Wilkinson sword classic.

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

classic_icons.png
classic_vstrip.png
Wilkinson sword classic.
ηπια μηχανη, καταλληλη για καθημερινο απροβληματιστο ξυρισμα.προσωπικα θεωρω οτι ειναι ενα κλικ καλυτερη(σε αποτελεσματικοτητα )απο την gillette tech.
αψογη κατασκευη και αριστη ισορροπια.θελει κοφτερη λεπιδα και δινει υπεροχο ξυρισμα.ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Και υπάρχει επίσης στον Χόντο, αλλά δεν θυμάμαι τιμή...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλή για travel razor!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Φίλοι μου αυτή είναι μια generic πλαστική μηχανούλα (με αντίβαρο έναν ορατό μεταλλικό κύλινδο μέσα στη λαβή, που την καθιστά "λίγο πιο σοβαρή") και έχει εκδοθεί επίσης με τα χρώματα της Lea , αλλά και της Personna κάποια στιγμή. Για Personna συγνώμη δεν βρίσκω άμεσα σύνδεσμο, αλλά σίγουρα την έχω δει....

Απαιτεί να καρυδώσεις πολύ καλά μέσαθέ της τη λεπίδα (μόνο έτσι καμπυλώνεται και παίρνει σωστή κλίση, shims κτλ δεν φτουράνε) και επειδήΣ είναι πλαστική, τούτο καθίσταται κάποτε επικίνδυνο για να τήνε πάρεις στο χεράκι. Επίσης ο κανόνας των ~30μοιρών κλίση δεν ισχύει. Πρέπει να την πλασάρεις σχεδόν παράλληλα στην επιδερμίς [sic] σα νάτανε κανένα straight, διότι το blade exposure τυγχάνει επικό.
Άμα τα κάνεις αυτά τα 2 και δουλέψεις με υπομονή θε να δώσει άνετο bbs, αλλά επίσης δεν το θέλει το βαρύ το τρίχωμα: μπλοκάρει λόγω περίεργης κατασκευής και ρηχού blade gap. Πρόκειται για ακόμα μια υλοποίηση που προορίζεται για το καθημερινό (ή περίπου) το ξύρισμα...

Γενικό συμπέρασμα: καλή, φτηνή, αποτελεσματική, εύκολα φορητή, αλλά έχει τα χούγια της (που δεν είναι δύσκολα πάντως...)

Αυτά.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα συμφωνησω για την κλιση που χρειαζεται.παντως η λεπιδα ασφαλιζει καλα,χωρις ασυμετριες`η τζογαρισματα .
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

~4,5 5,5 € αν θυμαμαι καλα ειχε στον Χοντο προχτες, την περιεργαστηκα μεσα στο κουτι, δε μου γεμισε το ματι και δεν την πηρα. Έχω να δοκιμάσω την 37c :twisted: και αν θελησω πλαστικη μαλλον θα παω στην Feather Popular.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ πάντως με αυτήν την μηχανή, είχα περισσότερα κοψίματα σε σχέση με τις υπόλοιπες. Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι λόγω της ηπιότητάς της, να ασκούσα υποσυνείδητα πίεση. Πάντως το ταξίδι μου στην Αίγυπτο πριν από σχεδόν 2 χρόνια, με υπηρέτησε καλά για 5 μέρες και σε δύσκολες συνθήκες (από θέμα υγιεινής πχ κακής ποιότητας νερό).
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

__Nikolas έγραψε: και αν θελησω πλαστικη μαλλον θα παω στην Feather .
Νικόλα, η Popular είναι πάρα πολύ ήπια, όπως και πολλές άλλες DE της Feather... Ο μίστερ Μιγιάτζι [sic] όταν την έκαμε υπέθεσε ότι ο πάσα ένας ξυριστής θα χρησιμοποιεί αποκλειστικά τις δικές του τις λεπίδες και επιπλέον θα είναι σπανός σαν Γιαπωνέζος...
Άλλα επίσης παίζουν και οι άλλες του Βάναυσου Τρίου = KAI, Polsilver.
Πληροφοριακά, υπάρχει ένα απίστευτο ΤΤΟ vintage εργαλείο που ονομάζεται Schick Krona: τυγχάνει αληθινό allrounder και είναι για μένανε ανυπέρβλητο σ'αυτήνε την κατηγορία...




