LORD safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Roadrunner έγραψε:Το μόνο σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί σε αρκετά κομμάτια των πρώτων εκδόσεων της L6, έχει να κάνει με το σπείρωμα της κεφαλής. Αρκετός κόσμος είχε παραπονεθεί ότι η λαβή δεν "κούμπωνε" πλήρως στην κεφαλή, ενώ και στο δικό μου κομμάτι παρατήρησα ότι από τη μία μεριά δεν υπάρχει τέλεια εφαρμογή. Η κεφαλή ήταν σφιχτά "κουμπωμένη" μεν, αλλά στη μία πλευρά υπήρχε ένα απειρολάχιστο κενό (μικρότερο κι από μία μοίρα).
Για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο, εδώ και λίγο καιρό η λαβή κουμπώνει κανονικότατα στην κεφαλή. Δεν ήταν τόσο μεγάλο το κενό όσο έγραφα πριν δυο μήνες, αλλά η μηχανή φαινόταν στραβή. Τώρα είναι ΟΚ. Περίεργα πράγματα...

Κατά τ' άλλα, έχω βολευτεί τόσο πολύ με την L6 που τη χρησιμοποιώ εναλλάξ ή και πιο συχνά από την Edwin Jagger DE89L. Το μόνο κακό είναι ότι αρχίζω να ψάχνω για άλλο travel razor... :xp1
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Η γυναίκα σου την έριξε κάτω και λύγισε αρκετά ώστε να φτιαχτεί! :boeller
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πέτυχα τυχαία να πωλείται στο ebay μία L5 σαν αυτήν που έχει ο rhtoras. Εδώ. Βέβαια, δεν βλέπουμε blister στις φωτογραφίες, ενώ διαβάζω στο listing "L.122 G" και ο πωλητής την αναφέρει ως επιχρυσωμένη (και όντως έτσι φαίνεται να είναι, τουλάχιστον η λαβή)! Ποιος ξέρει τι γίνεται τελικά...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ναι αυτήν έχω αλλά την πήρα από ινδοπακιστανοαιγυπτιακό μάρκετ γύρω στα 2 ευρώ.Εμένα δεν είναι επιχρυσωμένη βέβαια αλλά και πάλι!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Είχα κάνει και πέρυσι δοκιμές με τη λαβή της Edwin Jagger στην κεφαλή της L6 και τα αποτελέσματα ήταν άκρως ικανοποιητικά. Σήμερα δοκίμασα την ακόμα πιο βαριά λαβή της Parker 98r και το ξύρισμα ήταν ακόμα καλύτερο. Συγκεκριμένα:

- Πιο βαθύ ξύρισμα με το πρώτο WTG πέρασμα απ' ό,τι με την «κανονική» αλουμινένια λαβή της L6
- Οχι τόσο βαθύ όσο το αντίστοιχο με την Parker 98r
- Σαφώς πιο γλυκό και απροβλημάτιστο και BBS με το δεύτερο XTG πέρασμα (που το ανέχομαι με την ήπια κεφαλή της L6, δεν το τόλμησα με την «κλειστή» Parker).

Προφανώς στη Lord δεν αλλάζουν τη λαβή με κάτι καλύτερο/βαρύτερο για να κρατήσουν χαμηλά το κόστος. Αλλά αν βγάλουν τελικά την L7 που προσομοιάζει στη Merkur 23c, θα ανέβουν επίπεδο και δεν θα μπλέκουν και μας σε πειράματα. Αν και μ' αρέσει η μηχανή και με την «μαμίσια» λαβή της.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω την lord l6.αν και σε ποιοτητα φινιρισματος ειναι πολυ μετρια(αλλα πολυ ομως λεμε),εντουτοις ξυριστικα θεωρω οτι ειναι εφαμιλλη με τις αντιστοιχες merkur ,muhle, jagger.ιδιο βαθος κοπης(ισως και ελαχιστα πιο βαθυ)γλυκια και αποτελεσματικη,ιδανικη για καθημερινο ξυρισμα. ;)
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Μεγαλο VFM.Το χρησιμοποιω με μια λαβη απο ενα κινεζικο Gilere.Bαρος 62γρμ,μηκος 9 εκ.

Εικόνα
panoss
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2016, 09:54
7
Been thanked: 9 times

