LORD safety razors

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ακη ειλικρινα και χωρις διαθεση να σου κανω κομπλιμαν ,συμφωνω 100% με οτι λες.ολες οι μηχανες θελουν ειδικη μεταχειρηση και πανω απο ολα καλη διαθεση, υπομονη ,επιμονη και πολυ μελετη.στις αρχες της μικρης καριερας μου ως ξυριστης/ξυριζομενος απορριψα μηχανες που κατα τα αλλα ξυριζαν υπεροχα γιατι δεν γνωριζα.και ακομα δεν γνωριζω...
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Καλησπέρα κ καλή βραδιά που λέει κι ένας φίλος. Νέος στο παραδοσιακό ξύρισμα, ενώ έτσι έμαθα πριν 35ετίας, αλλά το ξαναθυμήθηκα, χρησιμοποιώ μια μηχανή αγνώστου προελευσεως κ λοιπόν στοιχείων, αγορασμένη από πόντιο στη λαική κόστους ενός ευρώ, με πολύ καλά αποτελέσματα. Σκέφτομαι μια μικρή αναβάθμιση κ αναρωτιέμαι ποιά η διαφορα της lornd l5 από την l6 γιατί στις φωτο δεν διακρίνω. Ευχαριστώ κ εννοώ στο ξυρισμα που κάνουν.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα, Πέτρο.

Για τη διαφορά της L5 με την L6 δεν μπορώ να σου πω, μια και έχω μόνο τη δεύτερη. Φαντάζομαι, πάντως, ότι οι διαφορές θα είναι αμελητέες, μια και οι δύο κατατάσσονται στις ήπιες μηχανές. Θα προσπαθήσω όμως να σε βοηθήσω με φωτογραφίες που βρήκα στο διαδίκτυο και δείχνουν τις δύο μηχανές «λυμένες», για να καταλάβεις διαφορές και ενδεχομένως να βρεις ομοιότητες με τη μηχανή που έχεις ήδη.
Lord-L122_02.jpg
Η L5 έχει κεφαλή τύπου Gillette Tech, αλλά λέγεται ότι είναι λίγο πιο επιθετική από μία Tech (η οποία ήταν/είναι υπερβολικά ήπια), με πιο μεγάλο διάκενο μεταξύ λάμας και προστατευτικής μπάρας.
Lord-L6-pieces.jpg
Η L6 έχει κεφαλή τύπου Merkur, η οποία γενικά είναι μέσης επιθετικότητας. Η κεφαλή της Lord όμως είναι ελαφρώς πιο ήπια, όπως επίσης έχω διαβάσει (μια και δεν έχω Merkur).

Και στα δύο μοντέλα που διαθέτει το Wellshaved.gr η λαβή είναι ίδια, αλουμινένια, μήκους 8 χιλιοστών περίπου. Η L6 κυκλοφορεί και με λίγο μακρύτερη λαβή (σαν αυτή στη φωτό κάτω), δεν ξέρω όμως αν αυτό το μοντέλο διατίθεται αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα.

Αν θες και προσωπική μου άποψη για τη Lord L6, την οποία έχω δύο χρόνια, είναι ότι πρόκειται για μία εξαιρετική μηχανή, ανεξάρτητα από τον παράγοντα κόστος. Πιστεύω ότι είναι ιδανική αρχάριους μια και συγχωρεί λάθη, ενώ αν τη μάθεις καλά (όπως εγώ, ύστερα από τόσο καιρό) θα την παίζεις στα δάχτυλα επειδή είναι αρκετά ελαφριά και εύκολα διαχειρίσιμη. Yπ' όψιν όμως ότι εγώ έχω μέτριας σκληρότητας και μάλλον αραιά γένια, οπότε αν ο δικός σου τύπος είναι στο άλλο άκρο ίσως να μη σε βολέψει τόσο πολύ. Με δυο περάσματα, πάντως (ένα προς τα κάτω κι ένα πλάγια, χωρίς κόντρα), είμαι ΟΚ με την L6.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτή που έχω μοιαζει σχεδον ειναι ιδια με την 5...απλα δεν γραφει μαρκα κ ζυγιζει 44γραμμαρια...κανει δουλεια ευκολα αλλά μου τη δινει γιατι ειδικα στην κεφαλη φαινεται ντενεκες και διακρινεται απο την εξωτερικη πλευρα το που έχει τη βίδα εσω...βεβαια ξυριζει μια χαρά με αστορ κ άστρα μεχρι τώρα
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Και για μένα η L6 είναι από τις πιο ήπιες μηχανές. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν ξυρίζει. Ίσα-ίσα και σου επιτρέπει να δοκιμάσεις διάφορες λεπίδες για να βρεις τι σου ταιριάζει, χωρίς να φοβάσαι.
Κώστας
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Παρήγγειλα την L6, παρέλαβα και ήδη έχω ξυριστεί 3 φορές. Πλήρως ικανοποιημένος και σας ευχαριστώ για τις σωστότατες πληροφορίες σας.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Για να καταλάβω γιατί έχω μπερδευτή η lord L5 με την L6 ποιές η διαφορές τους;
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Ιαν 2017, 19:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε πάρα πολύ άνοιξα τη λ 5 για την λ6 έκανα μετάφραση και μου εβγαλε επιθετικότητα πεντέμισι αστέρια στο ένα μα που κολλάει ;;; δεν είναι ανάλογα την λεπίδα;
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

Η κάθε μηχανή έχει την δική της επιθετικότητα με την ένοια του πόσο ποσοστό της λεπίδας αφήνει να έρθει σε επαφή με το πρόσωπό. Στη συνέχεια οι λεπίδες έχουν την δική τους "επιθετικότητα" με την ένοια του πόσο κοφτερές είναι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”