στο γύρισμα.
Το κάλυμμα της λεπίδα κουμπώνει και ξεκουμπώνει επίσης εύκολα χωρίς να έχει κανένα τζόγο.
qshave_DE_top_no_cover.jpg.jpg
qshave_DE_top_no_cover_with_blade.jpg
Η λεπίδα μένει στην θέση της και η κόψεις της στην χαμηλότερη ρύθμιση (για μένα) νόμιζα πως είναι λίγο παραπάνω απ όσο θα ήθελα.
qshave_DE_blade_extend.jpg
Αλλά έκανα λάθος...
qshave_DE_blade_extend_with_skin.jpg
Εν τέλη αποφάσισα να την βράσω για καλό και για κακό...
qshave_DE_boiling.jpg
Την μηχανή την φοβήθηκα...
Στην αρχή έτσι όπως την είδα λέω θα καταλήξω στο χασάπικο. Έπεσα όμως πολύ έξω!

Η λαβή δεν γλιστράει, ούτε βρεγμένη...
Αρκετά βαριά, δεν θέλει καθόλου πίεση!
Η κεφαλή γλιστράει και είναι λες και σε γλύφει μία μεταξένια, μεταλλική γλώσσα.
Με Astra platinum και το πολύ ωραίο σαπουνάκι Mystere περγαμόντο το ξύρισμα ήταν απολαυστικότατο και πάνω απ όλα, ανεπεισοδιακό!
Στο πρώτο πέρασμα (φορά τρίχας) ήμουν στην βαθμίδα 0.5 ήταν στην κουκκίδα πριν το 1. Στο 2ο (κάθετα) όμως και τρίτο (κόντρα) το έβαλα στην βαθμίδα 3. όπου το βρήκα και ικανοποιητικό.

Εν κατακλείδι...

Όπως είπα στο spoiler η μηχανή έχει μικροθεματάκια, αλλά δεν είναι κάτι που επηρέασαν το ξύρισμα. Της τα συγχωρώ με κλειστά τα μάτια!
Τώρα αν σε μέρες/μήνες εμφανίσει άλλα προβλήματα το ξανακοιτάω. Προς το παρών όμως για τα λεφτά που έδωσα και για το αποτέλεσμα που είχα λέω πως η μηχανή είναι τέλεια και πως ακόμα και αν δεν ξυριστείς ποτέ με αυτήν μόνο και μόνο να την έχεις στην "συλλογή" σου αξίζει.
Ο πόλεμος των κλώνων...

ΙΜΗΟ
Merkur Futur - Qshave
0 - 1
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6925 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστούμε Ανδρέα για την αναλυτικότατη παρουσίαση. Ελπίζω να παραλάβουμε το ίδιο καλές μηχανές όλοι όσοι παραγγείλαμε.
Δημήτρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”