Parker Variant

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Το κουτί της έχει αυτοκόλλητο ή ανάγλυφα γράμματα;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν εννοείς από το Maggard ναί είναι engrave,χωρίς το sticker/αυτοκόλλητο,μέχρι και πριν τρείς μέρες ναί; το (αναφέρω αυτό γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά) αν και το Maggard δεν είναι κανένα μαγαζάκι,έχω ψωνίσει πολλές φορές και νομίζω πως,δεν θα ρισκάρει την φήμη του/όνομά του,για κάτι τέτοιο.

Συμφωνώ με τα συμπεράσματα του Κώστα εκτός από ένα που είναι το ξυριστικό,και αυτό που με "καίει" εμένα ποιο πολύ,δεν έχω τελειώσει μαζί της,αν και έχω γνώμη σχεδόν έτοιμη,δοκιμάζω λεπίδες για τελική επιβεβαίωση και θα ξαναγράψω... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Αυτό που παρέλλειψα να αναφέρω Αντώνη είναι ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά Feather απο την αρχή της εμπλοκής μου με το σπορ του ΠΞ, οπότε και η Variant όπως και οι άλλες μηχανές μου είναι τεσταρισμένες με αυτά τα ξυραφάκια. Σύγκριση like for like που λένε και στο χωριό μου -:)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μια χαρά Κώστα,εάν έχεις βρεί το καλύτερο για εσένα χαίρομαι,αυτό είναι που ψάχνουμε όλοι νομίζω. :)

Η αγαπημένη μου λεπίδα με την Progress είναι η Personna Barber,στην Variant δεν με ευχαρίστησε το ίδιο όμως,άλλη γεωμετρία έχει η Progress άλλη έχει η Variant (και ας είναι αντίγραφο) και άλλη η Futur,αν είχα βρεί μια λεπίδα για όλες,ειλικρινά θα ήμουν πολύ χαρούμενος.

* Απλά για εμένα πάντα,η δεκτικότητα μιας DE σε διάφορες λεπίδες είναι ένα ατού,και ένα σοβαρό μέτρο σύγκρισης.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

FSword έγραψε:Το κουτί της έχει αυτοκόλλητο ή ανάγλυφα γράμματα;
Ανάγλυφα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ, φυσικά δεν έχω προλάβει ακόμα να τη δοκιμάσω. Να ρωτήσω όμως κάτι για τη λειτουργία της: στο συγκεκριμένο βίντεο λέει ότι για να τοποθετήσουμε/αλλάξουμε λεπίδα την ξεβιδώνουμε "counterclockwise". Όπως το δείχνει βέβαια εμένα μου φαίνεται clockwise. Σε κάθε περίπτωση, φαντάζομαι ξεβιδώνει προς τη μεριά που αυξάνουν οι αριθμοί; Δηλαδή τη γυρνάς από 1 προς 5 και όσο παραπάνω χρειαστεί για να ξεβιδώσει;

Επίσης επειδή αναφέρει να μην την παρασφίγγουμε, φαντάζομαι είναι ασφαλές να την πάμε ως τη θέση 1 που ούτως ή άλλως μπορεί να χρειαστεί ως πολύ mild ρύθμιση (άντε ως το +). Πιο σφιχτά, δηλαδή ακόμα λιγότερο από 1 υποθέτω δεν έχει νόημα...
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Αν προσέξεις σ' αυτό το σημείο του βίδεο, ξεκινάει αριστερόστροφα να "ξεβιδώνει"...ήτοι counterclockwise.
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάντως είναι με κατεύθυνση απ' τα μικρά προς τα μεγάλα νούμερα, σωστά;
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Ακριβώς :)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν την κοίταζα σήμερα λίγο πιο λεπτομερώς και γενικά φαίνεται πολύ στιβαρή, χωρίς κάποια εμφανή ατέλεια στο φινίρισμα. Επίσης δοκίμασα να σφίξω τη βάση με και χωρίς ξυραφάκι και πάει και στα δύο άνετα ως το 1 (ή και το + πιο πριν) - το λέω γιατί θυμάμαι ότι δεν έσφιγγε τόσο στις πρώτες παρτίδες.

Να ρωτήσω κάτι, από ποια στροφή και πάνω χαλαρώνει η βάση τόσο ώστε να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ξύρισμα; Έβαλα δοκιμαστικά μια λεπίδα και βλέπω ότι από 1 ως και 5, 5+ είναι πολύ σταθερή (λογικό αφού μέχρι εκεί χρησιμοποιείται για ξύρισμα). Ακόμα και στη δεύτερη στροφή μέχρι 1 - 1.5 είναι πιο χαλαρή μεν αλλά θα μπορούσε - θεωρητικά - να χρησιμοποιηθεί. Χωρίς ξυραφάκι βέβαια είναι σταθερή ως το 4.5 ενώ στο 5 (της πρώτης στροφής) είναι πολύ χαλαρή - βέβαια δεν έχει σημασία γιατί είναι χωρίς ξυραφάκι.

Γενικά είναι νορμάλ τα παραπάνω; Ρωτάω γιατί αν κάτι δεν είναι σωστό να το πω τώρα που είναι αχρησιμοποίητη ακόμα.

Α επίσης οι σκάλες που χρησιμοποιείται (επισήμως!) είναι απ' το 1 ως το 5 ή το 5+;

Added in 21 minutes 39 seconds:
Για την τελευταία ερώτηση διάβασα τις οδηγίες και λέει από 1 ως 5.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”