Χαιρετώ την παρέα.
Ας γράψω κι εγώ τις 'ξυριστικές μου...περιπέτειες'...
Εδώ και χρόνια ξυρίζομαι (μάλλον ξυριζόμουν) με Gillette Sensor.
Πριν κάνα μήνα έψαχνα για ανταλλακτικά αλλά πουθενά!! Είχαν εξαφανιστεί!
Υπήρχαν μόνο σε ένα σούπερ μάρκετ 4 χιλιόμετρα από μένα.
Πάω λοιπόν και τα βρίσκω στην...εξαιρετική τιμή των 9 ευρώ!
Δεν τα αγοράζω και λέω κάτι πρέπει να γίνει, δεν είναι δυνατόν μα δίνω...9 ευρώ για 5 ξυραφάκια!!! :shock:
Διαβάζοντας λοιπόν εδώ στο φόρουμ, βλέπω καλά λόγια για τη Lord L6.
Την παραγγέλνω λοιπόν στην πολύ καλή τιμή των 8 ευρώ, + ξυραφάκια Personna, Astra και Gillette.
Παραλαμβάνω την άλλη μέρα (δεν το περίμενα τόσο γρήγορα, μπράβο τους!) και πάω να ξυριστώ.
Βάζω τη λπίδα, βάζω και το 3ο εξάρτημα της μηχανής, βιδώνω αλλά...δεν κάθεται και τόσο καλά...
Δεν δίνω σημασία, ξεκινάω να ξυρίζομαι...
ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!
Λέω 'τι μαλκία αυτό το ΠΞ θα μπω στο φόρουμ να τους τα σούρω :angry-jumpinganger: '

Ξανακοιτά καλύτερα τη μηχανή, λέω...κάτι δεν πάει καλά εδώ...ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΟ 3ο ΚΟΜΜΑΤΙ!!!
Το έβαλα σωστά, τώρα βίδωσε μια χαρά και άρχισε να ξυρίζει!!
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!
Ένα ξυραφάκι Lord των 10 λεπτών του ευρώ με ξύριζε καλύτερα από τα ξυραφάκια της Gillette των (9/5=)1,8 ευρώ!!!
Πολύ καλό ξύρισμα, ούτε κοψίματα ούτε τίποτα, μια χαρά!
Κι είχα φοβηθεί από αυτά που διάβαζα εδώ μέσα, ο ένας σφάχτηκε την πρώτη φορά που 'κανε ΠΞ, ο άλλος γδάρθηκε και κάτι τέτοια.
Εμένα μου φάνηκε σαν ένα ξύρισμα με τη Sensor απλά καλύτερο και περιέργως βαθύτερο.

Ένα έχω να πω: όποιος θέλει να ξεκινήσει μην το φοβάται, κανονικό ξύρισμα είναι, ούτε σφάζεσαι ούτε κόβεσαι, ίσα ίσα όσο προστατεύει από κοψίματα π.χ η Sensor τόσο προστατεύει και η Lord 6.

BTW η Lord 6 μια χαρά μηχανή είναι.
Δεν έχω άλλη μηχανή για να συγκρίνω, την κρίνω απλά από τον τρόπο που με ξύρισε.

Νιώθω πολύ μ#α#ας που τόσα χρόνια τα 'σκαγα στη Gillette χοντρά για ένα ξύρισμα κατώτερο.
Μπράβο στο μάρκετινγκ των εταιρειών!
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ααα ετσι να τα λες για να μπαινουν γρηγορα στο νοημα,αυτοι που διαβαζουν πρωτη φορα.Μηχανη των 10ευρω αλλα ξυριζει ωραια.Βαλε μια πιο βαρια λαβη και θα δεις πολυ καλυτερη αποδοση.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πάντως το Π.Ξ δεν φταίει σε τίποτα και σε κανέναν . Οι παππούδες μας και οι πατεράδες μας και γενεές γενεών πίσω από εμάς με αυτό ξυριζονταν. Τώρα αν κάποιοι υπερτιμούν τις ικανότητες τους και κάνουν απίστευτα πράγματα για αρχάριο δεν φταίει κανένας . Και επειδή στο σπορ αυτό όπως και σε πολλά άλλα στη ζωή μπαίνουν κάποιοι που βιάζονται να γίνουν γκουρού για να πουλήσουν μούρη (ιδίωμα του νεοέλληνα) φταίει το ξερό τους το κεφάλι και γίνονται γελοίοι σαν τους καγκουρες που παίρναν με τα στερεοφωνικά στο φουλ. Εμένα συγκεκριμένα γνωστός που ξέρει ότι ξυρίζομαι με αυτό τον τρόπο 3 χρόνια τώρα (τα κλείνω το Σεπτέμβρη ) ήρθε και μου είπε "τι μηχανές έχεις ?" Του είπα τι έχω και μου λέει "α μεγάλε σε έσκισα. Πήρα Futur" . Του απάντησα λίγο χυδαία γιατί είμαι πολύ αυθόρμητος τύπος και δεν λογαριάζω όσους με υποτιμούν. Του είπα εμένα μου τα εκλ@σες . Κοίτα εκεί μη σφαχτεις. Γέλασε αμήχανα. Την επόμενη το πρωί βλέπω έναν τύπο με πρόσωπο γεμάτο κοψίματα και έντονες κοκκινίλες στο λαιμό . Στο δεξί μέρος του πηγουνιού είχε τσιρότο . Μου λέει τι μακακια τα ξυραφια αυτά κλπ κλπ . Γέλασα και του είπα τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επίδεξιούς ... ξέρετε τι . Ε αυτός ο βλακας μέχρι σήμερα κατηγορεί τη μηχανή !!!!!
By the way έχω ξυριστεί με L6 και ήταν μια χαρά . Δεν το ευχαριστήθηκα όσο με κάποια από τις άλλες μηχανές μου αλλά θα την έπαιρνα για travel razor.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”