Wolfman Razors

Απάντηση
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Καλησπέρα.

Δεν βρήκα αντίστοιχο νήμα και σκέφτηκα έχοντας λίγο χρόνο να ξεκινήσω ένα.

Κατέχω εδώ και λίγους μήνες της WR1 closed comb. Είναι χειροποίητες μηχανές, από διάφορα υλικά,αυτή που έχω είναι από ανοξείδωτο ατσάλι- γυαλισμένο. Κατασκευάζονται στον Καναδά. Γενικά είναι πολύ όμορφες μηχανές. Σε σχέση με αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά η ποιότητά τους είναι απαράμιλλη. Ψάχνοντας λίγο περισσότερο τελευταία βλέπω ότι υπάρχουν κατασκευαστές που προσπαθούν να αντιγράψουν σχέδια. Στο ξύρισμα έχω μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένος. Θεωρώ άδικο να τηνσυγκρίνω με άλλες μηχανές, αφού οι Wolfman παίζουν σε άλλο επίπεδο. Ενδεικτικά θα πω ότι για πολύ καιρό είχα την Merkur 34C HD, ήμουν ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Αυτό μέχρι να δοκιμάσω την WR1. Αν έπρεπε να βρω κάποιο αρνητικό θα ήταν ότι λυπάσαι να τη χρησιμοποιήσεις. Είναι κόσμημα.
Αν τις έχει δοκιμάσει κανείς θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε αλλο επιπεδο παιζουν σιγουρα - αλλα και καμια δικη σου φωτο να τις θαυμασουμε οι υπολοιποι δεν θα ηταν κακη ιδεα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Αχιλλέα, πότε την παρήγγειλες και με ποιον μαγικό τρόπο μπήκες στην λίστα; Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Μία έχω. Φωτογραφία είχα ανεβάσει πριν λίγο καιρό σε άλλο νήμα, δική μου ήταν δεν την ψάρεψα από αλλού. Το κακό είναι ότι δεν την βρίσκω τώρα. Ίσως κάποιοι θυμούνται που ονομάστηκε διαστημόπλοιο.
Αν και το μήνυμά σου θα έλεγε κάποιος ότι έχει και διαφορετική ανάγνωση. No offense.

Δήμο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθείς τον λογαριασμό του στο Twitter. Ανακοινώνει εκεί πότε έχει διαθέσιμα κομμάτια. Με το που το ανεβάζει εσύ πρέπει μέσα σε ελάχιστο χρόνο να παραγγείλεις. Να ξέρεις δεν είναι καθόλου εύκολο. Πρόσφατα ατύχησα παρότι ήμουν γρήγορος. Επειδή πρόκειται για ένα πολύ ακριβό προϊόν τα τελωνεία δεν αστειεύονται. Οπότε γνωρίζεις ότι μπορεί να πάει και $450+ το μαλλί. Αν το αντέχεις αξίζει.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

:text-worthless:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν και το μήνυμά σου θα έλεγε κάποιος ότι έχει και διαφορετική ανάγνωση. No offense.
Τι σημαινει αυτο το "χωρις παρεξηγηση" ? Αφου κανεις σαφη υπαινιγμο. Anyway, η "αναγνωση" ειναι αυτη που διαβασες - δηλαδη οτι δεν θα ηταν κακο να δουμε και καμια δικια σου φωτο - μιας και ξεκινας εσυ το thread για τη συγκεκριμενη μηχανη.

Γενικα μιλωντας, αν θελω να πω κατι αλλο, λεω αυτο το αλλο.


** Το "διαστημοπλοιο" ανεφερθηκε εδω - αλλα η εικονα δεν φαινεται πλεον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα,

Αχιλλέα εάν θέλεις και μπορείς φυσικά,μπορείς να μου πείς ποιά κεφαλή πήρες;
Δηλαδή:OC(open comp) SB(solid bar) DC(dual comp-sb/oc) [ανοιχτή-κλειστή-και τα δυο μαζί];

Την λαβή την θυμάμαι στην φωτογραφία σου,την κεφαλή όχι,και το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι,τι Blade Gap(διάκενο λεπίδας)την πήρες; γιατί οι επιλογές είναι από: .48mm έως και .86mm (ήπια - άστα να πάνε) :D

Έχω και εγώ μία και την δοκιμάζω,αλλά είναι δανική,και σύντομα θα την επιστρέψω. 8)


ΥΓ: Δεν φταίμε εμείς φίλε,εσύ άνοιξες το thread,τώρα,δώσε πόνο στον λαό... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας.

Λοιπόν ήρθε η ώρα να πω δύο λόγια για την Wolfman την οποία δοκίμασα ενδελεχώς επί σχεδόν τρείς μήνες.