Αντώνη συμφωνώ: και εμένανε με τραυμάτιζε, γι'αυτό και την καρυδώνω πλέον στα γεμάτα και την πλασάρω οριζόντια επίσης και ετσι βελτιώθηκε κάθετα η κατάσταση έκτοτε.
Οι δικές της οι WSC ή πχ οι ASP είναι πολύ κατάλληλες και επιπλέον θα συνιστούσα υποχρεωτικά φέλλωμα σε κάθε χρήση της λεπίδας, ακόμα και σε αυτούς τους φίλους που δεν το πιστεύουν/κάνουν.
Σε κάτι τέτοια "περίεργα φρούτα" όπου το smoothεράρισμα της κόψης [yaeh, baby!!!] είναι καίριο αποδεικνύεται η θεωρία φελλώματος (είμαι νεοφώτιστος!).
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Παιδιά καλημέρα.
Για να μην ανοίξω νέο θέμα, μια και υπάρχει ήδη το θέμα για την μηχανή αυτή, ποστάρω εδώ την δική μου εμπειρία.

Σε επίσκεψή μου το Σάββατο που μας πέρασε σε Σ/Μ Σκλαβενίτη, είχε στα ξυριστικά του είδη και την εν λόγω μηχανή. Για την τιμή της (4,7€) που περιελάμβανε και ένα πακετάκι με 5 λεπίδες Wilkinson Sword, αυτές στο μαύρο κουτάκι, μου φάνηκε πολύ καλή και τίμια αγορά και είπα να την πάρω για να την δοκιμάσω και να την έχω και γω ως ταξιδιωτική.

Χθες βράδυ λοιπόν μια και ήταν η βραδιά που έπρεπε να ξυριστώ, είπα να δοκιμάσω την εν λόγω μηχανή. Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω και μια καινούρια λεπίδα να δοκιμάσω, αλλά μετά λέω να τις κάνω μια μια τις αλλαγές, για να έχω καλύτερη άποψη.

Έτσι λοιπόν την φόρτωσα με την Gillette Nacet που ήταν ήδη στο 4ο ή στο 5ο ξύρισμά της ήδη (έχω χάσει λίγο το λογαριασμό) και ξεκίνησα το ξύρισμά μου.

Η μηχανή με άφησε με ανοιχτό το στόμα. Έκανε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ξύρισμα και το εννοώ. Δεν ξέρω αν θα φανεί υπερβολικό σε κάποιους, αλλά αν δεν είχα ήδη μηχανή και ξεκινούσα με αυτή, θα μπορούσα να παραμείνω με αυτή, χωρίς να σκεφτώ να αγοράσω άλλη μηχανή. Πραγματικά ήταν ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα που έχω κάνει και ούτε εγώ ο ίδιος δεν το πίστευα. Απαλό, σίγουρο ξύρισμα, αποτελεσματικό και γρήγορο. Δεν ξέρω πως ακριβώς το έχει κάνει αυτό η Gillette, αλλά εκ του αποτελέσματος βλέπω ότι το έχει κάνει καλά.

Βέβαια η πρώτη επαφή με τη μηχανή με ξένισε και μένα αρκετά, παρόλο που δεν έχω και πολύ καιρό που ξυρίζομαι με ξυράφι ασφαλείας για να πω ότι τα έχω συνηθίσει, απλά η πλαστική κατασκευή με το ελάχιστο βάρος όντως σου δίνει άλλη αίσθηση. Μου φάνηκε σαν να ξυριζόμουν με πλαστικό ξυραφάκι μιας χρήσης και όχι με ξυράφι ασφαλείας. Όμως από την στιγμή που την έβαλα στο πρόσωπό μου κατάλαβα τη διαφορά.

Στο πρώτο καθάρισμα όμως κάτω από την βρύση, μου ήρθε μια παρόρμηση να την χτυπήσω στο νιπτήρα για να καθαρίσει καλά (τι σου κάνει το πλαστικό!), αλλά συγκρατήθηκα.

Κατά τα άλλα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ούτε εμφανισιακά ούτε και κατασκευαστικά. Δυο πλαστικά κομμάτια με καλή συναρμογή μεταξύ τους στο ένα από τα οποία περιέχεται ένα κομμάτι μέταλλο για να προσδώσει λίγο βάρος στην όλη κατασκευή. Λόγω του πλαστικού της κατασκευής υπάρχει πάντα ένας φόβος μην τα παρασφίξεις και ακούσεις κανένα μοιραίο «κρακ», αλλά με προσεχτική χρήση πιστεύω πως θα κρατήσει για καιρό.

Όπως και να έχει μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και ανυπομονώ στο επόμενο ξύρισμά μου να βάλω και νέα λεπίδα να δω πως θα τα πάει.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Την έχω άθικτη στο ντουλάπι. Θα δοκιμάσω ωστόσο και θα σας πω. Αν και δε μου γεμίζει το ματι. Δεν πρέπει να κόβει καν αυτή.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”