Parker Variant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Έτσι είναι όπως τα λές,η εταιρία προτείνει για ξύρισμα τις ρυθμίσεις από 1 έως το 5.

Και καλά κάνει,από το 5+ και επάνω είναι ρυθμίσεις "unofficial" και για αρκετά ριψοκίνδυνους/έμπειρους,η διαφορά από το 5 στο 5+ φαίνεται λίγη,και όμως είναι τεράστια,διότι αλλάζει η γεωμετρία της μηχανής λόγω μεγάλου blade gap,και ξεφεύγουμε αρκετά από τα γνωστά που ισχύουν στις μηχανές ασφαλείας...

Προτείνω η ρύθμισή της να είναι μέχρι το [5] άλλωστε δεν το λέει τυχαία η parker,τώρα εάν δεν σε καλύπτει,βάλε μια ποιό κοφτερή λεπίδα,και αν πάλι σου φαίνεται 'λίγη' τότε δεν κάνει για εσένα και τις ανάγκες σου.

Από όλα αυτά που περιγράφεις,ναι είναι νορμάλ,και εφόσον η μηχανή σου δεν έχει προβλήματα στο calibration και στο φινίρισμα,είναι όλα μια χαρά,και απλά απόλαυσέ την... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Thanks! Πάντως τα περί χαλαρότητας πάνω από 5+ δεν τα έγραψα γιατί θέλω να το βάλω παραπάνω αλλά επειδή είχα διαβάσει ένα σωρό για θέματα με τις πρώτες παρτίδες της Variant οπότε κοίταζα να σιγουρέψω ότι αυτή που πήρα δεν έχει κάποιο θέμα πριν τη χρησιμοποιήσω. :handgestures-thumbupleft:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Πρώτη χρήση της Parker Variant και όπως ήδη ξέρετε οι παλαιότεροι, συνηθίζω να αποτυπώνω τις εντυπώσεις μου από την πρώτη χρήση και εάν υπάρχει λόγος επανέρχομαι αργότερα.

Κατ' αρχήν πήρα αυτήν την μηχανή σε satin, γιατί είναι πανέμορφη οπτικά. Κατά δεύτερον, είναι μια μηχανή βασισμένη στην Merkur Progress που ήταν από τις αγαπημένες μου (μετά την Futur). Κατά τρίτον, είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για αυτήν οπότε δεν χρειάστηκε και πολύ να το σκεφτώ.

Εικόνα

Όπως είπα και πιο πάνω, είναι πολύ όμορφη οπτικά. Ενώ είναι βασισμένη στην Merkur Progress και θα περίμενε κανείς να είναι "μια από τα ίδια", εντούτοις έχει πάρα πολλές διαφορές. Είναι πιο στιβαρή, πιο δεμένη από την Progress και είναι εμφανές από την αρχή που την πιάνεις στα χέρια σου. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή, η διαβάθμιση των ρυθμίσεων άψογη, ενώ στην Progress είχαμε θέμα (κατά το σφίξιμο καθόταν η ρύθμιση όπου ήθελε). Θέματα ευθυγράμμισης δεν είχαμε, θέματα επιμετάλλωσης επίσης όχι, η αίσθηση που μου δίνει είναι ότι έχουμε να κάνουμε με ένα εργαλείο ποιοτικό και σίγουρα πιο "δεμένο" από την progrss.

Εικόνα

Στο ξύρισμα τώρα, η μηχανή αυτή έχει λίγο διαφορετική γωνία κοπής από τις υπόλοιπες και ιδιαίτερα σε σχέση με την Progress (αλλά την Futur), αλλά ένας έμπειρος δεν θα δυσκολευτεί καθόλου. Η αίσθηση στο ξύρισμα είναι η ίδια με την Progress, ξυρίζει το ίδιο βαθιά αλλά πιο γλυκά. Αυτό είναι από τα πολύ θετικά της μηχανής που μου έκανε εντύπωση. Λαλίστατη όπως και η Progress (ίσως και λίγο πιο έντονο το feedback), σου δίνει μια βαθιά ικανοποίηση.

Εικόνα

Συγκρίνοντάς την με την Progress την βρίσκω ανώτερη σε όλους τους τομείς και δεν με εκπλήσσει. Είναι η 5η Parker που παίρνω και ομολογώ μακράν η καλύτερη από τις υπόλοιπες. Και μπράβο στην Parker για την μηχανή αυτή. Είναι νωρίς να την συγκρίνω με την αγαπημένη μου Futur, αλλά θα κονταροχτυπηθούν άσχημα το βλέπω. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά αυτή!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Με λιγότερα από 20 ξυρίσματα δυστυχώς το επάνω μέρος της κεφαλής δείχνει χάλια.
Λές και είναι καμμιά βίντατζ 70 ετών. Δέν ξέρω άν φταίει το ότι ήταν "satin" ή το ότι είναι
απλώς Parker. Βλέπω δίπλα της την 94,την Ματαντόρ, την Ουέμπερ και αστράφτουν.
Κρίμα, θα μπεί μόνιμα μάλλον στον πάγκο γιατί δεν μπορώ να τη βλέπω έτσι.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Περίεργο αυτό Νώντα και μου κάνει εντύπωση, :(

Όποτε μπορέσεις βάλε μια φωτογραφία να την δούμε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Νωντα μηπως θολωσε απ τις σαπουναδες? Την επιμεταλλωση δεν τη σκεφτεσαι προκειμένου να μη τη βγαλεις off? Η να ζητησεις αντικατασταση απο τον πωλητη?
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Βουαλά =o

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Να ζητήσεις αντικατάσταση από τον πωλητή. Δεν δικαιολογείτε αυτή η φθορά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2petros την 05 Σεπ 2017, 21:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ίσως να γίνομαι υπερβολικός, αλλά μήπως η περαιτέρω χρήση θα ήταν επικίνδυνη για την υγεία σου;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Φώτη δεν είσαι υπερβολικός, μου φαίνεται πως έχει αρχίσει να φεύγει η επιμετάλωση.
Και όχι δεν θα ζητήσω αντικατάσταση από τον Maggard, ακόμη κι άν το έκανα και μούλεγε ΟΚ,
δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία να τη στείλω πίσω και να περιμένω άλλη, να κινδυνεύσουμε
να πληρώσουμε και δασμούς, και νάχουμε τα ίδια. Στον πάγκο. Εξάλλου και ξυριστικά δεν
τα πήγαμε καλά εξαρχής... δε με βόλεψε.
Εύχομαι να μην συμβεί σε άλλους κατόχους της Βάριαντ.

Δεν κάνω πλέον άλλα πειράματα με μηχανές. Τέλος οι αγορές και δοκιμές μηχανών,
με εξαίρεση μιά κεφαλή R41 σύντομα και ίσως μιά ιαπωνικού στύλ Feather AC.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”