Οι δοκιμές έγιναν με πάρα πολλές λεπίδες(τις καλύτερες)που έχω ξεχωρίσει και ταιριάζουν με το δέρμα μου,ξεκινώντας με τις ποιό ήπιες έως τις ποιό επιθετικές/κοφτερές,επίσης ξυρίσματα μετά από: 2ημέρες-3ημέρες έως και 5ημέρες
(καθημερινό δεν μου επιτρέπει το δέρμα μου),να τονίσω ότι σε όλες τις δοκιμές το software που χρησιμοποιήθηκε ήταν και είναι αναφοράς,δηλαδή γνωριζόμαστε πάρα πολύ καλά...

Ο συνδυασμός που δοκίμασα ήταν: WR1 Razor Head (316L Stainless Steel) DC(dual comp-sb/oc) με λαβή WRH7 Stainless Steel με επιλογή Polished,δοκιμάστηκε με .61mm(Standard-Medium) και .80mm Blade Gap.

Λόγω ότι δέχτηκα πολλά πμ για την συγκεκριμένη,και είδα μεγάλο ενδιαφέρον από τα μέλη μας,(σαφώς κατανοητό μετά από τόσο θόρυβο)θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν ποιό αντικειμενικός μπορώ.

Έτσι η Wolfman εμφανισιακά είναι ένα κόσμημα(χωρίς υπερβολές) τα μέταλλα της στην Polished αστράφτουν και της δίνουν ένα πολύ όμορφο "συνολάκι" η κεφαλή είναι αρκετά όμορφη και λεπτή,διαφέρει από πολλές άλλες,που μπροστά της φαίνονται και είναι bulky(ογκώδες),μεγάλο ατού αυτό,που δείχνει άριστο σχεδιασμό,και (ειδικά κάτω από την μύτη) διαπρέπει.

Το Precision καθώς και τα tolerances(ακρίβεια και ανοχές)μεταλλουργικά είναι εξαιρετικές,όταν την βαστάς σου δίνει την εντύπωση ότι είναι ένα solid κομμάτι,απλά με μία λέξη εντυπωσιάζεσαι.

Το ζύγισμα της είναι ένα κλίκ ποιό κάτω από τις ATT δεν σε προβληματίζει όμως,η λαβή της στο grip δεν με ενθουσίασε,θα προτιμούσα την λαβή της ATT atlas,είναι ποιό βολική/grasphold και(στο χέρι μου)πάντα.

Και στα δύο διάκενα που δοκίμασα .61mm και .80mm η oc με την cc/solidbar δεν είδα καμία διαφορά μεταξύ τους,εκτός ότι στην oc ένιωθα ποιό πολύ την λεπίδα στο πρόσωπο,διαφορά άλλη δεν είδα ξυριστικά,στο ξύρισμα το .80mm απλά δέν, βέβαια κάποιοι μπορεί να το λατρέψουν,με το .61mm μου έδωσε αρκετά και ωραία ξυρίσματα,με συμπεριφορά επιθετικότητας/αποτελεσματικότητας στο περίπου,μου θύμισε την Weber,και εκεί θα μπορούσα να την κατατάξω.

Συμπερασματικά
Είναι ένα κομμάτι πολυτελείας,που όντως δεν γίνεται να συγκριθεί με καμία άλλη μεταλλουργικά,ίσως με κάποιες ιδίας κατηγορίας,όμως θα τολμήσω να πω πως,ξυριστικά συγκρίνεται άνετα με πολλές "άλλες" που είναι και φθηνότερες και με υποδεέστερα μέταλλα,και εάν υπολογίσουμε/προσθέσουμε την "ψυχική οδύνη"/κοροϊδία/διαθεσιμότητα,αλλά και την τιμή αγοράς της,εγώ προσωπικά σαν Αντώνης δέν υπήρχε περίπτωση να την αγόραζα.

Και για να μην είμαι και αγνώμων,λόγω ότι αυτές τις αράδες μπορεί να τις διαβάσει ο ιδιοκτήτης της,που μου την έδωσε να την δοκιμάσω,και που ήξερε ότι θα πω την γνώμη μου εδώ,χίλια ευχαριστώ αδερφέ να είσαι πάντα καλά.

* Η γνώμη μου θα ήταν λίγο ποιό επιεικής(ένα κλίκ)εάν ήταν ανθρώπινα ποιό ακριβή,γιατί στην παρούσα περίπτωση η τιμή είναι τεράστια,και ως προς αυτά που προσφέρει πάντα,και με πρώτο και σημαντικότερο παράγοντα τον ξυριστικό...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”