Acevivi Double Edge Long Handled Safety Razor

Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Πριν μερικές ώρες παρέλαβα τη μηχανή του τίτλου και μιας που δεν υπάρχει αντίστοιχο νήμα, θα προσπαθήσω να κάνω μια σχετικά σύντομη παρουσίαση της.
Μιλάμε για την ACEVIVI Double Edge Razor την οποία μπορείτε να θαυμάσετε στην επίσημη σελίδα της εταιρείας.
Κατ'αρχάς να αναφέρω πως πρόκειται για μια μηχανή η οποία κατασκευάζεται (πού αλλού;) στη Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας, είναι 3 τεμαχίων, με υβριδική κεφαλή (ανοικτή και κλειστή κτένα), αλλά και 2 υλικών.
Η λαβή της είναι από ανοιξείδωτο χάλυβα ενώ οι δύο πλάκες της κεφαλής της είναι από το κράμα zamac, κάτι που μπορείτε εύκολα να συμπεράνετε από το βάρος τους.
(Στα φόρα της αλλοδαπής κάποιοι αχαρακτήριστοι μιλούν για βαμμένο πλαστικό, αλλά η αλάνθαστη επιστημονική μέθοδος της κρούσης δια του όνυχος, αποδεικνύει περίτρανα πως όλα αυτά είναι κακοήθειες). (*)

Βάρη
Άνω πλάκα κεφαλής (βάρος): 5 γραμμ.
Κάτω πλάκα κεφαλής (βάρος): 6 γραμμ.
Λαβή (βάρος): 82 γραμμ.
Σύνολο: 92-93 γραμμ.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Διαστάσεις λαβής
Μήκος:102χιλ. Διατομή: Φ=12χιλ. (Στο σημείο που η λαβή είναι λίγο φαρδύτερη Φ=14,5χιλ.)

Όπως προέκυψε μετά από ενδελεχείς μελέτες και δοκιμές (όπως μπορείτε να θαυμάσετε στο μοντέλο που ακολουθεί), εξαιτίας της πανάλαφρης κεφαλής της το κέντρο μάζας βρίσκεται πολύ κοντά στο μέσο της λαβής.
Εικόνα

Ουσιαστικά μιλάμε για μια μηχανή με στήσιμο 50:50 (με αυτοκινητιστικούς όρους) και πρακτικά ουδέτερη (ούτε υπό- αλλά ούτε και υπερστρέφει). :D

Η ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα βρίσκονται στα συνήθη επίπεδα που μας έχουν συνηθίσει οι ασιάτες φίλοι μας, αλλά πραγματικά δε θα περίμενα τίποτα παραπάνω από μια μηχανή που κοστίζει ~10-12€ (συμπερ. των μεταφορικών).
Αρνητική εντύπωση μου έκανε η παρουσία οξείδωσης στο σπείρωμα, αλλά για να είμαστε δίκαιοι είναι κάπως αναμενόμενο εξαιτίας της διμεταλλικής επαφής. Ελπίζω βέβαια με λίγο λαδάκι να εξαφανιστεί, αλλά και μόνο η λαβή να μείνει πάλι αξίζει.
Ασφαλέστερα συμπεράσματα θα μπορέσουν να εξαχθούν μετά από κάποιο διάστημα, οπότε ας μη βιαστώ να κρίνω.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Δεν έχει δοκιμαστεί ακόμη ώστε να υπάρχουν και οι πρώτες ξυριστικές εντυπώσεις, αλλά θα προσπαθήσω να επανέλθω το συντομότερον δυνατόν.


(*) Χωρίς πλάκα παίζει να είναι και πλαστική η κεφαλή...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ωραία παρουσίαση! Καλοξύριστη! Περιμένουμε εντυπώσεις....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ωραία τα είπες Παναγιώτη. Επειδή δεν το έχω ψάξει, υπάρχει ποικιλία σχεδίων κεφαλής(oc, safety) και λαβής;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Εξ όσων γνωρίζω φίλε Φώτη υπάρχει μόνο αυτό το μοντέλο.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Παρακαλείται κάποιος κλειδοκράτωρ να προσθέσει το "ο" που μου ξέφυγε στην πρώτη σειρά, στη λέξη "αντίστιχο".
Μη χάσει κανένας χριστιανός το φώς του διαβάζοντας την παρουσίαση...

