Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

άνεση στο φόρτωμα λεπίδων (όχι σαν τη Futur που ψάχνω να μαζέψω τη λεπίδα απ το νιπτήρα)
Τι προβλημα σου παρουσιαζε η futur στο φορτωμα των λεπιδων ? Δεν εβαζες το ξυραφακι στο top cap ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Στο φόρτωμα δεν είχα θέμα, στο ξεφόρτωμα είχα. Όταν ανοίγω το καπάκι πολλές φορές πετιέται η λεπίδα. Ίσως πρέπει να το κάνω με την κεφαλή προς τα κάτω, ώστε η λεπίδα να μένει στο καπάκι, αλλά ακόμα κι έτσι η futur σου δίνει το περιθώριο λάθους. H Variant είναι straight forward.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα και εγώ με τη futur. Στο ξεφόρτωμα κολλάει το ξυραφάκι και πρέπει να πιεστεί για να βγε- πεταχτεί, σε βαθμό που μπορεί να γίνει επικίνδυνο.

Ως προς την variant που χρησιμοποιώ περίπου μια εβδομάδα τη βρίσκω πιο επιθετική από την progress για παράδειγμα. Την έχω χρησιμοποιήσει στο 2-2,5 με πολύ καλά αποτελέσματα και απροβλημάτιστα ως προς τη γωνία κοπής. Πιο πάνω δεν έχω πάει διότι το θεωρώ και λίγο βάρβαρο για καθημερινό ξύρισμα! Βέβαια όλα αυτά είναι θέμα γούστου.
Γενικά μιλώντας, είναι πολύ καλή, βαριά και αποτελεσματική μηχανή, με φινίρισμα καλλίτερο από την progress και εφάμιλλο της futur.
stergios

Την ωρα που εχεις αναποδα το top plate με τη λεπιδα σκαλωμενη, πιεσε με το ενα δαχτυλο λιγο στη μεση της λεπιδας, χωρις να απομακρυνεις το δαχτυλο για να μην πεταχτει και λυθηκε... Μετα γυρνα το καπακι αναποδα να πεσει το ξυραφακι στη χουφτα σου. Ετσι τουλ κανω εγω.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παιδιά δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,έλαβα όμως εχθές ένα μήνυμα από φίλο στο εξωτερικό που μου έλεγε ότι οι πρώτες παρτίδες της Variant(που δεν τις θέλουμε)έχουν μια διαφορά στο κουτί συσκευασίας.

Οι πρώτες έχουν ένα sticker/αυτοκόλλητο,ενώ οι δεύτερες είναι engrave/ανάγλυφα,το κουτί έδώ και εδώ με χρυσά και ασημένια γραμματοσειρά είναι ok,και εδώ βλέπουμε το sticker,που είναι αγορασμένη από εδώ όπως λέει και ο ίδιος.

* Θα πρότεινα maggard,μέχρι την φέρουν Ελλάδα,γιατί είμαστε σίγουροι ότι είναι ok.
Στο φόρτωμα δεν είχα θέμα, στο ξεφόρτωμα είχα. Όταν ανοίγω το καπάκι πολλές φορές πετιέται η λεπίδα. Ίσως πρέπει να το κάνω με την κεφαλή προς τα κάτω, ώστε η λεπίδα να μένει στο καπάκι, αλλά ακόμα κι έτσι η futur σου δίνει το περιθώριο λάθους. H Variant είναι straight forward.
Πριν να βγάλεις το καπάκι,χαμήλωσε την ρύθμιση στο "0" ώστε να καμπυλώσεις πάλι την λεπίδα,και μετά pop up,δηλαδή όπως βάζεις την λεπίδα έτσι και την βγάζεις.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Το θέμα είναι ότι δεν είναι προφανής ο τρόπος που θα γίνει και απαιτεί έναν κανόνα. Αυτό είναι και το πρόβλημα!
stergios

Tony έγραψε:Πριν να βγάλεις το καπάκι,χαμήλωσε την ρύθμιση στο "0" ώστε να καμπυλώσεις πάλι την λεπίδα,και μετά pop up,δηλαδή όπως βάζεις την λεπίδα έτσι και την βγάζεις.!
Αντωνη
εδω για να μη ειμαι off :-)
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Χρησιμοποιώ την Variant για περίπου δύο εβδομάδες καθημερινά. Πλέον έχω καταλήξει στα βασικά μου συμπεράσματά.
- Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή
- Αισθητικό αποτέλεσμα άριστο
- Βάρος εξαιρετικό
- Κράτημα άριστο
- Αποτέλεσμα ξυριστικό εξαιρετικό

Η μηχανή κινείται με το βάρος της, χωρίς καθόλου πίεση και στο καθημερινό ξύρισμα ρυθμισμένη στο 2,5 με 3 και με κατεύθυνση προς τη φορά των τριχών δίνει αποτέλεσμα τέτοιο ώστε σχεδόν να μη χρειάζεται να ξυριστείς την επομένη το πρωί.

Ως προς το αποτέλεσμα είναι καλλίτερη, τουλάχιστον σε εμένα, τόσο από την Futur όσο και απο την Progress που είναι και ο άμεσος ανταγωνιστής της. Θεωρώ την Futur μηχανή κατάλληλη για χρήση σε γένια 2-3 ημερών, ενώ η Progress Long, που την έχω χρησιμοποιήσει καθημερινά με καλά αποτελέσματα, υποδεέστερα όμως της Variant, δεν έχει το ίδιο φινίρισμα (για να μην μιλήσω για το πλαστικό στο τέλος), έχει θέματα στο κράτημα που σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς για φρένο ένα δάκτυλο απο κάτω και γενικά δεν αφήνει το ίδιο αποτέλεσμα και αίσθημα ικανοποίησης.

Ένα ενδιαφέρον σημείο είναι ότι κατά τη διάρκεια των δύο αυτών εβδομάδων, χρησιμοποίησα μόνο μία φορά άλλη μηχανή, την oc Parker 26c. Με έκλπηξη διαπίστωσα, ότι έχανε κατά κράτος σε αίσθηση και αποτέλεσμα από την Variant, ενώ μέχρι τότε τη χρησιμοποιούσα και ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Πλέον, η Variant έγινε η καθημερινή μου μηχανή και θα παραμείνει για αρκετό καιρό. Τη κατατάσσω πρώτη μεταξύ των μηχανών που έχω.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εν τέλει το πιο ασφαλές μέρος για να πάρουμε version 2 είναι από Maggard;

Added in 51 minutes 11 seconds:
Επίσης, όσοι αγοράσατε από Maggard επιλέξατε Economy International ή USPS First-Class Mail Intl; Εντάξει υπάρχει και η USPS Priority Mail Intl, αλλά πάει πολύ ακριβά. Μέχρι στιγμής πάντως από άλλες αγορές (όχι από Maggard) με USPS First Class δεν είχα κάποιο θέμα.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Και εγώ από Maggard αγόρασα αλλά θα σε γελάσω για το ποια έκδοση είναι. Να υποθέσω ότι αφού δεν έχει κανένα πρόβλημα η μηχανή είναι η 2. Σχετικά με τον τρόπο αποστολής επέλεξα τη δεύτερη επιλογή που σου δίνει τη δυνατότητα tracking του δέματος.Επισης ήρθε και πολύ γρήγορα (σε 5 μέρες αν θυμάμαι καλά).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”