Parker 87R

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα για την Parker 87R. Είναι η τρίτη Parker που περνάει από τα χέρια μου, οι άλλες 2 ήταν η 96R και η 26C, τις οποίες και έδωσα.

Εικόνα

Είναι μια μηχανή πολύ όμορφη οπτικά, πράγμα που μου κέντρισε εξ' αρχής το ενδιαφέρον. Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι η πιο κοντινή σε εμφάνιση με τις TTO της Gillette, τις κεφαλές των οποίων αντιγράφει η Parker. Το φινίρισμά της είναι καλό, παρόλο τον αρνητισμό που ενδεχομένως να βγάζει η προέλευσή της. Καμία από τις 3 Parker που πήρα δεν ήταν χάλια, κάθε άλλο. Για τα λεφτά τους είναι εξαιρετικές.

Εικόνα

Πρόκειται για μια μηχανή μέσης επιθετικότητας, με τάσεις προς τις πιο επιθετικές. Θα έλεγα ότι σε σχέση με τις άλλες 2 Parker είναι στα ίδια επίπεδα με την 96R και λίγο έως πολύ και με την 26C. Παίζει να είναι και μισό κλικ πιο επιθετική από την 26C, μιας και οι open comb της Parker φημίζονται για την ηπιότητά τους. Από την 34-άρα την Merkur, είναι σίγουρα ελαφρώς πιο επιθετική. Με λίγα λόγια είναι μια μηχανή μέτριας επιθετικότητας, που θα σου δώσει ένα άνετο καθημερινό ξύρισμα.

Είναι βαριά (87gr) και η κοντή της λαβή την κάνει πολύ εύκολη στον χειρισμό (στην καθαρεύουσα great manoeuvrability! :mrgreen: ). Ο συνδυασμός της με την Personna πήγε εξαιρετικά, αλλά οι Personna για μένα πάνε παντού, οπότε θα δοκιμαστεί και με άλλες λεπίδες και θα επανέλθω.

Το συνολικό ξύρισμα πάρα πολύ καλό και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Πολύ ωραία παρουσίαση, Αντώνη.

Πραγματικά, η 87R είναι πολύ κοντά στην Αμερικάνικη Gillette Aristocrat 46-47 και στο μέγεθος και στο βάρος και επίσης είναι λίγο πιο "επιθετική" στη συμπεριφορά με ορατή διαφορά τις πιο "φουσκωμένες" πόρτες.

Στη δε Βρεττανική Aristocrat (ea. 1950s) μοιάζει πιο πολύ, ακόμα και στο ΤΤO knob.

Επίχρυση η πρώτη, επιρροδιωμένη η δεύτερη, πολυτελείς εκδόσεις έως ναυαρχίδες Gillette της εποχής τους και μπορεί να πει κανείς ότι με την ωραιότατα επιχρωμιωμένη 87R και καναδυό άλλες (να μη ξεχάσω και κάτι σαβέττες SR κτλ κτλ) η ινδική Parker (υπήρξε και ομώνυμος κατασκευαστής straight στην Η-απονία, δεν νομίζω να σχετίζονται) έχει για τα καλά μπουκάρει στο "κλαμπ των σοβαρότερων κατασκευαστών"....

Καλό ταξίδι και άμποτες να γυρίσεις μπας και μαζευτούμε πάλι καμμιά Κυριακή!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”