Σας μερσώ.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Πρώτο ξύρισμα σήμερα με την μηχανή του τίτλου και οι εντυπώσεις μου είναι ανάμικτες και εγώ λίγο προβληματισμένος. :think:

Ξεκινώντας από τα βασικά, η μηχανή κάθεται καλά στο χέρι χωρίς να γλιστρά και το μήκος της λαβής αρκετά καλό για τα δικά μου χέρια. Το βάρος της επίσης σε πολύ καλά επίπεδα ώστε να μπορείς να ξυριστείς ακόμη και χωρίς να έχεις κάνει καλό πρωινό.
Η επιλογή ελαφρύτερου υλικού για την κεφαλή σε σχέση με αυτό της λαβής, δίνει μια κατανομή βάρους η οποία μάλλον θα σε ξενίσει αρχικά. Η επιλογή υλικών έγινε προφανώς για λόγους κόστους, αλλά οφείλω να επισημάνω έναν πιθανό κίνδυνο για κάποιον αρχάριο, ο οποίος νιώθωντας αυτήν την έλλειψη βάρους στην κεφαλή ίσως ασυναίσθητα πιέσει περισσότερο τη μηχανή.

Το πρώτο πέρασμα (wtg) έγινε όπως συνηθίζεται με την ανοιχτή πλευρά, η οποία μου φάνηκε εξαιρετικά ήπια και αρκετά αποτελεσματική. Η αποτελεσματικότητα ήταν αναμενόμενη, αλλά η ηπιότητά της ήταν μια μικρή έκπληξη για εμένα, διότι μη γνωρίζοντας τι να περιμένω από αντίστοιχες μηχανές, είχα προετοιμαστεί για πολύ επιθετικότερη συμπεριφορά και πολύ χειρότερα αποτελέσματα.

Όλα καλά έως τώρα λοιπόν και βούρ για το δεύτερο πέρασμα (xtg).

Με την κλειστή κεφαλή αυτή τη φορά και με το πρώτο κατέβασμα η έκπληξη γίνεται ακόμη μεγαλύτερη! Αποτελεσματικότητα την οποία δεν περιμένεις από μια κλειστή μηχανή, τόσο που κοίταξα ξανα και ξανά για να βεβαιωθώ πως δεν ξυριζόμουν με τη λάθος πλευρά.
Το βάθος που πέτυχα με τα συνήθη περάσματα, πραγματικά δεν ξέρω πόσες κλειστές μηχανές μπορούν να δώσουν! :omg
Τολμώ να πω πως η κλειστή πλευρά είναι ίσως αποτελεσματικότερη ακόμη και από την ανοιχτή, όσο περίεργο και αν σας ακούγεται αυτό, χωρίς παράλληλα να νιώσω κάποιον ερεθισμό.
Δεν ξέρω πόσο συχνό είναι το φαινόμενο αυτό, αλλά προσωπικά πιάνομαι αδιάβαστος σε σημείο που σκέφτομαι μια ριζική αναθεώρηση των σχεδίων σχετικά με την αγορά της επόμενής μου μηχανής.

Δε θέλω να βγάλω επιπόλαια συμπεράσματα, αλλά μέχρι τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές,η κατάσταση του δέρματός μου είναι (περιέργως) πολύ καλή.
Επειδή όμως το δέρμα μου δείχνει την πραγματική του δυσαρέσκεια συνήθως την επόμενη ημέρα, επιφυλλάσομαι για τα σχόλια που ίσως ακολουθήσουν...

υ.γ. Η κρέμα που χρησιμοποιήθηκε ήταν η Maca Root και η λεπίδα ήταν το λεγόμενο "χάδι του Θεού"... :D
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Άλλο ξύρισμα; Άλλες εντυπώσεις;

Η λαβή σε τι κεφαλές να ταιριάζει άραγε;;
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Επειδή περιμένουν άλλες μηχανές στο "ροτέισιο", δεν έχω κάνει άλλα ξυρίσματα με την ace και δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο...
Αν δεν απατώμαι η λαβή έχει το σύνηθες Φ5 σπείρωμα που ταιριάζει στις περισσότερες μηχανές του εμπορίου.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
assyll
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 01:48
8
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

ωραια παρουσιαση,συμφωνω απολυτα γι αυτα που γραφεις για τις δυο πλευρες.η ανοιχτη πολυ απαλη και η κλειστη πολυ αποτελεσματικη.η λαβη εξαιρετικη !!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Την έχω δοκιμάσει και εγώ παιδιά,(4 ξυρίσματα) δεν μου έδωσε αυτό το κάτι (TI) παραπάνω... :(
που το αναζητώ,μεταξύ DE και slant...η λαβή είναι πολύ μακριά για τα γούστα μου,με λίγα λόγια δεν...
φυσικά την επέστρεψα ταχέως.


*Πάνο η παρουσίασή σου είναι υποδειγματική-εξαιρετική,μπράβο φίλε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”